Portal_background_image

تفاهم نامه معاونت علمي و استانداري مركزي با هدف حمايت از طرح هاي دانش بنيان امضا شد

با حضور ستاری معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری و آقازاده استاندار مرکزی در حاشیه نشست توسعه اقتصاد دانش بنیان و رونق تولید تفاهم نامه حمایت از طرح های دانش بنیان امضا شد.

آقازاده استاندار مرکزی در این نشست گفت: با توجه به اینکه کشور در شرایط تحریم اقتصادی قرار دارد نوسازی و بهسازی واحدهای صنعتی نقاط مختلف کشور امکانپذیر نیست که می توان در این شرایط با حمایت از شرکت های دانش بنیان و استارتاپی این نقیصه بزرگ را ساماندهی کرد.

 آقازاده افزود: بسیاری از صنایع قدیمی استان مرکزی با بهره گیری از ظرفیت جوانان نخبه و ایده پرداز عملکرد مطلوبی در قالب شرکت های دانش بنیان دارند و این مهم باید الگوی تمامی صنایع بزدگ قرار گیرد.

وی بیان کرد: با برنامه ریزی های هدفمند می توان از محل اعتبارات صندوق توسعه ملی و منابع داخلی بانک ها، اعتباراتی برای حمایت از شرکت های دانش بنیان و استارتاپی تخصیص داد.           

آقازاده اضافه کرد: شرکت های دانش بنیان استان مرکزی به لحاظ مکان دچار مشکل هستند و تمهیداتی برای اختصاص دادن ساختمان دانشگاه آزاد اراک که هم اکنون در قلب این شهر قرار دارد و مدت سه سال است که هیچ استفاده ای از آن نمی شود، اندیشده شده است.

ستاری معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری  نیز گفت: حمایت صرفا مستقیم دولت از شرکت های دانش بنیان، استارتاپ ها و هر نوع فعالیت اقتصادی بازدهی و کارآمدی این گروه ها را کاهش می دهد.

وی افزود: حمایت های بخش دولتی از فعالیت های اقتصادی باید در قالب برنامه های تسهیل گری باشد و اگر قرار است دولت در این بخش سرمایه گذاری مادی داشته باشد، باید به صورت مشارکتی اقدام شود.

وی ادامه داد: در صورتی موفقیت اقتصادی محقق می شود که بخش خصوصی با آورده خود فعالیت اقتصادی را آغار کند و در ادامه در صورت نیاز، دولت هم به میزان مشخص در قالب تسهیلات این بخش را حمایت کند چرا که در این صورت بخش خصوص به واسطه نگرانی از سرمایه گذاری خود تمام تلاش خود را برای حفظ این مهم و سودآوری به کار می گیرد.

معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری بیان کرد: اداره پارک های علم و فناوری نیز باید به بخش خصوصی واگذار و از ظرفیت جوانان نخبه به بهترین شکل ممکن در این مسیر استفاده شود.

ستاری اظهار داشت: مشاغل سنتی و قدیمی با هر ظرفیتی در مواجه با تفکر و ایده پردازی استارتاپ ها و شرکت های دانش بنیان محکوم به شکست هستند و هیچ شانسی برای پیروزی در فضای کسب و کار کشور ندارند، بنابراین تحت هر شرایطی باید به سمت و سوی نوآوری و به روز رسانی فرآیند تولید و نیاز سنجی داخلی و خارجی حرکت کنند.

وی افزود: در گذشته های دور و نزدیک تعداد قابل توجهی واحدهای بزرگ صنعتی از محل اعتبارات دولتی در نقاط مختلف کشور و به خصوص استان مرکزی راه اندازی شده که امروز کارکرد خود را از دست داده اند و به دلیل دوری از نوآوری و فناوری و ایده پردازی کارشناسی، در مقابل شرکت های کوچک استارتاپی توان رقابت ندارند.

معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری گفت: بخش اقتصادی سنتی باید برای بقا و استفاده از ظرفیت های موجود خود، فرآیند و روش تولید خود را تغییر داده و با برنامه ریزی های مدون و کارشناسی و استفاده از جوانان نخبه و ایده پرداز در راستای نوآوری حرکت کند.

ستاری بیان کرد: تحقیقات و پژوهش های علمی، فناوری و اقتصادی نیز باید از سوی بخش خصوصی مورد حمایت قرار گیرند چرا که هر پژوهشی که با پول دولت از دانشگاه ها و مراکز علمی بیرون بیاید، هیچ محصولی را تولید نخواهد کرد.

وی افزود: منابع زیرزمینی، نفت، گاز و به طور کلی مواد خام باعث پیشرفت هیچ کشوری نمی شود و اگر قرار است که ایران اسلامی در مسیر توسعه پایدار قرار گیرد باید فعالیت های اقتصادی همراه با ارزش افزود بالا در دستور کار قرار گیرد.

معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری ادامه داد: همدلی و همکاری بخش دولتی و بخش خصوصی در استان مرکزی با فعالیت های صنایع این استان به خوبی قابل لمس است و این رویه ارزشمند باید در تمام نقاط کشور جاری باشد.

 نماینده مردم اراک، کمیجان و خنداب در مجلس شورای اسلامی نیز گفت: در قوانین و مقررات به ویژه قانون برنامه ششم به ویژه ماده ۶۴ تاکیدات ویژه به حرکت بر مبنای علم و تخصص و دانش و نقش جامعه علمی کشور و حمایت از اقتصاد دانش بنیان وجود دارد.

 کریمی افزود: اقتدار امروز جامعه مرهون علم و تخصص دانشمندان جوان است و اگر امروز تحریم های دشمنان خنثی شده به واسطه همین اقتدار در بخش علم و فناوری است.

 وی اظهار داشت: حدود ۸۰ شرکت دانش بنیان در استان وجود دارد اما حمایت چندانی به خصوص در بخش مکان استاندارد از فعالان این بخش نمی شود و نیاز است تمهیدات کاربردی در این خصوص اندیشیده شود.

کریمی اصافه کرد: ظرفیت خوبی در سایت دانشگاه آزاد واقع در خیابان دانشگاه وجود دارد که بلااستقاده مانده و انتظار می‌رود نسبت به استقرار مراکز رشد، شرکت های دانش بنیان در این‌مکان اقدام شود تا به عنوان یک سایت قدرتمند و واحد خدمات رسانی کند.

گفتنی است بازدید از شرکت ماشین سازی اراک و هشت واحد صنعتی در ساوه، زرندیه و خمین از دیگر برنامه های سفر یک روزه معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری به استان مرکزی بود.  


دسته بندی

سرپرست اداره کل روابط عمومی


  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

   

   
   

  مطالب ویژه  مطالب اختصاصی
  آخرین اخبار دفاتر استانداری

  آخرین اخبار بخشداری ها