Portal_background_image

رييس جمهور در جلسه شوراي اداري استان مركزي: تعامل سازنده، تبديل شدن به قدرت اقتصادي منطقه و رشد 8 درصدي از اهداف سند چشم انداز و فرمان رهبر انقلاب است

حجت الاسلام والمسلمین دکتر روحانی در جلسه شورای اداری استان مرکزی که در خمین برگزار شد، تعامل سازنده، تبدیل شدن به قدرت اقتصادی منطقه و رشد 8 درصدی را از اهداف سند چشم انداز و فرمان رهبر انقلاب دانست و تاکید کرد : کاستی های ده سال اول اجرای سند چشم انداز باید در ده سال دوم جبران شود.

حجت الاسلام و المسلمین دکتر حسن روحانی رئیس جمهوری با بیان اینکه برای اشتغال راهی جز رونق اقتصادی وجود ندارد، گفت: تعامل با جهان در حوزه فناوری ما را سریعتر به اهداف توسعه ای می رساند.

رییس‌ جمهوری با بیان اینکه راه امام(ره) همواره اعتدال بود، تأکید کرد: نباید اصول فراموش شود، اما شیوه‌ها را برای پیشرفت کشور، بروز رسانی کنیم.

دکتر روحانی با بیان اینکه درس امام(ره) این بود که بر روی اصول پای بفشاریم و ایستادگی کنیم، اظهارداشت: بنیانگذار کبیر انقلاب هیچگاه از احکام خدا، دستورات صریح قرآن، استقلال کشور، حاکمیت ملی، تمامیت ارضی، منافع ملی و آزادی جامعه و مردم دست برنداشت.

رییس‌ جمهوری خاطر نشان کرد: امام(ره) در تمام طول زندگی پربرکتشان  در مسیر اعتدال بود و هیچگاه به سمت افراط و تفریط حرکت نکرد.

دکتر روحانی با اشاره به آزادسازی خرمشهر و همچنین حمله رژیم صهیونیستی به جنوب لبنان و اینکه برخی معتقد بودند، باید به جنگ رژیم صهیونیستی رفت ، اظهار داشت: در آن زمان امام(ره) فرمودند، قدس خوب است اما راه قدس از کربلا می‌گذرد. این همان مسیر اعتدالی است که امام برگزید و در همه کارها بر مبنای مصالح جامعه حرکت کرد.

رییس جمهوری با اشاره به تشکیل مجمع تشخیص مصلحت نظام برای حل و فصل موضوعات بین شورای نگهبان و مجلس شورای اسلامی توسط امام خمینی(ره)، گفت: شورای نگهبان بر مبنای احکام اولیه اسلام نظر می‌دهد، اما برای اداره کشور، احکام ثانویه و حکومتی نیز بوجود آمده است. شورای نگهبان طبق احکام اولیه با تمام توافقنامه‌ها و قراردادها با کشورهای خارجی مخالف است اما آیا در دنیای امروز می‌توان اینگونه حرکت کرد.

رییس‌ جمهوری ادامه داد: در اوایل انقلاب عده‌ای در مجلس خواهان قطع رابطه خارجی با دولت‌ها و برقراری رابطه با ملت‌ها بودند، اما امام(ره) تعبیری داشتند که این طرز تفکر و رابطه شیطانی است و با همه دولت‌ها خواهان رابطه هستیم به جز رژیم غاصب صهیونیستی و آمریکا تا زمانی که آدم شود.

دکتر روحانی گفت: اگر این حرف معتدل و میانه امام نبود، تمام روابط خارجی کشور تخریب می‌شد و ایشان جلوی آنان را گرفت و مسیر درست را پیش پای کشور قرار داد که چگونه اصول حفظ شود و در عین حال از شیوه‌های مختلف که به نفع کشور است به درستی استفاده کنیم.

رییس‌ جمهوری با اشاره به قطعنامه 598 و خاتمه جنگ تحمیلی، اظهار داشت: پذیرش قطعنامه 598 متکی بر اصول، اعتدال و حفظ منافع و مصالح ملی بود وامام(ره) با وجود سختی این کار ،مصالح ملی را ترجیح داد و طبق نظر امام خمینی(ره) قطعنامه پذیرفته شد.

دکتر روحانی با بیان اینکه در دنیای پیچیده امروز نمی‌توان به سادگی حرف زد و یا قضاوت کرد، افزود: تعامل سازنده، تبدیل شدن به قدرت اقتصادی منطقه و رشد 8 درصدی از اهداف سند چشم انداز و فرمان رهبر معظم انقلاب است.

رییس‌ جمهوری با طرح این پرسش که از زمان اجرایی شدن چشم‌انداز تاکنون، چگونه عمل کرده‌ایم، اظهار داشت: آنهایی که دم از ولایت فقیه می‌زنند چرا تأکیدات رهبر انقلاب درباره چشم‌انداز را مطرح نمی‌کنند که باید در اقتصاد، علم و فناوری‌ها و همچنین مهار تورم و بیکاری در منطقه اول شویم.

دکتر روحانی سپس به تعیین رشد حداقل 8 درصدی سالیانه در چشم‌انداز بیست ساله اشاره کرد و گفت: اما الان 10 سال پس از اجرایی شدن این سند چشم‌انداز، رشد اقتصادی به جای 8 درصد به زیر 3 درصد رسیده است.

رییس‌ جمهوری با تأکید بر اینکه اگر به دنبال اجرای فرمان ولی فقیه هستیم باید چشم‌انداز را اجرا کنیم، اظهار داشت: ادامه این حرکت بزرگ در ده ساله دوم با افراط و تفریط امکان‌پذیر نیست.

دکتر روحانی با بیان اینکه بسیار مهم است که چگونه از امکانات منطقه، جهان و داخلی بهره ببریم، اظهار داشت: برای اشتغال‌زایی راهی جز رونق اقتصادی وجود ندارد. باید شرکت‌های دانش‌بنیان رشد یابند. صنایع حرکت کند و کشاورزی مدرن شود.

رییس‌ جمهوری با اشاره به اهمیت مسأله آب برای مصارف آشامیدنی، کشاورزی و صنعت و طرح این پرسش که آیا بدون فناوری‌های نو می‌توان مسأله آب را حل کرد، ادامه داد: متأسفانه با خشکسالی مواجه‌ایم و بی‌رویه از طبیعت بهره بردیم که بلافاصله پاسخ می‌دهد و اگر به طبیعت فشار بیاوریم، متقابلاً به شما فشار وارد خواهد کرد.

دکتر روحانی با اشاره به اینکه نمی‌توان با طبیعت که سنت‌الله است، مبارزه کرد، گفت: باید از فناوری‌های نوین دنیای امروزی بهره ببریم . اگر عده‌ای بگویند که نمی‌خواهیم از فناوری‌های دنیا استفاده کنیم، این امر شدنی است، اما به زمان بسیار طولانی نیاز دارد.

رییس جمهوری با تاکید بر اینکه باید راهی انتخاب کنیم که سریع‌تر به اهداف برسد،  ادامه داد: سانتیرفیوژ را به کشور وارد، کپی و سپس ساختیم که در غیر این صورت 20 تا 30 سال زمان می‌برد که به این فناوری دست یابیم.

دکتر روحانی با اشاره به توسعه صادرات و رونق اقتصادی کشورهای شرق آسیا، افزود: باید از شیوه‌ها و روش‌های این کشورها استفاده کنیم.

رییس‌ جمهوری با تأکید بر اینکه حکومت و اداره کشور، به دعواهای فراوان نیاز نداشته و باید محیط را مناسب کنیم، اظهار داشت: انتقاد بسیار خوب است، اما اخلاق را از یاد نبریم، امام آمد تا به ما درس اخلاق بدهد و انقلاب کرد تا مسلمان زندگی کنیم و دروغ، تهمت و سیاه‌نمایی از جامعه رخت بربندد.

دکتر روحانی با اشاره به اینکه تنازع خوب نیست، اما اختلاف‌نظر اشکالی ندارد، تصریح کرد: انتقاد و اختلاف سلیقه پذیرفتنی است اما نباید موجب تنازع و شکاف و از دست رفتن فرصتها شود .

رییس‌ جمهوری تأکید کرد: اگر رو در روی هم بایستیم فرصت‌ها از دست می‌رود.

دکتر روحانی با اشاره به اینکه برجام برای تبدیل تهدید به فرصت بود، گفت: در گذشته هر روز تهدید و فشار بود و دشمنان در صدد بودند صادرات نفت ما را تنها به یک میلیون بشکه برسانند.

رییس‌ جمهوری افزود: عده‌ای نیز در داخل به بهانه دور زدن تحریم‌ها نفت را بردند تا بفروشند، اما الان در دستان ما چیزی وجود ندارد. پول و دلار رفت و مشخص نیست در کجا هزینه شد.

دکتر روحانی با اشاره به ظلم دشمنان که اجازه ندادند حتی یک بشکه بیش از یک میلیون فروخته شود، تأکید کرد: باید راه درست را پیش بگیریم و همیشه منکوب و تسلیم نشویم.

رییس‌ جمهوری افزود: به رغم سر دادن شعارها، حتی قادر نبودیم، محصولات پتروشیمی خود را صادر کنیم به گونه ای که این محصولات دیگر نه در انبارها بلکه در فضای باز نگهداری می‌شدند.

دکتر روحانی گفت: در اوایل دولت تدبیر و امید و مذاکرات هسته‌ای برخی می‌گفتند مگر امکان‌پذیر است با مذاکره به جایی رسید و یا حتی در داخل مسأله PMD را حل‌نشدنی می‌دانستند.

رییس‌ جمهوری با بیان اینکه در مذاکرات نه خوش بین و بدبین مطلق؛ بلکه واقع بین بودیم ، اظهار داشت: PMD حل شد حال پاسخ آنان که در روزنامه‌ها می‌نوشتند و فحاشی می‌کردند، چیست؟

دکتر روحانی تأکید کرد: طرف مقابل پیچیدگی و دشمنی دارد، اما باید حواسمان جمع باشد و بتوانیم راه کوتاه، مستقیم و کم‌ هزینه را انتخاب کنیم.

رییس‌ جمهوری خاطر نشان کرد: سیاست خارجی به همین معنی است که باید راهی کم هزینه پیدا کرد.

دکتر روحانی ضرورت حل مسأله آب، فاضلاب و محیط زیست را خاطر نشان ساخت و گفت: به هر حال تالاب میقان انتقام خواهد گرفت و اگر به فریاد دریاچه ارومیه نمی‌رسیدیم از 14 میلیون نفر ایرانی انتقام می‌گرفت.

رییس‌ جمهوری با اشاره به تلاش‌های دولت برای تثبیت آب این دریاچه طی 3 سال گذشته گفت: اگر این اقدامات اتخاذ نمی‌شد کشاورزی و استان‌های همجوار منهدم می‌شدند.

دکتر روحانی از همه فرهیختگان، دانشگاهیان، ائمه جمعه، متخصصین، استانداران و همه مقامات اجرایی دولتی درخواست کرد تا برای حل و فصل مسایل به مشورت با یکدیگر بپردازند.

رییس‌ جمهوری با اشاره به تأکیدات مقام معظم رهبری برای جلوگیری از خام‌فروشی اظهار داشت: باید با تلاش و بکارگیری همه امکانات و ورود فناوری‌های نوین و شریک داخلی یا خارجی خودمان، از ارزش افزوده این مواد استفاده کنیم.

دکتر روحانی با اشاره به اینکه چشم‌انداز استان مرکزی را روشن می‌بینم، گفت: باید از سرمایه‌های بسیار ارزشمند این استان به خوبی بهره برد.

رییس‌ جمهوری ادامه داد: امکانات دولت محدود است، اما امکانات ملت، توانمندی کشور و منابع زیرزمینی بسیار فراوان است و تنها باید درست استفاده کنیم.

دکتر روحانی با اشاره به ظرفیت‌های واگن پارس و ضرورت تحول و ورود فناوری‌های نوین در این مجتمع واگن‌سازی افزود: تلاش دولت در این سفر این است که در حد توان پروژه‌های اجرایی تا پایان سال 95 و 96 عملیاتی شود.

رییس‌ جمهوری با اشاره به برنامه‌های دولت برای شهرستان خمین، اظهار داشت: دین ما به این شهر حتی با وجود پروژه‌ها و برنامه‌های متعدد ادا نمی‌شود چرا که مردم ایران مدیون این شهر هستند.

دکتر روحانی در ابتدای سخنان خود با درود و تهنیت بر امام(ره) عزیز و بزرگوار گفت: اعتدال مشی ثابت حضرت امام بود؛ افراط و تفریط در اندیشه ایشان راه نداشت.

رییس‌ جمهوری افزود: ابراهیم خلیل به تعبیر قرآن به تنهایی یک امت در مسیر حق و حقیقت و فطرت انسان بود و همواره بر نعمت‌های خدا شکر می‌کرد و در مسیر هدایت قرار داشت، چنین شخصیتی دنیای توأم با حسنه و در آخرت از صالحین است.

دکتر روحانی با تأکید بر اینکه امام(ره) به تنهایی یک امت و ابراهیم زمان بود، گفت: ایشان اقدامی شجاعانه و بزرگ در تاریخ کشور انجام داد و این یک حرکت قطعاً استثنایی بود که در قرون اخیر و جوامع اسلامی شاهد بودیم.

سخنگوی دولت گفت: در سفر کاروان دولت تدبیر و امید به استان مرکزی 9 هزار و 120 میلیارد ریال اعتبار تخصیص یافته است که در قالب اجرای 51 طرح در بازه زمانی دو ساله، به تصویب رسید.

 نوبخت  سخنگوی دولت  نیز در نشست شورای اداری استان مرکزی که با حضور رئیس جمهوری در شهرستان خمین، افزود: در این سفر با تاکید آقای روحانی، اعتبار قابل توجهی برای توسعه و پیشرفت استان مرکزی اختصاص یافت که در مقایسه با بودجه های مصوب در سفرهای استانی، رشد مطلوبی دارد.

وی بیان کرد: اعتبار در نظر گرفته شده در این سفر باید در در زمان بندی های مشخص حداکثر تا دو سال آینده منجر به بهره برداری طرح ها شود و در این مسیر سازمان برنامه و بودجه موظف است 100 درصد اعتبار مصوب را تامین کند.

وی ادامه داد: همدلی و همراهی نمایندگان مجلس و مسئولان استان برای پیگیری روند اجرای طرح های عمرانی در تحقق این میزان اعتبار با اهمیت بود و اینجانب نیز در آینده نزدیک با سفر به استان مرکزی روند پیشرفت اجرای طرح ها را ارزیابی خواهم کرد.

نوبخت با اشاره به جزئیات 51 طرح مصوب برای توسعه شهرها و روستاهای استان مرکزی، گفت: در بخش عمرانی چهار طرح با اعتبار 760 میلیارد ریال، در حوزه کشاورزی پنج طرح با اعتبار 1270 میلیارد ریال، در حوزه علمی و فرهنگی 68 طرح با اعتبار 680 میلیارد ریال، در حوزه بهداشت و درمان هفت طرح با اعتبار 1210 میلیارد ریال و در زمینه ورزش و جوانان طرح های گسترده ای با اعتبار 64 میلیارد ریال اختصاص یافته است.

وی، با بیان اینکه عمده اعتبار در حوزه تامین منابع آب و بخش حمل و نقل استان اختصاص یافته است، افزود: در بخش تامین منابع آب ،چهار طرح کلان با اعتبار 2050 میلیارد ریال و طرح های متنوعی در حوزه حمل و نقل هوایی، زمینی و ریلی با اعتباری بالغ بر 3090 میلیارد ریال به بهره برداری خواهد رسید.

 وی ادامه داد: این میزان اعتبار به غیر از درآمدهای داخلی و بودجه جاری استان است، بنابراین می توان انتظار داشت دربازه زمانی دوساله با تزریق این منابع مالی شاهد رشد و توسعه بیش از پیش استان مرکزی باشیم.

سخنگوی دولت گفت: استان مرکزی از نظر تملک سرمایه ای با بودجه 1300 میلیارد ریالی در نیمه نخست سال جاری نسبت به مدت مشابه سال گذشته 29 درصد رشد داشته است که اگر 2 درصد درآمد حاصل از فروش نفت خام و گاز طبیعی را به آن اضافه کنیم، جمع سرمایه تملیکی استان به1470 میلیارد ریال می رسد که معادل رشد 31 درصد است.

وی افزود: اگر اعتبار طرح های ملی به میزان درآمدهای استان اضافه شود، این رقم به 1960 میلیارد ریال خواهد رسید که میزان رشد 207 درصدی را در این بخش نشان می دهد.

وی با اشاره به اینکه نمایندگان مردم استان مرکزی در مجلس شورای اسلامی از حجم بالایی اعتبارات درنظر گرفته شده برای این استان مطلع هستند، ادامه داد: با اضافه کردن طرح های تملک دارایی های سرمایه ای استانی شده، رقم به 2460 میلیارد ریال می رسد که با توجه به همه رقم های پیشین رشد 116 درصدی را نشان می دهد.

نوبخت گفت: 146 هزار میلیارد ریال برای انجام طرح خرید تضمینی گندم در نظر گرفته شده بود که 12 هزار میلیارد ریال دیگر در روزهای گذشته پرداخت شد و تنها رقمی کمتر از 10 هزار میلیارد ریال به کشاورزان پرداخت نشده است.

وی افزود: با اقدامات انجام شده ظرف روزهای آتی تمام مطالبه های گندم کاران پرداخت می شود.

نوبخت افزود: پرداخت مطالبه های بازنشستگان، فرهنگیان و حوزه بهداشت و درمان در دستور کار قرار گرفته است و در آینده نزدیک تمام این بدهی ها پرداخت خواهد شد.

سخنگوی دولت خاطرنشان کرد: با برنامه ریزی های صورت گرفته، 205 هزار میلیارد ریال برای پرداخت بدهی های پیمانکاران در نظر گرفته شده است که در هفته های آینده پرداخت می شود.

گالری تصاویر


دسته بندی

معاون اداره کل روابط عمومی


  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

   

   
   

  مطالب ویژه  مطالب اختصاصی
  آخرین اخبار دفاتر استانداری

  آخرین اخبار بخشداری ها