Portal_background_image

استاندار مركزي: تمركز زدايي اختيارات در كشور ضروري است

آقازاده استاندار مرکزی در نشست بررسی مسائل و مشکلات بخش کشاورزی استان، گفت: تمرکز زدایی اختیارات و بهره گیری از ظرفیت استان ها و تولیدکنندگان در کشور ضروری است.

آقازاده استاندار مرکزی اظهار کرد: اکنون ۴۵ میلیون تن غلات نیاز کشور است که ۱۷ تا ۱۸ میلیون تن در کشور تولید و ۲۸ میلیون تن از خارج وارد می‌شود.

وی ادامه داد: اکنون تمرکز اختیارات برای توزیع این محصولات در مرکز کشور متمرکز است که باید برای تسریع در توزیع از ظرفیت استان‌ها بهره گیری شود.

استاندار مرکزی خاطر نشان کرد: کمبود نهاده‌های دام و طیور در کشور اکنون وجود نداشته و حمل و نقل این نهاده‌ها از جمله مشکلات پیش روی تولیدکنندگان است که واگذاری این امور به استان‌ها کلید رفع مشکل و افزایش تولید در کشور است.

آقازاده افزود: برخی دستگاه‌ها اکنون مشکلات را تحمل می‌کنند و با وجود شعار تمرکز زدایی حاضر به واگذاری اختیارات به استان‌ها نیستند.

استاندار مرکزی گفت: تولیدکنندگان در جنگ اقتصادی دشمنان علیه کشور رزمندگان خط مقدم این نبرد بوده و دولت باید حمایت از سرمایه و تولید این افراد را در دستور کار خود قرار دهد.

نماینده مردم فراهان، تفرش و آشتیان در مجلس شورای اسلامی نیز در این نشست گفت: افزایش بهره وری در بخش کشاورزی کلید رفع مشکلات اقتصادی کشور است.

محمد حسینی افزود: ۵۰ هزار میلیارد تومان یارانه پنهان در بخش کشاورزی وجود دارد که افراد بسیاری به این یارانه‌ها چشم دوخته‌اند.

وی ادامه داد: ۱۴ میلیارد دلار ارز دولتی برای تأمین کالاهای اساسی در سال جاری اختصاص یافته که نیاز است با افزایش نظارت‌ها زمینه بهره مندی تولیدکنندگان و مصرف کنندگان از این اعتبارات فراهم شود.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان مرکزی نیز در این نشست گفت: تمامی شاخص‌ها نشان از افزایش تولید محصولات کشاورزی در سال زراعی ۹۷- ۹۸ نسبت به سال‌های قبل دارد.

مجید انجفی افزود: تولید بذر گندم آبی از ۲ هزار و ۶۰۰ تن در سال‌های گذشته به چهار هزار و ۹۰۰ تن و بذر گندم دیم از ۲ هزار و ۳۵۰ تن به پنج هزار و ۲۰۰ تن در سال زراعی گذشته اافزایش یافته است.

وی ادامه داد: تولید کلزا از یک هزار و ۶۰۰ تن در سال‌های پیشین به سه هزار تن در سال گذشته افزایش یافته است و پیش بینی می‌شود امسال نیز روند افزایش یابد.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان مرکزی افزود: سن گندم تولیدی استان از یک و ۹ دهم در سال‌های گذشته به ۹ دهم کاهش یافته است.

آنجفی گفت: خرید گندم مازاد بر نیاز کشاورزان از ۲۴۹ تن در سال ۹۶ به ۳۱۹ تن در سال گذشته افزایش یافت و پیش بینی می‌شود این رقم در سال جاری به ۳۸۰ تن افزایش یابد.

وی گفت: ۲ میلیون تن گندم مازاد بر نیاز کشاورزان از ابتدای امسال تا کنون از گندمکاران سطح کشور خریداری شده است که نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۱۵ درصد افزایش یافته است


دسته بندی

معاون اداره کل روابط عمومی


  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

   

   
   

  مطالب ویژه  مطالب اختصاصی
  آخرین اخبار دفاتر استانداری

  آخرین اخبار بخشداری ها