Portal_background_image

استاندار تاكيد كرد: تشكيل كار گروه ويژه براي تعيين تكليف طرح ۵۵ متري اراك

آقازاده استاندار مرکزی در نشست صحن علنی شورای اسلامی کلانشهر اراک ، گفت: کارگروهی با مسئولیت معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری و عضویت نمایندگان شورا٬ شهردار اراک و تعدادی دیگر از دستگاههای مرتبط؛ طرح ۵۵ متری را ظرف مدت ۴ ماه آینده تعیین تکلیف نمایند.

آقازاده استاندار مرکزی اظهار کرد: این کارگروه در بازه زمانی مشخص شده باید به صورت جدی وارد کار شود و  اطلاعات لازم را جمعبندی و راهکارها و مکانیزم اجرای این طرح را بررسی  و نحوه سرمایه گذاری  در این طرح را مشخص نمایند.

وی افزود: با رسیدن به نتیجه اولیه  در گردهمائی با حضور کلیه افرادی که در اجرای این طرح دخیل هستند عملکرد این کارگروه تبیین شود  و افراد توجیه شوند.

 استاندار مرکزی گفت: موفقیت این کار در گرو این است که مکانیزم اجرائی برای هر سلیقه و تمایلی از مالکان  در این طرح در نظر گرفته شود، نوع سرمایه گذاری را مشخص و به انبوه سازان و کسانی که در استان و خارج از استان آمادگی سرمایه گذاری در این طرح را دارند ، عرضه شود و توجیهات طرح به نحوی باشد که افراد راغب به مشارکت در اجرای آن باشند.

آقازاده با اشاره به اینکه امروز شهرداري‌ها در شهرهاي بزرگ مشكلات  مالی بسياري دارند و بايد سعی شود  بدون اتكا به بودجه شهرداري اجرای این پروژه انجام گیرد، گفت: شورای شهر و شهرداری باید مسیر و راه را برای اجرای این طرح فراهم کنند ، مشوق های لازم را ارائه نمایند  و منافع مادی را در اجرای این طرح کمتر ببینند .

وی ادامه داد: برای اجرای طرح 55 متری به حدود 2 هزار میلیارد تومان اعتبار نیاز است که  تقسیم آن  در چند گزینه،  راهکار موثری در اجرای این طرح می باشد.

 استاندار مرکزی با بیان اینکه گذشت زمان را در اجرای این طرح به صلاح نمی دانم، گفت: باید تکلیف این پروژه ظرف 4 ماه آینده تعیین شود ، این پروژه در شورای برنامه ریزی و توسعه استان مطرح می شود اگر برای اجرای آن به مکانیسم کاملا اجرایی نرسیدیم ، این پروژه را کنار خواهیم گذاشت.

وی افزود: اگر نتوانیم بعد از 15 سال مشکلات اجرای این پروژه را حل کنیم بهتر است اجرای آن را کنار بگذاریم تا مردم به زندگی خود برسند و کمتر در گیر این مسئله باشند.

آقازاده با بیان اینکه اجرای پروژه 55 متری به نفع همه شهر است، گفت: باید در بازه زمانی سه یا 4 ماهه بتوانیم این طرح را جمعبندی کنیم و به سمتی برویم که ان شاء ا...  اجرا شود و اما اگر اجرا شود باید اولین اقدامات اجرائی را در نیمه اول سال 97 شاهد باشیم توافق هاو قراردادها بسته شود و عملیات اجرایی شروع شود .

استاندار مرکزی عنوان کرد: اجرای این پروژه برای شهر اراک حیاتی و مهم است چرا که از  حوزه و بافتی صحبت می کنیم که نیازمند راه تنفس ترافیک و حمل و نقل است در این منطقه ،اکثر معابر شمالی- جنوبی است و معبر شرقی - غربی کم داریم،  اکثر صنوف، مساکن، خدمات و مراکز تجاری  در این محدوده است و دو خیابان کم عرض مثل ملک و شریعتی این منطقه را  پوشش می دهد و نمی توانند  راه دسترسی محلی و درون بافت را برای این منطقه ایجاد کنند.

وی ادامه داد: اجرای این طرح با یک معماری بومی با توجه به سابقه تاریخی و فرهنگی شهر اراک می تواند  به یک المان شهری برای اراک تبدیل شود و گام موثری در جهت کاهش آلوگی هوا  و کاهش تراکم ترافیک در منطقه مرکز شهر  باشد.

استاندار مرکزی  گفت: اگر قرار است طرح 55 متری در اراک اجرا شود تا آخرین فردی که مخالف اجرای این طرح است و در این زمینه حرف دارد، باید دیده  و توجیه شود.

آقازاده گفت: امروز با توجه به شرایط  اقتصادی کشور اداره شهرها و کلان شهرها کار سختی است و ما می دانیم منتخبین شوراهای اسلامی در شرایطی هستند که تصمیم گیری سخت است ، به دلیل کاهش درآمدها؛ مطالبات مردم  و انتظارات ،توقعات و نیازهایی که شهر دارد خیلی با هم تنظیم و هماهنگ  نیست و این سختی کار را برای شورا و شهردار ایجاد می کند.

وی ادامه داد :مردم شهر اراک از شورای شهر  این دوره انتظارات بالایی دارند بیش  انتظاری که از 4 دوره گذشته داشتند  و انتخاب شهرداری با برند ملی هم این انتظارات و توقعات را بالا می برد.

استاندار مرکزی ابراز کرد: مجموعه دولت هم از شوراهای اسلامی انتظار و توقعی بیش از گذشته دارند و مدیریت ارشد استان همیشه خود را در کنار شورا می بیند چرا که هر دو یک هدف را دنبال می کنیم.

رئیس شورای اسلامی کلانشهر اراک نیز در سخنانی گفت: مالکان طرح 55 متری اراک به دلیل وضعیت بلاتکلیف، حس بی اعتمادی نسبت به مسئولان دارند که این اعتماد باید بازگردد.

فلک افلاکی افزود: نیاز است برای به دست یابی به نتیجه مطلوب، همه مسئولان و دست اندرکاران امر، تلاش مضاعفی را به کار گیرند.

شهردار اراک هم در این نشست گفت: طول مسیر طرح 55 متری اراک، یک هزار و 850 متر مربع است که یک هزار و 186 پلاک را درگیر می کند.

داود تاجران افزود: از مجموع پلاک های مد نظر این طرح، 476 پلاک به صورت کامل و یا تا پنج درصد درگیر خواهد شد و 710 پلاک در حریم است.

وی بیان کرد: تاکنون 45 پلاک به مساحت 13 هزار مترمربع تملک شده و نیاز است که 72 هزار و 840 متر مربع دیگر تملک شود.
 

گالری تصاویر


دسته بندی

سرپرست اداره کل روابط عمومی


  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

   

   
   

  مطالب ویژه  مطالب اختصاصی
  آخرین اخبار دفاتر استانداری

  آخرین اخبار بخشداری ها