Portal_background_image

استاندار مركزي: ترويج فرهنگ كتاب خواني لازمه توسعه فرهنگي هر جامعه است

آقازاده استاندار مرکزی در پیامی به مناسبت روز کتاب، کتاب خوانی و کتابدار (24 آبان ماه)، گفت: ترویج فرهنگ کتاب خوانی لازمه توسعه فرهنگی هر جامعه است که در این زمینه نظام آموزشی و خانواده می تواند نقش مهمی را ایفا نماید.

در این پیام آمده است: نامگذاری 24 آبان ماه  بعنوان روز کتاب و کتاب خوانی فرصتی مغتنم برای ترویج و نهادینه کردن فرهنگ کتاب و کتابخوانی در جامعه است ؛ کتاب بهترین وسیله انتقال میراث ادبی از نسلی به نسل دیگر است و به انسان ها کمک می کند تا میراث فرهنگی و ارزش های دینی وتاریخی خود را بشناسد و به آن ارج نهند .

این پیام می افزاید: بی شک توسعه علمی، فرهنگی، سیاسی و اقتصادی جوامع در گرو خواندن کتاب است و اهمیت دادن به مساله کتاب، کتاب‌خوانی و ترویج مطالعه در جامعه خصوصاً در میان جوانان و نوجوانان  یکی از مهمترین راه‌های توسعه فرهنگی است و بی‌دلیل نیست که یکی از مهم‌ترین شاخص‌های توسعه در جهان امروز، میزان سرانه مطالعه است.

در این پیام آمده است: از آنجا که سرانه مطالعه کشور متناسب با شأن، سابقه و داعیه فرهنگى ایران و هدف هاى ترسیم شده براى جمهورى اسلامى نیست لذا تلاش برای نهادینه کردن فرهنگ کتاب و کتاب خوانی و ارتقاء سرانه مطالعه کشور موضوعی است که باید از سوی نظام آموزشی، خانواده ها بعنوان اولین بنیاد تاثیرگذار در جامعه و کتابخانه ها و کتابداران به عنوان مروجان اصلی این مساله مهم مورد توجه ویژه قرار گیرد.

این پیام می افزاید: بی شک محیط و شرایط خانواده، روش تربیتی و آموزشی والدین، اهتمام مراکز علمی و دانشگاه ها با فراهم کردن فضای مناسب و کتاب های مورد نیاز برای مطالعه، راه اندازی کتابخانه ها و نمایشگاه ها در سطح شهر و مشارکت کتابداران از جمله مواردی است که می تواند فرهنگ کتابخوانی را در جامعه نهادینه کند.

 استاندار مرکزی در این پیام  روز کتاب، کتابخوانی و کتابدار را به همه دست اندرکاران و تلاشگران این عرصه خصوصاً کتابداران استان تبریک و تهنیت عرض نموده و توفيق روز افزون  همراهان هميشگي و مشتاقان عرصه كتاب و كتاب خواني را در خدمت به فرهنگ و علم و ادب  ايران اسلامي از درگاه خداوند متعال  مسالت نموده و ابراز امیدواری کرده است با افزایش فضاهای کتابخانه ای در استان، شاهد توسعه فرهنگ کتاب و کتابخوانی و افزایش دانش و آگاهی در بین مردم استان بویژه کودکان و نوجوانان باشیم.

 

 

 


دسته بندی

سرپرست اداره کل روابط عمومی


  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

   

   
   

  مطالب ویژه  مطالب اختصاصی
  آخرین اخبار دفاتر استانداری

  آخرین اخبار بخشداری ها