Portal_background_image

استاندارمركزي تاكيد كرد: تدوين برنامه 4 ساله مديريت شهري براي شهرداري هاي استان

آقازاده استاندار مرکزی در همایش مشترک شهرداران و شوراهای سازمان همیاری شهرداری های استان ،گفت: برنامه 4 ساله مدیریت شهری برای شهرداری های استان تدوین و از ابتدای سال 97 بعنوان مبنای اقدامات شهرداری ها قرار گیرد.

آقازاده استاندار مرکزی با تاکید بر بکارگیری روش های نوین در شهرسازی، اظهار کرد: شهرداران باید افق برنامه مدیریت شهری را تا پایان دوره خود داشته باشند و برای تحقق آن تلاش کنند .

وی گفت: با توجه به اینکه همه شهرهای استان مرکزی در مسیر های اصلی قرار دارند ، از سبقه فرهنگی و تاریخی برخوردارند و به نوعی این استان شاهراه شرق به غرب و شمال به جنوب محسوب می شود، شهرداران وظیفه دارند برای شهرهای خود، نمادهایی را طراحی کنند.

 استاندار مرکزی با تاکید بر لزوم زیباسازی شهرهای استان، گفت: همه شهرداری ها در سازمان همیاری شهرداری ها سهامدار هستند و این سازمان هرچه قوی تر و فعالتر باشد شهرداری ها نیز قوی تر خواهند بود به شرطی که بخشی از منافع این فعالیت ها به شهرداری ها برسد.

آقازاده ابراز کرد: شهرداران نیز از سازمان  همیاری ها حمایت کنند تا این سازمان نیز به دنبال منابع جدید باشد که در این صورت در نهایت شهرداری ها نیز از این محل برخوردار می شوند.

وی با بیان اینکه تفکر جناحی، سیاست زدگی و توجه نکردن به مطالبات واقعی جامعه شهری، آفت مدیریت در شهرداری ها و شوراهای اسلامی است، گفت: خوشبختانه در حال حاضر شهرداران علیرغم گرایش ها و فعالیت های سیاسی، این نکته را در مدیریت شهرها مورد توجه قرار می دهند.

وی اظهار کرد: هنر بزرگ شهردار این است که همه اقشار مردم را در راستای توسعه شهر یکسان ببیند و استفاده از امکانات موجود در خدمت یک جناح یا تفکر نباشد که خوشبختانه این مهم در استان ما به خوبی مورد توجه است.

وی افزود: در پایان سال جاری مشکل مالی اکثر شهرداری ها در بحث حقوق و پاداش و عیدی تا حد زیادی رفع شده و در خصوص چند شهرداری که مشکلات زیادی دارند باید برای رفع مشکلات تلاش شود.

وی افزود: در سال 97 امیدواریم در حوزه مسکن و دیگر حوزه ها شرایط بهبود یابد. در پروژه بازآفرینی کالبد شهری که از سال 97 آغاز می شود شهرهای بزرگ می توانند از امتیاز خوبی که برای مردم در نظر گرفته شده بهره مند شوند.

وی به مشکلات حاشیه نشینی بویژه در اراک و ساوه اشاره کرد و افزود: در اراک 23 درصد و در ساوه 32 درصد مردم در حاشیه ها زندگی می کنند که با اجرای این طرح به شرط همکاری همه دستگاه ها می توان اقدامات مناسبی در این رابطه انجام داد و امید است از این محل رونقی را در ساخت و ساز و اشتغال در شهرها شاهد باشیم.

استاندار مرکزی اقدامات و عملکرد حوزه عمرانی استان را مطلوب ارزیابی کرد و گفت:  در مدت حضور معاون هماهنگی امور عمرانی در استان كارهاي خوبي انجام پذيرفته  و ايشان حتما با برخورداري از كوله باري از تجارب مي تواند بسياري از مشكلات حوزه عمراني را مديريت و مرتفع نمايد.

 آقازاده خاطر نشان کرد:  همکاری، انسجام  و تعامل شهرداران استان همانند گذشته با  حوزه معاونت عمرانی استانداری زمینه ساز توسعه هر چه بیشتر استان در سال 97 است.

وعاون هماهنگی امور عمرانی استانداری مرکزی  نیزگفت: پرونده خطوط آلاینده و قدیمی واحد صنعتی ایرالکو به عنوان صنعت مادرتخصصی تولید آلومینیم کشور، تا پایان خرداد ماه سال آینده بسته می شود.

زندیه وکیلی افزود: از مجموع 850 دیگ آلاینده در پنج خط قدیم ایرالکو، 78 دیگ در دوران فعالیت دولت تدبیر و امید از مدار تولید خارج شده است و بقیه دیگ ها نیز در بهار پیش رو از مدار تولید خارج می شود و تجهیزات و عوامل تولید ایرالکو بروزرسانی خواهد شد.

وی، کارگاه آندسازی را مهمترین بخش آلاینده شرکت ایرالکو عنوان کرد و گفت: مدیریت ایرالکو باید در اسرع وقت برنامه زمان بندی شده برای انتقال آندسازی به شهرک خیرآباد به مدیریت ارشد استان ارائه کند. 

معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری مرکزی اظهار کرد: ایجاد اشتغال مولد از سیاست های کلیدی دولت است رعایت مقررات زیست محیطی نیز از الزامات تولید است و در این راستا تمامی واحدهای تولیدی باید کوشا باشند.

زندیه وکیلی اضافه کرد: کارگاه آند سازی شرکت ایرالکو تنها آند مورد نیاز 60 هزار تن آلومینیوم را پشتیبانی می کند و نیاز 100هزار تنی تولید این شرکت از محل واردات است، بنابراین در صورتی که این شرکت نسبت به انتقال کارگاه آندسازی به خیرآباد اقدام نکند باید تمامی مواداولیه آند را از خارج از کشور تامین کند. 

زندیه وکیلی بیان کرد: شرکت هایی مانند پتروشیمی خود را از جرگه شرکت های آلاینده بیرون آورده و در لیست صنعت سبز قرار گرفته اند اما آلایندگی تنها در هوا نیست بلکه واحدهایی که منابع اب و خاک را آلوده می کنند نیز در زمره صنایع مشکل دار باید باقی بمانند. 

وی اضافه کرد: تمامی واحدهای آلاینده حاشیه کلانشهر اراک باید در طرح جدید جامع کاهش آلودگی هوا این کلانشهر دیده شود و دستگاه های مسئول نیز نسبت به دریافت عوارض آلایندگی با جدیت هر چه تمامتر عمل کنند. 

معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری بیان کرد: طرح اولیه جامع کاهش آلودگی هوای اراک مربوط به اوایل دهه 80 است که در دولت قبل هیچ یک از مصوبات آن به طور کامل اجرا نشده است. 

وی بیان کرد: در دولت تدبیر و امید کاهش آلودگی هوا و مقابله با صنایع آلاینده در دستور کار قرار گرفت به طوری که نیروگاه حرارتی شازند که با سوخت پایه مازوت طراحی شده بود امروز 100 درصد گازسوز شده است. 

زندیه وکیلی اضافه کرد: 23 کوره آجرپزی در نقاط مختلف کلانشهر اراک فعالیت می کردند که میزان مصرف مازوت این واحدها به میزان نیمی از مصرف مازوت نیروگاه بود که با خرید زمین های کشاورزی در کوتاهترین زمان ممکن عملیات گازکشی به این واحدها انجام شد و اکنون هیچ یک از کوره های آجرپزی اراک از مازوت استفاده نمی کنند.

وی افزود: در راستای کاهش آلودگی هوادر سه سال گذشته 300 هکتار فضای سبز در نقاط مختلف کلانشهر اراک ایجاد شده است و امسال نیز 70 هزار نهال در 300 هکتار منطقه سیبک اراککاشته شد.

زندیه وکیلی توضیح داد: این در حالی است که همه سطح فضای سبز اراک پیش از فعالیت دولت تدبیر و امید در اراک به 900 هکتار هم نمی رسید. 

معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری مرکزی بیان کرد: نشست های کارگروه طرح جامع کاهش آلودگی هوای اراک باید به صورت کارشناسی و با برنامه انجام شود و در هر نشست دستگاه های مسئول اقدامات مصوبات نشست های گذشته را تشریح کنند. . 


دسته بندی

معاون اداره کل روابط عمومی


  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

   

   
   

  مطالب ویژه  مطالب اختصاصی
  آخرین اخبار دفاتر استانداری

  آخرین اخبار بخشداری ها