Portal_background_image

استاندار مركزي: تعادل در تركيب مجلس دهم يك فرصت براي كشور است

زمانی قمی استاندار مرکزی در نشست با بانوان فعال دولتی و غیردولتی با نمایندگان مردم اراک، کمیجان و خنداب و شازند در مجلس شورای اسلامی، تعادل در ترکیب مجلس شورای اسلامی را یک فرصت برای کشور دانست که جامعه بانوان باید از آن به نفع اصلاح و وضع قوانین استفاده کنند.

زمانی قمی استاندار مرکزی ابراز کرد: مجلس دهم و تعادل در ترکیب این مجلس فرصتی برای ایران و همچنین استان است زیرا همه فراکسیون ها وزن اساسی و جدی خود را دارند و این نیست که یک گروه بر دیگری یکه تازی کند .

وی افزود: تعادل در مجلس باعث ایجاد رفاقت و صمیمت بیشتر بین نمایندگان می شود که در حل مشکلات نقش موثری دارد و جامعه بانوان باید از این ظرفیت و فرصت به نفع اصلاح و وضع قوانین استفاده کند.

استاندار مرکزی خاطر نشان کرد: در دولت  گذشته طلایی‌ترین فرصت درآمدی ایران را داشتیم که این فرصت تکرار نشدنی است، کارشناسان حوزه اقتصاد در آن زمان باید از این فرصت برای تقویت زیربناهای اصلی کشور استفاده می‌کردند که متأسفانه این گونه عمل نکردند.

زمانی قمی با اشاره به اینکه در جامعه باید معدلی از دیدگاه ها را داشته باشیم، خاطرنشان کرد: یکی از مسایل مهم  سیاه و سفید دیدن موضوعات است که در بخشهای مختلف نفوذ کرده است، اینکه دیدگاههای متفاوت مطرح شوند اشکالی ندارد ، مشکل این است که یک دیدگاه خود را سفید سفید و دیگری را سیاه سیاه بداند و اعمال نظر کند.

استاندار مرکزی با تاکید بر توجه به محیط پیرامونی، افزود: محیط پیرامونی و عناصر و موضوعاتی که بر تصمیمات تاثیر گذارند باید خوب مورد توجه قرار گیرند زیرا این موارد به هم مرتبط است و عدم توجه به آنها همانند وجود دیدگاه سیاه و سفید در جامعه است.

وی توضیح داد: اینکه در پستهای مدیریتی چه تعداد زن و چه تعداد مرد باشند راهکار حل مشکلات نیست بلکه مهم دیدگاه است، برای حل مشکلات باید دیدگاه را تغییر دهیم.

استاندار مرکزی گفت: برای حل مشکلات و تحقق مطالبات زنان باید در این حوزه به یک همگرایی برسیم وگرنه اقدامات ما صرف خنثی سازی حرفهای خود می شود، اگر محیط همگرا شد به مجلس نیز کمک می کند تا تصمیمات شجاعانه بگیرد و وقتی که به قانون تبدیل شد مجریان هم می توانند آن را اجرا کنند

زمانی قمی افزود: ما نیاز به نشست هایی داریم که در آن نمایندگان تشکل های اجتماعی،سیاسی ،ائمه جمعه ، سمن ها و نمایندگان دانشگاه ها حضور داشته باشند و در جریان مطالب عنوان شده  قرار بگیرند.

زمانی قمی با اشاره به پر بار بودن این نشست و بیان نظرات کارشناسانه توسط بانوان استان مرکزی اظهار کرد: تمام مباحث و مطالب بیان شده در حوزه بانوان بسیار کارشناسانه و گویای توانمندی زنان این استان است و اینکه آنها می خواهند وضع موجود را به وضعی که مورد نظر کارشناسان است تغییر دهند.

وی با تاکید بر اینکه تغییر اقتضائات خود را می خواهد، افزود: این تغییر نباید عجولانه و با تعیین زمان خاص صورت بگیرد و با انتظار معجزه همراه باشد چرا که اگر این ویژگی بر نظرات و خواسته ها حاکم شود هرآنچه در تدوین این نظرات و پیشنهادات برای اعمال تغییر انجام شده بی فایده  خواهد بود.

استاندار مرکزی بیان کرد: وجود مشکلات ساختاری در قوانین موجود و تلاش برای اصلاح آن ها و همچنین پیگیری قوانین کارآمد در حوزه زنان و خانواده از دیگر مسایلی است که در پاسخگویی مطالبات زنان نقش محوری دارد.

نماینده مردم اراک، کمیجان و خنداب در مجلس شورای اسلامی  نیز گفت: حل مسایل زنان باید از طرح موضوع و شعار محوری خارج شود و به باور اجرایی برسد.

سید مهدی مقدسی افزود: نگاه اسلام ناب و بزرگان فکری و اجرایی کشور در حوزه زنان باز و مترقی است و با افکار متحجرانه در برخی از کشورهای اسلامی متفاوت است.

وی گفت: واگرایی و ضعف انسجام و وحدت از مسایل مهم استان مرکزی است که باید با حضور آگاهانه همه بخش ها ترمیم شود و به عنوان نخستین گام نمایندگان مردم در حوزه انتخابیه اراک، کمیجان و خنداب با ایجاد دفتر مشترک در منطقه و مجلس در این خصوص گام برداشته اند.

وی افزود: تحول و تغییر ضرورتی اجتناب ناپذیر است اما موضوع اساسی برای این مهم رسیدن به باور در تحقق تغییر است، اینکه جسارت در بیان مطالب حوزه زنان ایجاد شده و فرهیختگان زن در حوزه های کارآفرینی، علمی، فرهنگی، مدیریتی و تشکل های غیردولتی صاحب نظر هستند، ظرفیت مهمی است اما باید این مساله شناسی علمی را به راهکارهای عملی که منجر به تغییر می شود هدایت کرد.

ومقدسی  بیان کرد: نگاه به مسایل زنان باید ساختاری و عملگرا باشد و در این دوره از فعالیت خانه ملت اعلام کردیم که از فراکسیون زنان حمایت می کنیم و در ترکیب اتاق های فکر استانی نیز از ظرفیت زنان فرهیخته برای تصمیم گیری و نظارت بهینه بر امور و رفع نواقص قانونی بهره می گیریم.

نماینده مردم اراک، خنداب و کمیجان در مجلس شورای اسلامی  گفت: مجمع نمایندگان مجلس دهم استان مرکزی به اتفاق به دنبال تاثیر گذاری بر مبنای خرد جمعی هستند و هرگز قصد انفعال و راکد بودن در مجلس را ندارند بنابراین پخته کردن مباحث تخصصی و انتقال آن به منتخبان خانه ملت در همه زمینه ها به ویژه زنان و خانواده با قوت دنبال می شود.

وی عنوان کرد: انتظار است که خرد جمعی و گفتمان همگرا در تصمیم سازی ها در تمامی بخش های استان تسری یابد و برای مثال در سفر رییس جمهور که در آینده نزدیک به استان مرکزی انجام می شود می توان در سایه هم افزایی توان همه بخش های استان تنها در پی جذب اعتبار نبود بلکه مجوزهای ویژه برای توسعه منطقه را کسب کرد.

نماینده مردم اراک، کمیجان و خنداب در مجلس شورای اسلامی گفت: مساله زنان و خانواده تشریفاتی نیست و غفلت و بی برنامگی در این حوزه مسئول بسیاری از آسیب ها و چالش های فرهنگی و اجتماعی است که امروز جامعه ما را رنج می دهد بنابراین نگاه تخصصی و حرکت های هدفمند در توسعه این بخش مقوله بسیار مهمی است.

مقدسی بیان کرد: امام راحل دیدگاه مترقی در حوزه زنان و خانواده داشتند که تاکنون کمتر اسباب اجرای آن فراهم شده و امید است با گام های آگاهانه این اندیشه های کارساز بروز و ظهور یابند.

نماینده مردم شهرستان شازند در مجلس شورای اسلامی گفت: انشاء قوانین کارآمد برای زنان و خانواده باید با پشتوانه خرد جمعی و برآیند تمامی ایده ها و امور کارشناسی صورت بگیرد تا چارچوبی بی نقص،همه جانبه نگر و کاربردی در اجرا داشته باشیم.

علی ابراهیمی افزود: نگاه جنسیتی از جامعه باید برداشته شود تا در حوزه اشتغال، فعالیت های اجتماعی و فرهنگی و تمامی عرصه ها شایستگان چه زن و چه مرد رشد کنند چرا که نگاه جزیره ای و جنسیتی به ضرر جامعه زنان است.

وی توضیح داد: اتاق فکر زنان و خانواده نمایندگان استان باید تجمیعی از فرهیختگان تمامی بخش ها باشد تا بتواند موضوعات را کارشناسی کرده و با استفاده از ظرفیت های اجرایی و قانونگذاری راهبری کند.

گفتنی است مدیر کل امور بانوان و خانواده استانداری  و تعدادی از بانوان فعال دولتی و غیر دولتی حاضر در جلسه نیز مطالبی را عنوان کردند.

 

گالری تصاویر


دسته بندی

معاون اداره کل روابط عمومی


  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

   

   
   

  مطالب ویژه  مطالب اختصاصی
  آخرین اخبار دفاتر استانداری

  آخرین اخبار بخشداری ها