Portal_background_image

استاندار مركزي: تسريع در پرداخت نيم درصد درآمد شهرداري‌ها به كتابخانه‌هاي استان مركزي ضروري است

آقازاده استاندار مرکزی در آیین تجلیل از کتابداران، کتابخوانان و مروجان کتاب استان ، گفت: تسریع در پرداخت نیم درصد از درآمد شهرداری‌ها به کتابخانه‌های این استان با هدف ترویج فرهنگ مطالعه ضروری است.

آقازاده استاندار مرکزی اظهار کرد:پرداخت این میزان درآمد از سوی شهرداری‌ها تکلیف قانونی است و باید اجرایی شود.

وی اظهار داشت: شهرداری اراک در ۲ سال اخیر سهم خود را در قانون نیم درصد از درآمد پرداخت نکرده است درحالی که سایر شهرداری‌های استان نسبت به این مهم اهتمام داشته‌اند.

استاندار مرکزی گفت: نیاز است که این مهم با جدیت پیگیری شود. آقازاده افزود: یکی از وظایف ذاتی مدیریت شهری کمک به بهبود وضعیت فرهنگی شهر است که یکی از این زمینه‌ها مطالعه کتاب و کتابخوانی است.

وی در ادامه اظهار داشت: بزرگترین کتابخانه کشور در استان مرکزی درحال ساخت است که با اعتبار ۱۰۰ میلیارد ریالی این طرح فرهنگی پایان سال ۹۹ به بهره‌برداری می‌رسد.

استاندار مرکزی گفت: استان مرکزی از نظر مطالعه در زمره استان‌های با جایگاه متوسط است اما باتوجه به سبقه فرهنگی و تاریخی درخشان استان باید سهم کتابخوانی در آن افزایش پیدا کند.

آقازاده همچنین گفت: دانش اندوزی در دین مبین اسلام جایگاه رفیعی دارد و کتاب به‌عنوان حافظ احیا کننده تفکر و اندیشه‌های والا کام طالبان علم را سیراب می‌کند.

وی اظهار داشت: کتاب وسیله‌ای مطمئن در بهینه‌سازی فرهنگ جامعه و گواه آن کسانی هستند که با کتاب انس گرفته‌اند.

استاندار مرکزی گفت: سرانه مطالعه کتاب یکی از مهمترین شاخصه‌های توسعه فرهنگی در جهان است و خانواده یکی از اساسی‌ترین نهادها در فرهنگ‌سازی مطالعه وظیفه خطیری دارد.

آقازاده افزود: در نظام آموزشی نیز با تقویت کتابخانه‌ها و معرفی کتاب در کلاس درس این قشر جامعه نیز در افزایش سرانه مطالعه تشریک مساعی داشته باشند.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان مرکزی نیز گفت: سرانه مطالعه در برخی کشورها ۹۰ تا ۱۲۰ دقیقه اعلام شده و در ایران این شاخص ۱۳ دقیقه و در برخی استان‌ها سه تا چهار دقیقه است.

حجت‌الاسلام«عباس دانشی» افزود: بالا بودن سرانه مطالعه در کشورها نتیجه کار فرهنگی منسجم و فرمایشی محقق نمی‌شود.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان مرکزی گفت: بهبود سرانه مطالعه نیازمند برنامه ریزی دقیق، همیشگی و نافذ است و برای دستیابی به دانش و دانایی و تاریخچه پیشینیان چاره‌ای جز مطالعه نیست.

حجت‌الاسلام دانشی اظهار داشت: تعالی فرهنگ بشری کتاب است و آنچه ما را ماندگار و با مشاهیر پیوند می‌زند، کتاب است.

سرپرست کتابخانه‌های عمومی استان مرکزی نیز گفت: گام اول انقلاب اسلامی با دستاورد غنی سپری شده و تمامی اقشار باید آگاهانه و مقتدارانه برای پیشبرد اهداف گام دوم انقلاب به صحنه بیایند. 

«مجید رستگاری‌گوهر» افزود: لازمه موفقیت در گام دوم انقلاب همت، هوشیاری و سرعت عمل است که باید در دستور کار جوانان در کتابخانه‌های عمومی قرارگیرد. در این آیین از فعالان عرصه کتاب، برگزیدگان کتابخوان و کتابداران برتر استان مرکزی تجلیل شد.


دسته بندی

سرپرست اداره کل روابط عمومی


  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

   

   
   

  مطالب ویژه  مطالب اختصاصی
  آخرین اخبار دفاتر استانداری

  آخرین اخبار بخشداری ها