Portal_background_image

استاندار مركزي: تعارفي با خاطيان زيست محيطي در استان مركزي وجود ندارد

استاندار مرکزی در دیدار با تشکل‌های زیست محیطی استان گفت: سلامت و منفعت مردم بالاترین اولویت مسوولان در این استان است و در برخورد با خاطیان زیست محیطی تعارفی با هیچ کس وجود ندارد.

سید «علی آقازاده» افزود: منابع و علت‌های آلایندههای  استان مرکزی باید با اولویت و جدیت شناسایی شود و با کار کارشناسی برای کاهش و رفع مضرات این الایندها اقدامات لازم صورت بگیرد.

وی بیان کرد: استان مرکزی در یک ماه اخیر با روزهای ناسالم مواجه بود که بهترین تصمیم‌ها  در کمیته اضطرار برای تعطیلی مدارس و ادارات گرفته شد و مانند برخی استان‌ها به‌صورت فله‌ای و غیرکارشناسی در این راستا اقدام نشده است.

استاندار مرکزی ادامه داد: تعطیلی مدارس اگر زمینه و مبنای درستی نداشته باشد خسارت است و پایه تصمیم‌گیری در این زمینه برای استان مرکزی به طورکامل علمی و کارشناسی بود و برای هیچ کدام از تعطیلی‌ها و یا تاخیر در فعالیت ادارات و مدارس با حدس و گمان رفتار نشد.

آقازاده اظهار داشت: شاخص‌های متغیر آلودگی هوا  لحظه‌ای است و کمیته اضطرار استان مرکزی بحث تعطیلی مدارس را در آخرین لحظه بررسی و اعلام می‌کرد.

وی عنوان کرد: بخش زیادی از آلودگی هوای اراک به‌دلیل تصمیمات غلط در دهه‌های گذشته ایجاد شده و بسیاری از صنایع استان‌مرکزی به‌ویژه پتروشیمی، پالایشگاه و نیروگاه شازند با جانمایی نادرست در محلی واقع شده‌اند که آلایندگی را نگه داشته و تشدید می‌کند و باید به دلیل نواقصی که در پیوست زیست محیطی این طرح‌ها بوده از مردم عذرخواهی کرد، اما چاره‌ای نیست و اکنون نمی‌توان کاری کرد، زیرا قیمت فعلی این سه صنعت بیش از ۴۰ میلیارد دلار است.

استاندار مرکزی ادامه داد: مهر و موم شیر مازوت نیروگاه شازند در دستور کار قرار دارد تا خیال مردم از این بابت نیز برای همیشه راحت شود.

آقازاده عنوان کرد: تشکل‌های زیست محیطی متخصصان امر در بخش‌های مختلف محیط زیست هستند و این قشر در تصمیم‌گیری‌های زیست محیطی باید دخالت داشته باشند و مصوبات و موارد مختلف تصمیم‌گیری‌ها را نظارت کنند.

وی گفت: اگر از ظرفیت تشکل‌های مردمی در بخش‌های مختلف بهره‌گیری نشود، فرصت از دست مدیران می‌رود و این سمن‌ها سرمایه‌های استان و کشور  هستند.

استاندار مرکزی افزود: ۶ دستگاه سنجش آلاینده‌های هوا در اراک و شازند نیاز است که باید اعتبار خرید آن‌ها از سوی نیروگاه و پالایشگاه شازند تا ۲ ماه آینده تامین شود که ۲ دستگاه آن در حومه شازند و چهار دستگاه بر اساس کار کارشناسی با مشورت تشکل‌های زیست‌محیطی و نظر محیط زیست استان در مناطق مورد نیاز اراک نصب شود.

مدیرکل دفتر امور اجتماعی استانداری مرکزی هم در این نشست گفت: در چهار دهه گذشته سرعت رشد میانگین جمعیت در کشور و این استان افزایش یافته است و جمعیت ایران وابسته به منابع طبیعی شده و این امر موجب تحمیل خسارت‌های زیادی به طبیعت شده است و باید حرکت به سمت دانش‌محوری مورد توجه قرار گیرد.

سید«احمد سجادی» بیان کرد: عوارض آلایندگی هوا تا قبل از سال ۹۶ بر اساس وضعیت صنعت آلاینده و در منطقه هزینه می‌شد اما اکنون به‌صورت تجمیعی و ۷۰ درصد در مناطق شهری و ۳۰ درصد در مناطق روستایی هزینه می‌شود.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان مرکزی نیز در این نشست گفت: تصمیم‌گیری تعطیلی مدارس استان در زمان وضعیت ناسالم هوا برعهده محیط زیست نیست بلکه از سوی کمیته اضطرار آلودگی هوا اعمال می‌شود.

«رضا میرزایی» افزود: آلودگی هوا قابل کتمان نیست و بهترین تصمیم‌های تعطیلی مدارس در روزهای ناسالم هوا از سوی کارگروه اضطرار آلودگی هوای این استان صورت گرفته است.

وی بیان کرد: وضعیت آلودگی هوای اراک نسبت به سال‌های گذشته تغییر کرده و روند آن رو به بهبود است و شمار زیادی از صنایع از جمله آلومینیوم به تعهدات زیست محیطی خود عمل کرده است.


دسته بندی

سرپرست اداره کل روابط عمومی


  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

   

   
   

  مطالب ویژه  مطالب اختصاصی
  آخرین اخبار دفاتر استانداری

  آخرین اخبار بخشداری ها