Portal_background_image

رئيس ديوان محاسبات كشور عنوان كرد؛ تشكيل كارگروه هاي حسابرسي اقتصاد مقاومتي در دستگاه هاي دولتي

عادل آذر رئیس دیوان محاسبات کشور در دیدار با نماینده ولی فقیه در استان که با حضور استاندار مرکزی و در محل بیت نماینده ولی فقیه در استان انجام شد، از تشکیل کارگروه های تخصصی و فنی حسابرسی اقتصاد مقاومتی در بخشهای مختلف کشور از سوی دیوان محاسبات خبر داد.

رئیس دیوان محاسبات کشور گفت: کارگروه های تخصصی و فنی تحت عنوان حسابرسی اقتصاد مقاومتی در بخش های مختلف از قبیل کشاورزی، آب، محیط زیست، آموزش و پرورش، دانشگاه ها، شهرداری ها، علوم پزشکی و فرهنگی تشکیل شده که با فعال شدن این کارگروه ها اعضاء  وظیفه دارند مشکلات و چالش های بخش های مختلف کشور را مورد بررسی قرار داده و برای حل مشکلات نیز راهکارهای کارشناسی ارائه کنند. 

عادل آذر افزود: در پنج ماه گذشته حدود 90 هزار پرونده در خصوص دریافتی های نجومی از وزارتخانه ها و سازمان های مختلف دولتی مورد بررسی قرار گرفت که در این فرآیند بیش از 230 میلیارد ریال به خزانه ملی برگردانده شد. 

وی ادامه داد: متاسفانه در قانون نظام پرداختی شکاف های بسیاری وجود دارد که به سختی می توان دریافتی های غیر متعارف را خلاف قانون دانست و حتی در بررسی 90 هزار پرونده از سازمان های مختلف نیز برخی از افراد از دیوان محاسبات شکایت کردند، اما این نهاد بر اساس فرمایشات مقام معظم رهبری پرداختی های غیر متعارف را خلاف عدالت اجتماعی معرفی کرد. 

رئیس دیوان محاسبات کشور راه اندازی سامانه ثبت پرداخت حقوق، پاداش و مزایای کارکنان دولت را تنها راه جلوگیری از پرداخت های غیر متعارف عنوان کرد و گفت: این طرح به پیشنهاد دیوان محاسبات کشور درلایحه برنامه ششم توسعه کشور دیده شده است.
وی ساماندهی نظام اطلاعات اقتصادی را یکی دیگر از برنامه های دیوان محاسبات دانست گفت: در نظام اطلاعات اقتصادی، همانطوری که هر فرد دارای شماره ملی است، یک شماره کسب و کار هم وجود خواهد داشت این روش در دنیا متداول است و باعث شفاف سازی امور مالیاتی می شود.

آیت اله دری نجف آبادی نماینده ولی فقیه در استان نیز اظهار کرد: دیوان محاسبات وظیفه دارد نسبت به ساماندهی نظام پرداخت حقوق، برنامه ریزی های مدونی داشته باشد. 

وی ادامه داد: دستگاه های نظارتی به خصوص دیوان محاسبات وظیفه دارند نسبت به شفاف سازی در نظام پرداختی دستگاه های دولتی اقدامات شایسته انجام دهند به طوری که دریافتی کارکنان دولت برای مردم قابل ملاحظه باشد. 

امام جمعه اراک اظهار کرد: دیوان محاسبات وظیفه دارد برای پرداخت حقوق کارکنان دولت یک مبنا و شاخص مشخصی تعریف کند.
نماینده ولی فقیه در استان مرکزی در خصوص عملکرد نظام مالیاتی کشور گفت: در صورتی که سازمان امور مالیاتی کشور وظایف خود را به بهترین شکل ممکن انجام دهد بخش عمده ای از مشکلات اقتصادی کشور مرتفع می شود. 

وی ادامه داد: نظارت بر سیستم بانکی نیز باید به عنوان یکی از اولویت های مهم دستگاه های نظارتی در دستور کار قرار گیرد و عملکرد آنها به طور کامل منطبق بر بانکداری اسلامی تدوین شود. 

گفتنی است عادل آذر در سفر به استان مرکزی مورد استقبال رسمی قرار گرفت و  هدف از سفر به استان مرکزی را، دیدار با مدیران استانی و نشست تخصصی در راهبردهای دیوان محاسبات با کارکنان این حوزه استان و ارایه خط مش های این نهاد عنوان کرد.


دسته بندی

معاون اداره کل روابط عمومی


  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

   

   
   

  مطالب ویژه  مطالب اختصاصی
  آخرین اخبار دفاتر استانداری

  آخرین اخبار بخشداری ها