Portal_background_image

استاندار مركزي: تقويت رشته هاي فني در آموزش و پرورش راهبردي موثر در كاهش بيكاري است

آقازاده استاندار مرکزی در نشست شورای آموزش و پرورش استان که در محل استانداری برگزار شد،گفت: تقویت جایگاه هنرستان ها و رشته های فنی و مهارتی در آموزش و پرورش راهبردی موثر در حل مشکل بیکاری و اشتغالزایی برای دانش آموختگان فاقد شغل است.

آقازاده استاندار مرکزی اظهار کرد: ایجاد اشتغال برای دانش آموختگان بیکار از دغدغه های جامعه است و با تقویت رشته های مهارتی و هدایت دانش آموزان به رشته های فنی و حرفه ای و کار و دانش می توان بخشی از چالش ها را مدیریت کرد.

وی، نسبت تحصیل دانش آموزان در رشته های فنی و حرفه ای به نظری در استان مرکزی را 40 به 60 عنوان کرد و ادامه داد: بر اساس برنامه ریزی های انجام شده تا پایان برنامه ششم توسعه باید این نسبت توازن یابد و به همین منظور سرمایه گذاری در هنرستان ها از طریق تسریع در اتمام طرح های نیمه تمام و شناسایی اموال و ساختمان های بی استفاده در استان دنبال می شود.

استاندار مرکزی با یادآوری آغاز فعالیت پایه دوازدهم آموزش و پرورش از سال آینده در استان، افزود: همکاری منطقی آموزش و پرورش با دانشگاه ها و بهره گیری از ظرفیت مراکز آموزش عالی می تواند تا حدودی دغدغه تامین تجهیزات را برطرف کند.

مدیرکل آموزش و پرورش استان مرکزی نیز در این نشست گفت: پایه دوازدهم سال آینده به نظام آموزشی کشور افزوده می شود و با این تصمیم دوره تحصیلی آموزش و پرورش کامل خواهد شد.

 فولادوند افزود: با استقرار پایه دوازدهم در نظام آموزشی بیش از 12 هزار ساعت نیروی حق التدریس به بدنه آموزش و پرورش افزوده می شود.

وی ادامه داد: ایجاد این پایه نیازمند تامین و توسعه فضاهای آموزشی است که باید راهکارهای مناسب برای ملحق شدن آن به آموزش و پرورش اندیشیده شود.

مدیرکل آموزش و پرورش استان مرکزی خاطر نشان کرد: ایجاد کارگروهی با حضور نمایندگان صنعت، دانشگاه و آموزش و پرورش در تصمیم سازی برای این مهم ضروری است و باید تامین منابع مالی مورد نیاز برای تجهیز هنرستان ها به منظور استقرار پایه دوازدهم در نظام آموزشی در استان انجام شود.

فولادوند افزود: بر اساس قانون ماده 16 شورای آموزش و پرورش، شهرداری ها باید از محل فروش عوارض، فضاهای تجاری متناسب با شرایط آن ها تا پنج درصد برای خرید زمین و تجهیزات در اختیار آموزش و پرورش قرار دهند.

مدیرکل آموزش و پرورش استان مرکزی خاطر نشان کرد: این ماده قانونی تاکنون با وجود داشتن پشتوانه و آیین نامه توسط شهرداری ها اجرایی نشده و رفع این مشکل نیازمند نشست مشترک استاندار مرکزی با شهرداران، آموزش و پرورش و رئیس شوراهای اسلامی است.

مدیر کل نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس استان مرکزی نیز در این نشست گفت: 382 کلاس برای استقرار پایه دوازدهم در این استان نیاز است که 50 تا 60 درصد این کلاس ها با تمهیدات لازم، تامین می شود.

محمد صادق قائمی افزود: مهرماه سال آینده 180 کلاس درس برای استقرار پایه دوازدهم در استان مرکزی نیاز است که می طلبد راهکاری مناسب برای تامین این میزان فضای آموزشی ارایه شود.

وی اتمام طرح های نیمه تمام را یکی از راهکارهای تامین این کلاس ها عنوان کرد و ادامه داد: 100 درصد اعتبارات ملی برای اتمام طرح های نیمه تمام جذب شده و تامین این فضاها نیازمند تخصیص اعتبارات استانی مناسب است.


دسته بندی

معاون اداره کل روابط عمومی


  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

   

   
   

  مطالب ویژه  مطالب اختصاصی
  آخرین اخبار دفاتر استانداری

  آخرین اخبار بخشداری ها