Portal_background_image

استاندار: تلاش هاي دولت در تحقق اقتصاد مقاومتي در استان به ثمر نشست /ثبت كمترين نرخ بيكاري كشور بنام استان مركزي

زمانی قمی استاندار مرکزی در گفتگو با پایگاه اطلاع رسانی استانداری، گفت: طبق آمار ارائه شده توسط مرکز آمار ایران، استان مرکزی در تابستان سال۹۵، کمترین درصد نرخ بیکاری را در بین استان های کشور به خود اختصاص داده است.

 زمانی قمی استاندار مرکزی نرخ بیکاری کشور در تابستان 95 را  12.7 درصد عنوان کرد و گفت: طبق آمار ارائه شده توسط مرکز آمار ایران، استان مرکزی در تابستان سال۹۵، با نرخ   ۶.۷ درصد، کمترین نرخ بیکاری را در بین استان های کشور به خود اختصاص داده است.

وی ضمن بیان اینکه این آمار در نیمه دوم آبان ماه سال جاری اعلام شده و وضعیت بیکاری در تابستان ۹۵ را مورد بررسی قرار داده، افزود: براساس ارزیابی مرکز آمار ایران در تابستان سال۹۵، پس از مرکزی، استان آذربایجان غربی با ۷.۵ درصد و استان همدان با 8 درصد، کمترین درصد نرخ بیکاری را در کشور رقم زده اند.

استاندار مرکزی گفت: نرخ بیکاری در استان مرکزی در بهار 95  میزان 7.5 درصد بوده که تا تابستان 95 حدود 8 دهم درصدکاهش نرخ بیکاری را شاهد بوده ایم.

وی نرخ بیکاری در استان مرکزی در  سال های 93،92 و 94 را به ترتیب 8.6 ، 7 و 7.9  عنوان کرد و گفت: این آمار نشان می هد دولت تدبیر و امید علی رغم همه مشکلات به ارث رسیده از دولت گذشته توانسته حدود 2 درصد نرخ بیکاری را در استان مرکزی کاهش دهد که این رقم در کشور بی نظیر و اقدامی مهم است.

استاندار مرکزی با توجه به تاکیدات رئیس جمهوری مهمترین اولویت استان را اشتغال و رفع دغدغه های معیشتی مردم عنوان کرد و گفت: امروز اشتغال به دغدغه اصلی مردم و مسئولین تبدیل شده و در این راستا رونق بخشی به واحدهای تولیدی و صنایع بزرگ بعنوان مهمترین راهبرد برای حل معضل اشتغال در دستور کار مجموعه استان قرار گرفته است.

زمانی قمی با اشاره به فعال بودن ستاد راهبری و مدیریت اقتصاد مقاومتی در استان و برگزاری حدود 29 جلسه در استان و حدود 200 جلسه در سطح  شهرستانها، گفت: با برگزاری جلسات این ستاد در سطح استان و شهرستانها و بازدید از واحدهای تولیدی و صنایع در قالب این ستاد اقدامات موثری در جهت صیانت از واحدهای تولیدی فعال، رونق بخشی به واحد های تعطیل و یا نیمه فعال و همچنین رساندن ظرفیت این واحدهای تولیدی به ظرفیت اسمی انجام شده و این اقدامات توانسته در کاهش نرخ بیکاری در استان کارساز باشد که قطعاً  با ادامه این روند بخشی از مشکل بیکاری مرتفع خواهد شد.

وی با اشاره به برخی از تسهیلات پرداختی در راستای رونق بخشی به واحدهای تولیدی و همچنین ایجاد اشتغال،  اظهار کرد: در راستای اجرای طرح رونق بخشی به واحدهای کوچک و متوسط که بعنوان یک طرح ضربتی و برای تحرک بخشی در واحد های تولیدی از سوی دولت در نظر گرفته شده است، مبلغ 4430میلیارد ريال تسهیلات به استان مرکزی تخصیص یافته که تا کنون از این میزان 3480 میلیاردريال پرداخت شده است و می تواند در رونق بخشی به واحدهای تولیدی و در نهایت ایجاد اشتغال موثر باشد.

زمانی قمی ادامه داد: با پیگیری های انجام شده مبلغ 200 میلیارد ريال تسهیلات با نرخ بهره 5 درصد برای اشتغالزایی در نقاط روستایی به استان اختصاص داده شده  و کل این مبلغ در قالب طرح های روستایی به بانکها ابلاغ شده که می تواند  در ایجاد اشتغال در روستاها نقش بسزائی داشته باشد.

استاندار مرکزی توانمندسازی مددجویان زیر پوشش کمیته امداد حضرت امام خمینی (ره) و بهزیستی را از اقدامات مهم دانست و گفت: در این راستا و در جهت اشتغال مددجویان در سال گذشته حدود 300 میلیارد ريال تسهیلات خود اشتغالی با بهره کم از سوی کمیته امداد به متقاضیان پرداخت شده و امسال نیز تاکنون حدود 260 میلیارد ريال تسهیلات به متقاضیان پرداخت شده است .

زمانی قمی تاکید کرد: مبالغ و اعتبارات مذکور جدای از اعتبارات و تسهیلاتی که بانکها و موسسات بصورت عادی به مشتریان خود که بخش مهمی از آن را تولید کنندگان ، کشاورزان و... تشکیل می دهند، می باشد.

وی افزود: بهزیستی نیز در سال گذشته حدود 100 میلیارد ريال تسهیلات خود اشتغالی با بهره کم به مددجویان پرداخت نموده و امسال نیز تاکنون حدود 70 میلیارد ريال تسهیلات برای این امر پرداخت شده است.

استاندار مرکزی خاطر نشان کرد: در فضای پسابرجام شرایط به گونه ای رقم خورد که چرخ های صنعت و اقتصاد از حالت سکون خارج شده و گردونه تولید به حرکت درآمده و زمینه برای جلب و جذب سرمایه گذار فراهم شده است که نهایت بهره گیری و استفاده از این فرصت از اولویت های این استان می باشد.

زمانی قمی با تاکید بر نقش مهم سرمایه گذاری در ایجاد اشتغال و رفع مشکلات معیشتی و اقتصادی مردم، ادامه داد: در فضای پسابرجام  جلب وجذب سرمایه گذار در دستور کار استان قرار گرفته است و در این راستا  طرح ها و پروژه های مختلفی از سوی سرمایه گذاران برای سرمایه گذاری در استان در نظر گرفته شده و تعدادی نیز اجرائی شده است که می تواند در کاهش نرخ بیکاری و حل مشکلات معیشتی مردم موثر باشد .

استاندار مرکزی ضمن بیان اینکه همه مسئولین باید برای حفظ شرایط موجود و همچنین کاهش نرخ بیکاری  در استان بیش از گذشته تلاش کنند،خاطرنشان کرد: اجرای دقیق سیاستهای اقتصاد مقاومتی که از سوی رهبر عظیم الشان انقلاب ابلاغ شده و رئیس جمهوری نیز بر اجرای کامل آن تاکید دارند و همچنین برنامه های اقتصادی استان که در قالب ستاد اقتصاد مقاومتی و با مشورت نخبگان و بزرگان استان به ویژه حضرت آیت اله دری نجف آبادی نماینده ولی فقیه در استان تدوین شده است، از وظایف مهم همه بخشها به ویژه مدیران، فرمانداران و بخشداران  است که باید بر اجرای آن اهتمام ویژه ای داشته باشند تا انشاء ا... بتوانیم بر مشکلات کشور از جمله اشتغال و وضعیت اقتصادی ومعیشتی مردم فائق شویم.

 

نامه معاونت هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منطقه ای درخصوص روند تغییرات نرخ بیکاری استانهای کشور را در فایل ضمیمه مشاهده فرمایید.

دریافت فایل پیوست

جهت دریافت فایل ضمیمه از این قسمت اقدام نمایید


دسته بندی

سرپرست اداره کل روابط عمومی


  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

   

   
   

  مطالب ویژه  مطالب اختصاصی
  آخرین اخبار دفاتر استانداری

  آخرین اخبار بخشداری ها