Portal_background_image

استاندار مركزي: تدبير دولت زمينه رشد اقتصادي را فراهم كرده است/ نقش بخش كشاورزي در اقتصاد كشور كليدي است

زمانی قمی استاندار مرکزی در نشست شورای اداری استان که با حضور مسئولین وزرات اطلاعات در محل استانداری برگزار شد، گفت: با تدبیر دولت یازدهم نبض اقتصاد کشور به حرکت درآمده و زمینه برای رشد اقتصادی فراهم شده است.

زمانی قمی استاندار مرکزی با اشاره به اینکه در تحلیل عملکرد دولت باید شرایط کشور در زمان استقرار دولت نظر گرفته شود، اظهار کرد: شرایط اقتصادی کشور با نرخ تورم بالا، رکود، بدهی به پیمانکاران و ... همانند مریضی بود که علائم حیاتی نداشت و امروز در اثر تدبیر دولت یازدهم نبض اقتصاد به حرکت درآمده و زمینه رشد اقتصادی در کشور فراهم شده است که  هر دوی این شرایط قطعاً بدون دلایل علمی حاصل نشده است.

وی بیان کرد: در دولت گذشته پر پول ترین شرایط کشور را پشت سر گذاشتیم و با بد ترین وضعیت اقتصادی را دولت تحویل گرفتیم.

زمانی قمی گفت: در زمان قبل از توافق هسته ای با اقدامات خوب و موثری که در بخش کشاورزی انجام شد رشد 4 درصدی در این بخش محقق گردید و توانست رشد اقتصادی کشور را از منفی به صفر برساند .

استاندار مرکزی گفت: در استان مرکزی در چهار ماهه اول سالجاری میزان صادرات غیر نفتی  190 میلیون دلار  و واردات 86 میلیون دلار بوده است .

وی افزود: تراز تجاری مثبت در کشور و استان نشان دهنده ایجاد تحرک و اعمال سیاستهای منطقی دولت است.

استاندار مرکزی تصریح کرد:  استانهای جنوبی کشور که همسایه عراق بودند ازجنگ تحمیلی دچار صدمات فراوانی شدند و  استانهای صنعتی و اقتصادی ایران هم تحت تاثیر جنگ تحریمی آسیب های فراوانی را متحمل شدند.

وی افزود: واحدهای تولیدی و صنایع  استان مرکزی هم در اثر تحریم های ظالمانه علیه کشور با صدمات زیادی روبرو شدند که حل برخی از این مشکلات با روشهای معمول قابل حل نیست و باید برای آنها راهکارهای موثرتری اندیشیده شود.

حسن بیگی معاون سیاسی، امنيتی و اجتماعی نیز ضمن گرامیداشت هفته دولت و شهدای دولت این هفته را فرصت مناسبی برای ارائه گزارش عملکرد مدیران و خدمتگزاران مردم دانست.

وی با اشاره به اینکه ارائه این چنین گزارشاتی قطعا عاملی در جهت امیدواری مردم و پایبندی هرچه بیشتری به اصول و ارزش‌های نظام خواهد شد و از سوی دیگر یاس و ناامیدی دشمنان نظام جمهوری اسلامی ایران را در پی دارد، گفت: از زمان استقرار دولت تا مهرماه سال 1392 نرخ تورم در کشور 40.4 درصد اعلام شد که بعد از این مدت در مردادماه امسال این نرخ به 7.8 درصد رسیده است و این کاهش موفقیت بزرگی به شمار می‌رود.

حسن بیگی درخصوص رشد اقتصادی کشور گفت: در سال 92 رشد اقتصادی کشور منفی 6.8 درصد عنوان شد، اما در سه ماهه نخست سال جاری این رقم به 4.4 درصد رسیده است که نشان از تلاش دولتمردان در سايه حمایت‌هاي مقام معظم رهبری دارد.

وی با اشاره به نوسانات ارزی کشور طی سال‌های اخیر که در آن بیش از 300 درصد افزایش نرخ را شاهد بودیم، افزود: طی سه سال اخیر شاهد پنج درصد افزایش نرخ ارز بوده‌ایم.

حسن بیگی به وضعیت تولیدات کشاورزی در کشور نيز اشاره کرد و گفت: در سال 92 در مجموع 97 میلیون تن تولیدات کشاورزی در کشور انجام گرفته است و در پایان سال 94 با رشدی 15.5 درصدی به تولید 112 میلیون تني دست یافته‌ایم.

وی اضافه کرد: تولید گندم در کشور که یک محصول استراتژیک به شمار می‌رود در سال 92 به ميزان 4.7 میلیون تن بوده و امسال تولید 10 میلیون تني پیش‌بینی شده است. البته تا به امروز 352 هزار تن گندم در استان مرکزی خریداری شده است که این میزان در سال گذشته 276 هزار تن بوده است و با توجه به اینکه مصرف سالانه گندم در استان مرکزی 130 هزار تن است برای دو سال ذخیره گندم در استان انجام گرفته است.

گفتنی است محلاتی رئیس مرکز بررسی‌هاي استراتژیك امنیت ملی وزارت اطلاعات و جعفری مدیر عامل مرکز تحقیقات تدبیر و امیدنیز در این نشست سخنانی را بیان کردند.


دسته بندی

معاون اداره کل روابط عمومی


  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

   

   
   

  مطالب ویژه  مطالب اختصاصی
  آخرین اخبار دفاتر استانداری

  آخرین اخبار بخشداری ها