Portal_background_image

استاندار تاكيد كرد: تلاش براي كاهش نرخ بيكاري در خمين/ رشد اقتصادي 8 درصدي و سرمايه گذاري لازمه ايجاد يك ميليون شغل در كشوراست

آقازاده استاندار مرکزی در نشست ستاد راهبری و مدیریت اقتصاد مقاومتی شهرستان خمین، گفت: بهره برداری از طرح های در دست اقدام در شهرستان خمین نقش مهمی در رونق اقتصادی ، کاهش نرخ بیکاری و افزایش جمعیت این شهرستان دارد لذا باید در به انجام رسیدن این طرح ها تلاش شود.

آقازاده استاندار مرکزی بر استفاده بهینه از داشته ها و ظرفیت های خمین تاکید کرد و گفت: در صورتی که مجتمع گلخانه ای این شهرستان ، کارخانه خودرو سازی و طرح مرغداری2 میلیون قطعه ای به بهره برداری برسد تاثیر آن در رونق اقتصادی ، کاهش جمعیت بیکار و افزایش جمعیت و ایجاد شور و نشاط به طور مستقیم خواهد بود.

وی افزود : با اجرای این طرح ها شاهد کاهش نرخ بیکاری شهرستان خمین خواهیم بود لذا مدیران ، مسوولان و اعضای ستاد اقتصاد مقاومتی استان باید در به انجام رسیدن این طرح ها تلاش کنند.

آقازاده  معضل اشتغال را مهمترین دغدغه مردم ومسوولان دانست وگفت: رشد اقتصادی هشت درصدی  و سرمایه گذاری دو عامل مهم برای ایجاد سالانه یک میلیون شغل در کشور  است.

وی افزود: برای تحقق رشد اقتصادی هشت درصدی می بایست 250 هزار میلیارد تومان در امور زیر بنایی توسعه ای سرمایه گذاری شود  که این امر با استفاده بهینه از منابع موجود، انگیزه مداری و فراهم کردن بسترهای سرمایه گذاری خارجی میسر می شود.

استاندار مرکزی گفت: استفاده بهینه از منابع مالی، برنامه ای و انسانی، اقتصاد بیمار کشور را التیام می بخشد و رونق تولید را تضمین می کند.

وی اظهار کرد:منابع مالی کشور برای اجرای طرح های زیر بنایی و توسعه ای محدود است و می طلبد که منابع جدید و شیوه های کاربردی نو در اداره امور و عمران و توسعه مناطق دیده شود.

استاندار مرکزی ادامه داد: یکی از روش های یاریگر در جبران کمبود منابع مالی ، بازنگری در شیوه پرداخت یارانه ها است و اگر این بخش اصلاح شود بستر تزریق منابع در حوزه زیر بنایی و تولید مهیا شده و کلید گره گشایی از بیکاری خواهد بود.

آقازاده بیان کرد: اجرای طرح های زیر بنایی و توسعه ای نیاز به تامین منابع مالی دارد و در صورتی که منابع پرداخت یارانه ها صرف این امر شود نفوذ و اثر آن در افزایش درآمد خانوار، ایجاد اشتغال پایدار و رفع بیکاری رخ می نماید و به مراتب پیامدهای مثبت تری برای خانوارها دارد.

وی با اشاره به درآمد و هزینه کشور بدون در نظر گرفتن هزینه های عمرانی ، ادامه داد:بر اساس آمار منابع رسمی درآمد کشور سالانه حدود 300 هزار میلیارد تومان و مخارج 220 تا 250 هزار میلیارد تومان در سال است.

آقازاده تصریح کرد: 150 تا 200 هزار میلیارد تومان سالانه برای پرداخت یارانه ها هزینه می شود و اگر این مبلغ در حوزه راهبردهای توسعه ای و عمران و تولید هدایتگری شود وضعیت اقتصاد بیمار کشور متحول خواهد شد.

استاندار مرکزی افزود : در سیستم اقتصادی تزریق پول نقد به سبد هزینه های خانوارها به مثابه سمی مهلک بر پیکره اقتصاد است چرا که باعث افزایش نقدینگی و تورم و دامن زدن به فرهنگ مصرف گرایی به جای تحرک و تولید می شود.

وی تاکید کرد: قوه مقننه با یک جراحی عمیق در شیوه پرداخت یارانه در تدوین قانون بودجه سال 97 کمبود منابع مالی کشور را رفع کند.

استاندار مرکزی یادآور شد: در صورت تحقق این مهم فقط در استان مرکزی سالانه هزار میلیارد ریال از محل پرداخت یارانه ها برای هدایتگری در اجرای طرح های مهم زیر بنایی ، تولید و توسعه ای در اختیار خواهد بود.

وی افزود: درآمد گردشگری کشور 20 میلیارد دلار هدفگذاری شده که اکنون حدود 6 میلیارد دلار آن محقق شده و 90 درصد این میزان نیز در حوزه گردشگری مذهبی درشهرهای زیارتی مشهد ، قم و شیراز عاید کشور می شود.

آقازاده افزود: 10 درصددیگر این درآمد نیز از حوزه گردشگری سلامت عاید کشور می شود که نیاز است که با بازنگری اصولی در ظرفیت های هر منطقه برنامه ای جامع برای اثربخشی حوزه گردشگری در تولید ثروت و اشتغالزایی انجام شود.

وی در بخش دیگری از سخنانش به مزیت ایران از نظر اقلیمی، تاریخی و تمدنی نیز اشاره کرد و افزود : ایران در زمره پنج کشور اول دنیا از نظر اقلیمی و برخورداری از چهار فصل و با ظرفیت های گردشگری، تفریحی و مذهبی است.

استاندار مرکزی تاکید کرد: اگر با مدیریت و برنامه ریزی از این داشته های تاریخی استفاده شود تاثیر مستقیم آن بر اشتغالزایی پایدار، توسعه گردشگری حلال و صدور انقلاب اسلامی هویدا می شود.

استاندارمرکزی به کاهش جمعیت خمین نیز اشاره کرد و افزود: در دهه اخیر پنج هزار نفر از جمعیت خمین کاسته شده و اغلب این مهاجران را قشر جوان و نیروی مولد و کارآمد شامل می شود که باید برای حل این معضل چاره اندیشی شود .

نماینده مردم خمین در مجلس شورای اسلامی نیز در این نشست گفت: کشور ایران نه تنها به عنوان قدرت منطقه بلکه مهمترین بازیگر عرصه بین المللی و ابرقدرت در صحنه جهانی مطرح است.

عضوکمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس تاکید کرد:به زودی در حوزه های سایبری و اقتصادی ایران اسلامی به پیشرفت های بزرگی می رسد و مشکلات اقتصادی نظیر قاچاق کالا و ارز و چالش های بانکی حل می شود. 

رضایی با اشاره به برنامه دشمن برای تضعیف سیستم مدیریتی کشورگفت: کار جزیره ای نفعی برای کشور ندارد و در سایه همفکری و اتحاد است که می توان از معضلات گره گشایی کرد.

امام جمعه خمین نیز در این نشست گفت: برخورد خوب مدیران با مردم مقوله ای است که باید روز به روز تقویت شود.

حجت الاسلام سیدعلی حسینی افزود: تواضع از ابزار مهم مدیریتی است و مسئولان باید گوش شنوا داشته باشند و در خدمت گذاری به مردم از یکدیگر سبقت بگیرند.

وی گفت: خمین زادگاه بنیانگذار جمهوری اسلامی است و باید برای حل مشکلات حمایت و توجه بیشتری از سوی مسئولان انجام شود. 

فرماندار خمین نیز در این نشست گفت: دولت تدبیر و امید نگاه ویژه ای به خمین داشته و برای رفع محرومیت و حل مشکل بیکاری در این شهرستان اقدامات خوبی را انجام داده است.

 ساداتی افزود: قرار دادن خمین در فهرست مناطق محروم، معافیت های مالیاتی 13 ساله و کمترین نرخ زمین در شهرک و نواحی صنعتی بسته تشویقی دولت برای افزایش سرمایه گذاری صنعتی در خمین است.

وی افزود: قیمت زمین در شهرک صنعتی خمین از 570 به 200 هزار ریال رسیده که کمترین قیمت زمین در سطح کشوراست ضمن اینکه سرمایه گذار یک سوم بهای زمین را می پردازد و بقیه را زمان بهره برداری واحد صنعتی، پرداخت می کند.

فرماندار خمین ادامه داد: تدابیر دولت با بسته های تشویقی ویژه برای خمین باعث رشد سرمایه گذاری در بخش صنعتی شد اما برای رشد بیشتر نیاز به تامین زیر ساخت های برق، گازو آب است.

وی بیان کرد: ایجاد پست 63 ناحیه صنعتی شهید سعیدی و پست 400 کیلو ولت شهرک صنعتی از نیاز ضروری توسعه صنعت خمین است .
فرماندار خمین تامین آب مجتمع گلخانه ای، پروژه 2 میلیون قطعه ای مرغداری خمین را ضروری دانست و گفت: برای بهره برداری از این طرح ها نیاز است زیرساخت های لازم در اسرع وقت مهیا شود.

ساداتی خاطرنشان کرد: ایجاد موزه تاریخ انقلاب اسلامی در زادگاه معمار کبیر انقلاب راهبرد دیگری است که برای باز کردن گره بیکاری در خمین پیشنهاد می شود و راه اندازی این موزه در جذب گردشگر داخلی و خارجی به خمین اثرگذاری دارد.

 یادآورمی گردد استاندار مرکزی در نخستین سفر شهرستانی خود با حضور در گلزار شهدای خمین و بازدید از بیت تاریخی امام خمینی (ره) با آرمانهای شهدا و امام راحل تجدید میثاق کرد، حضور در مراسم بدرقه  کاروان راهیان نور  دانش آموزی خمین و شرکت در نشست ستاد اقتصاد مقاومتی شهرستان خمین  از دیگر برنامه های سفر استاندار مرکزی به شهرستان خمین بود.

 استاندار مرکزی در ادامه  از چهار طرح تولیدی در حال اجرای سایپا، پتروشیمی ، مرغداری 2 میلیون قطعه ای و شرکت فرو سيليس و مجتمع پرورش گوسفند داشتی بازدید  کرد و مسائل و مشکلات و موانع موجود برای بهره برداری و به تولید رسیدن  این طرح ها را مورد بررسی قرار دارد.مدیر سایت


  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

   

   
   

  مطالب ویژه  مطالب اختصاصی
  آخرین اخبار دفاتر استانداری

  آخرین اخبار بخشداری ها