Portal_background_image

استاندارتاكيد كرد: تقويت روحيه مشاركت جوئي در دانشجويان/ دانشگاه نمي تواند تك صدايي باشد

زمانی قمی استاندار مرکزی در نشست شورای هماهنگی دانشگاه های استان که در محل استانداری برگزار شد، بر تقویت روحیه مشارکت جوئی در دانشجویان تاکید کرد.

زمانی قمی استاندار مرکزی اظهار کرد: نقش و  جایگاه  دانشگاه  با دیگر بخشهای جامعه متفاوت است لذا فضای تک صدایی نمی تواند در دانشگاه ها حاکم باشد، این امر پیش از انقلاب هم رواج داشت و نمونه آن تلاش دانشجویان برای خارج کردن دانشگاه از فضای  تک صدایی و واقعه 16 آذر است.

وی ادامه داد:  دانشگاه ها باید محلی برای ظهور و بروز استعداد و طرح اندیشه های دانشجویان باشند، بنابراین باید از ایجاد فضای تک صدایی در مراکز آموزش عالی پرهیز کرد.

زمانی قمی اظهار کرد: امروز آسیب های اجتماعی در حد نگران کننده ای است که همه بر این موضوع توافق داریم و همه پذیرفته ایم که باید از ظرفیت دانشگاه ها ، دانشجویان و مراکز علمی در جهت رفع آسیب های اجتماعی کمک گرفته شود.

استاندار مرکزی  تاکید کرد: بهرگیری از ظرفیت دانشگاهها و دانشگاهیان در حل مشکلات جامعه  در گرو داشتن روحیه  مشارکت جویی در دانشجویان است، زیرا  دانشگاهی که زنده نباشد و دانشجو یی که  در امور مربوط به خود مشارکت نکند،  نمی تواند در سطح جامعه به حل مشکلات کمک نماید.

وی با تاکید بر اینکه باید به طرح اندیشه ها در دانشگاه ها فرصت دهیم، تصریح کرد: دانشگاه محل طرح اندیشه ها ی مختلف است که باید با توجه به قوانین و اصولی که در کشور مصوب شده فضا و شرایط را برای این امر فراهم کرد و  هر زمان که این فضا را با اصول و مقررات باز کردیم شرایط بهتری داشتیم.

استاندار مرکزی با بیان اینکه هیچ چارچوبی قوی‌تر و کامل‌تر از قوانین و مقررات نیست، افزود: چرا در برخی مواقع می‌خواهیم فراتر از قوانین حرکت کنیم. دانشگاه قوانین و مقررات دارد و برای ایراد سخنرانی‌ها نیز قوانین خاص و شورای سه نفره وجود دارد که این شورا درخصوص برگزاری سخنرانی تصمیم می گیرد و باید بر اساس تصمیم گیری آنها عمل شود.

استاندار مرکزی عنوان کرد: وقتی مسئولی بیان می کند که باید دیدگاه ها و اندیشه های مختلف در جامعه مطرح شوند، این به معنای قبول و باور دیگاه مورد نظر نیست، باید این کج رفتاری ها را کنار بگذاریم چرا که مهم طرح و بیان دیدگاه ها و اندیشه های مختلف در جامعه است.

استاندار مرکزی با تاکید بر اینکه از طرح درست مسائل در دانشگاه ها حمایت می کنیم، افزود: در دانشگاه ها باید اندیشه ها طرح شوند نه اینکه توهین صورت پذیرد، توهین که اندیشه نیست ، تاکید می کنم ما مسلمان هستیم چه جریانی که تند روی می کند و چه جریان مقابل همه باید اخلاق را رعایت کنند.

وی افزود: باید با تشکلها صحبت شود و اصول اولیه برای آنها تشریح شود ، ما یک جامعه اخلاقی و مسلمان هستیم اگر اندیشه را مطرح می کنیم چه لزومی دارد با تندی ، افراط و توهین همراه باشد می تواند خوب طرح شود ، موضوعات شکافته شود و به کسی هم توهین نشود.

وی با بیان اینکه نباید توهین کنیم و بگوئیم ارزشی هستیم ،کجای ارزش و دین این را می گوید، ادامه داد: ائمه معصوم  (ع) بعنوان الگو و اسوه های جامعه هستند و ما در هیج جائی نمی بینیم که به دشمن و مخالف خود دشنام دهند، امام حسین (ع) در  نهضت عاشورا نیز با مودبانه ترین تعابیر با دشمن روبرو شد.

وی با بیان اینکه متاسفانه هنگام نقد و اعتراض دیواری کوتاه تر از دولت پیدا نمی کنیم، گفت: هیچ گاه در هیچ جلسه و نشستی, کوچکترین اعتراضی نسبت به توهین و اعتراض های تند به دولت ندیده ام؛ و همواره در مقابل اين حمله ها سکوت شده است.

زمانی قمی تصریح کرد:  شاید بدترین تعابیر را به دولت و رئیس جمهور که دومین شخص کشور است و با رای مستقیم مردم انتخاب می شود، را نسبت داده اند ، این یک دیدگاه است که طرح می شود و ما   بايد بتوانیم اندیشه ها و دیدگاه های طرف مقابل را شنيده و تحمل کنیم.

استاندار مرکزی ابراز کرد: به عنوان نماینده دولت می گویم هیچ دخالتی در تصميم  گیری های دانشگاه ها نداریم  چرا كه معتقديم،اين دخالت ها  سبب تنزل دانشگاه ها شده وخلاف مقررات است؛اندیشه هیچ گاه سفارشی شده شکل نمی گیرد .

زمانی قمی خاطر نشان کرد: بی تفاوت بودن دانشجو  به معنای این نیست که حرفی برای گفتن ندارد بلکه بالعکس حرفهای بسیاری دارد و بیان نمی کند و  آنها را در جای دیگری بروز می دهد .

گفتنی است در این نشست مدیر کل دفتر امور اجتماعی و فرهنگی  استانداری و رئیس دانشگاه صنعتی اراک نیز سخنانی رابیان کردند.

 


دسته بندی

معاون اداره کل روابط عمومی


  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

   

   
   

  مطالب ویژه  مطالب اختصاصی
  آخرین اخبار دفاتر استانداری

  آخرین اخبار بخشداری ها