Portal_background_image

وزير صنعت در نشست اقتصاد مقاومتي مطرح كرد: تصويب هشت و نيم ميليارد دلار سرمايه گذاري خارجي در حوزه صنعت در دولت يازدهم

نعمت زاده وزیر صنعت، معدن و تجارت در نشست ستاد راهبری و مدیریت اقتصاد مقاومتی استان که با حضور استاندار مرکزی در محل استانداری برگزار شد، گفت:هشت و نيم ميليارد دلار سرمايه گذاري خارجي در حوزه صنعت، معدن و تجارت در دولت یازدهم به تصویب رسیده است.

نعمت زاده وزیر صنعت، معدن و تجارت اظهار کرد: دولت یازدهم در طول سی ماه تلاش توانست در عرصه بین الملل به موفقیتهایی دست یابد و امروز هم در جهت ساماندهی اوضاع داخلی کشور تلاش می کند.

نعمت زاده با اشاره به شعار انتخاباتی دولت یازدهم با عنوان دولت تدبیر و امید ، گفت: برخی منتقدان و مخالفان بیان می کنند که صنعت راه نیفتاده و تعطیل شده است اما دولت با همه قوا برای جبران آسیب ها و ترمیم بحران های اقتصادی به میدان آمده است.

وی افزود : از ابتدای دولت یازدهم تا کنون هشت و نیم میلیارد دلار توسط وزارت اقتصاد و دارایی سرمایه گذاری خارجی در حوزه صنعت، معدن و تجارت تصویب شده است که از اوایل امسال 5 میلیارد دلار تصویب شده و در سه سال گذشته سه میلیارد دلار به تصویب رسیده بوده  که این امر نشان می دهد با تلاش های صورت گرفته فضای کشور در شرایط خوبی است که باید از این شرایط بهره گرفت .

وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: برنامه های دولت در حوزه صنعت کمک کننده بوده و همه تلاش به کار گرفته شده تا صنایعی حمایت شوند که قابلیت نوسازی و تولید و اشتغال داشته اند.

وی اظهار کرد: مناسبات اقتصاد جهانی ایجاب می کند که حمایت و تقویت صنایع در راستای رقابت پذیری و تولید کیفی باشد و از این منظر برخی از واحدهای صنعتی در رقابت تولید عقب مانده اند و در مرحله ورشکستگی قرار دارند از گردونه خارج شده و در مقابل ده ها واحد تولیدی جایگزین آنها شده است.

نعمت زاده با اشاره به تاکیدات مقام معظم رهبری در خصوص سیاست های اقتصاد مقاومتی گفت: معظم له تاکیداتی بر تقویت صنایع کوچک داشتند که از ابتدای سال جاری همه امکانات و ظرفیت های وزارت صنعت، معدن و تجارت برای تحقق این مهم بسیج شده است.
وی با اشاره به اینکه در کنار توجه به صنایع کوچک رسیدگی به مشکلات صنایع بزرگ کشور نیز از دیگر اقدامات دولت است، گفت: وزارت صنعت، معدن و تجارت همواره رسیدگی به مشکلات واحدهای تولیدی را در دستور کار داشته است بطوریکه  برای رفع مشکلات شرکت لوله و پروفیل صفا نشستهای متعددی با مدیران بانکها برگزار شد و مکاتبات بسیاری با قوه قضائیه، تامین اجتماعی ، امور مالیاتی و ...  اتجام شد و به نتیجه رسید،و برای شرکتهای دیگر استان نیز همین طور وقت گذاشته می شود.

وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به اینکه واحدهای تولیدی ارزشمندی در استان مرکزی مستقر است، گفت: در سفر امروز به استان مرکزی تنگناهای شش واحد بزرگ صنعتی اراک و دو واحد صنعتی شهرستان ساوه بررسی می شود.         

نعمت زاده ابراز کرد: مالکین شرکتها باید به میدان بیایند، احساس مسئولیت کنند  و دلسوزانه و فعالتر عمل نمایند و اگر حل مشکلات  این شرکتها در توان آنها نیست باید اعلام کنند تا کار به افراد توانمندتری واگذا شود، چرا که حل مشکلات واحدهای تولیدی بدون دلسوزی و تلاش مالکین آنها غیر ممکن خواهد بود.

وزیر صنعت با بیان اینکه کشور نیازمند مدیرانی است که بتوانند پول و ثرت خلق کنند ،ابراز کرد: شرکتها و واحد های تولیدی باید به  صورت منظم مدیریت شوند و مدیران شرکتها باید در جهت رفع مشکلات  به صورت ریشه ای تلاش کنند و در این راستا  برنامه  ریزی داشته باشند و از مالکین نیز بخواهند در این زمینه تلاش کنند.

وی ادامه داد: برخی از واحدهای صنعتی در بازپرداخت تسهیلات بانکی تاخیر دارند و دولت نیز نمی تواند بیش از حد از بانک ها تقاضای تنفس برای صنایع داشته باشد، به همین دلیل لازم است که صنایع با مدیریت هدفمند در جهت رونق تولید گام بردارند.

نعمت زاده  با اشاره به اینکه  اعتماد سازی اصل مهمی است که مدیران شرکتها باید به آن عنایت داشته باشند، افزود:  شرکتی که دارای توانانی فنی و مالی بالایی است و خوش حساب نیز می باشد قطعا می تواند فعالیت های گسترده ای داشته باشد لذا مدیران باید در جهت ایجاد اعتماد هزینه نمایند.

وی با تاکید بر اینکه صنعت یک امر صرفا اقتصادی و فنی است و با مسائل سیاسی نمی توان حتی یک قدم جلو رفت،  خاطر نشان ساخت : بنگاه های داخلی باید توانایی تکنولوژیکی و رقابتی خود را بالا ببرند  و با اتکا بر منابع داخلی و توانایی خودشان شرایط را جهت توسعه و رونق بنگاه فراهم آورند.

 وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: پروژه های نیمه تمام به معنی خواباندن سرمایه ملی است، در این میان صنعت گران نباید سرمایه سهام داران را رها کنند و  پروژه های صنعتی باید سریع تر راه اندازی شوند.

مهندس نعمت زاده با بیان اینکه وزارت نفت در آغاز دولت یازدهم به دلیل تاخیر پروژه های فراساحل، حاضر نبود به کشتی سازی صدرا پروژه سفارش دهد اما اکنون از این کشتی سازی تقدیر کرده است افزود: کشتی سازی صدرا  که حدود 5 هزار نفر اشتغال زایی  داشت ، در آغاز کار دولت تدبیر به چند صد نفر رسیده بود و خوشبختانه اکنون دوباره حدود چهار هزار و پانصد نفر در این کشتی سازی مشغول به کار هستند.

وزیر صنعت با بیان اینکه شرکت واگن سازی اراک در سال 74 توانسته هزار واگن را صادرنماید، افزود: باید از ظرفیت داخلی کشور در جهت تولید واگن استفاده کنیم و امروز به صورت غیر اصولی جلوی واردات واگن را گرفته ام.

نعمت زاده با بیان این نکته که واحدهای صنعتی استان تاکید دارند اجازه ندهیم محصولاتی که از طریق صنایع این تولید می شود مانند تجهیزات صنعتی، واگن و... از خارج وارد شود، ادامه داد: هدف ما این است که بازار مصرف را به سمت ظرفیت داخلی سوق دهیم در این رابطه با دستگاه های مرتبط نیز همکاری صورت گرفته است.

**وزیر صنعت، معدن و تجارت: مشکل نقدینگی واحدهای صنعتی از طریق فاینانس خارجی حل می شود

 نعمت زاده در حاشیه نشست ستاد راهبری و مدیریت اقتصاد مقاومتی در خصوص مشکلات مطرح شده از ناحیه واحدهای استان مرکزی ، گفت: نداشتن سفارش و محدویت مالی  عمده معضل این واحدها است  که باید از طریق فاینانس خارجی و فضای بین المللی و نیز از منابع صندوق توسعه ملی بفکر حل کردن آن باشیم.

وزیر صنعت ، معدن و تجارت افزود : اگر تامین اعتبار برای خرید های عمده واگن و پروژه های نفت و گاز بگیریم این واحدها تا 100 درصد به رونق اقتصادی دست می یابند و می توانند کارشان را توسعه دهند که این امر باید از  طریق تسهیلات داخلی و خارجی انجام شود.

وی با اشاره به  ضرورت استفاده از تکنولوژی و دانش فنی روز دنیا افزود : با توجه به گشایش اعتباری که در بانک های خارجی می بینیم برای طرح های بزرگ باید از خارج فاینانس بیاوریم.

وی تصریح کرد:  با ید راه سرمایه گذاری برای بخش خصوصی هموار شود و فضا به گونه ای باشد که مردم به راحتی اعتماد کرده و سرمایه گذاری کنند.

 نعمت زاده در بخش دیگری از سخنانش با تاکید بر لزوم توجه و تمرکز بر صنایع بزرگ استان مرکزی گفت: مدیران 8 واحد بزرگ این استان و کارگروه رفع موانع تولید امروز حضور داشتند و مشکلات مطرح شده از سوی آنان را که بیشتر در زمینه بانکی ، مالیاتی ، و مطالبات از مشتریان بود،  بررسی شد و در نهایت به این جمع بندی رسیدیم که کارها رو به بهبود است .

این مقام مسئول در خصوص جلوگیری از واردات واگن جهت کمک به رونق واگن پارس که قبلا مطرح شده بود عنوان کرد: قصد بود واگن وارد کنند و در این رابطه قراردادهایی از قبل داریم اما با طرف خارجی صحبت شده و وزارت راه و راه آهن آمادگی همکاری جهت دادن بخش عمده ای از سفارش به داخل را دارند البته ممکن است تعدادی واگن برای نیازهای فوری وارد شود. 

مهندس نعمت زاده گفت :بر اساس گزارش استاندار استان مرکزی میزان بیکاری استان کاهش یافته و فقط در برخی  شهرستانها درصد بیکاری بالاست که با راه اندازی واحدهای بزرگ تا 5 هزار نفر پیش بینی اشتغال زایی می شود.

گالری تصاویر


دسته بندی

معاون اداره کل روابط عمومی


  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

   

   
   

  مطالب ویژه  مطالب اختصاصی
  آخرین اخبار دفاتر استانداری

  آخرین اخبار بخشداری ها