Portal_background_image

استاندار مطرح كرد: تخصيص 3 ميليارد تومان براي تكميل محوراراك- فرمهين/ پيش بيني خريد بيش از 200 هزار تن گندم در استان/ جذب كامل اعتبارات استان در سال 96

آقازاده استاندار مرکزی در سومین سفر خود به شهرستان فراهان در نشست مشترک شورای اداری استان و این شهرستان ، گفت: برای تکمیل محور اراک- فرمهین 3 میلیارد تومان اعتبار تخصیص داده شده که با توجه به عدم مشکلات اعتباری در این پروژه باید شاهد تسریع در اجرا و بهره برداری از این پروژه تا پایان تابستان جاری باشیم.

آقازاده استاندار مرکزی اظهار کرد: اعتبار  احداث محور و پل اراک – فرمهین تامین و تضمین شده است  لذا باید در اجرای این دو پروژه تسریع شود و فرماندار شهرستان فراهان روند کار را روزانه رصد و گزارش هفتگی به استانداری ارائه نماید.

استاندار مرکزی بیان کرد: معاونت هماهنگی امور عمرانی استانداری و اداره کل راه و شهرسازی استان باید تمام تلاش خود را برای تسریع در اجرای این دو پروژه بکارگیرند تا بتوانیم تا پایان تابستان جاری شاهد بهره برداری از این دو پروژه با شرایط کاملاً استاندارد باشیم.

وی ادامه داد:محور اراک – فرمهین از محورهای ارتباطی مهم داخل استان و محل رفت و آمد به سه شهرستان است که می تواند ارتباط ما را با برخی از استانها از جمله همدان و تهران نیز تسهیل نماید.

استاندار مرکزی با اشاره به ظرفیت کشاورزی شهرستان فراهان گفت: تعهد استان در سال 97 از برداشت و خرید محصولات کشاورزی گندم و جو حدود 195 هزار تن است که  با توجه به وضعیت خوب بارندگی ان شاء ا...  بالای 200 هزار تن گندم را خریداری خواهیم کرد.

آقازاده افزود: امسال علی رغم نگرانی هایی که در فصل زمستان داشتیم  بر اساس آخرین پیش بینی ها بیش از 11 میلیون تن برداشت گندم خواهیم داشت و امسال نیز در تولید گندم خودکفا خواهیم بود.

وی افزود: این موفقیت در اثر تلاشهای سازمان جهاد کشاورزی و به ویژه کشاورزان عزیز حاصل شده است.

استاندار مرکزی با تاکید بر تسریع در اجرای طرح  اشتغال روستایی توسط بانکها، ابراز کرد:تصمیم دولت و همکاری خوب مجلس در راستای ایجاد اشتغال روستایی زمینه ایجاد صد ها هزار شغل  از محل منابع صندوق ذخیره ارزی  را فراهم کرده است.

آقازاده با بیان اینکه رئیس جمهوری از روند اجرای این طرح در کشور رضایت ندارد، گفت:  در اجرای این طرح مسائل و مشکلاتی وجود دارد که به تهران منعکس شده است و از  نماینده مردم تفرش ، آشتیان و فراهان بعنوان یک عضو فعال در مجلس شورای اسلامی و عضو کمیسیون برنامه و بودجه درخواست داریم که  نشست این کمیسیون با حضور چند تن از استانداران برگزار تا مسائل  و مشکلات مربوط به  وزارت کار ، تعاون و رفاه اجتماعی و بانکها در اجرای این طرح ، مطرح و مورد بررسی قرار گیرد.

استاندار مرکزی ادامه داد: گویا در کشور برخی از بانک ها، اعتبارات تسهیلات اشتغالزایی را به عنوان سپرده نزد خود نگه می دارند و سود آن را برداشت می کنند که باید هر چه سریعتر این روند متوقف شود.

آقازاده گفت:  وضعیت استان مرکزی در اجرای طرح پرداخت تسهیلات اشتغال روستایی متناسب با میانگین کشوری است و نسبت به کشور در اجرای این طرح عقب نیستیم ولی با هدفگذاری انجام شده فاصله داریم.

وی ادامه داد : در حدود یک ماه گذشته با فشاری که بر بانکها تحمیل شد حدود  8 میلیارد تومان از حدود 102  میلیارد تومان اعتبار تخصیص داده  شده پرداخت  و  35 میلیارد تومان هم مصوب شده است .

استاندار مرکزی با تاکید بر استقرار نمایندگی ادارات در شهرستانها، گفت:  از مصوبات جلسه امروز استقرار نمایندگی ادارات تعاون، کار و رفاه اجتماعی و فرهنگ و ارشاد اسلامی در شهرستان فراهان است که حداکثر تا یک ماه آینده باید محقق شود.

آقازاده با اشاره به اینکه اجرای طرح کارورز باید در دستور کار فرمانداران قرار گیرد،گفت: با اجرای این طرح  در شهرستان ها زمینه ایجاد ده ها و صد ها شغل ایجاد می شود ضمن اینکه کارآموزانی که از طریق این طرح جذب می شوند مشمول بیمه و مالیات نیستند.

وی تصریح کرد: این طرح از ابتکارات دولت است و نقش موثری در رفع بخشی از مشکلات اشتغال جامعه دارد و می طلبد که روند آن با شتاب بیشتری در استان دنبال شود.

استاندار مرکزی به آغاز عملیات اجرایی ساختمان فرمانداری شهرستان فراهان نیز اشاره کرد و گفت: بعد از سالهای نسبتا زیادی که از تاسیس شهرستان فراهان می گذرد امروز شاهد آغاز عملیات اجرایی ساختمان این فرمانداری بودیم که امیدواریم در دهه فجر چهل و یکمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی شاهد بهره برداری از آن باشیم.

آقازاده گفت: رفع برخی اختلاف نظرها بین جهاد کشاورزی و منابع طبیعی فراهان برای تسهیل امور مردم ضروری است.

استاندار مرکزی با بیان اینکه در سال 96 تمام اعتبارات استان جذب و حتی یک ریال هم برگشت نخورد ، خاطر نشان کرد: اعتبارات سال 96  همه در جای خود مصرف شد گرچه  در دستگاه هایی چون آموزش و پرورش، راه و نوسازی  جذب کامل اعتبارات را خواستار بودیم ولی برای جلوگیری از برگشت اعتبارات مجبور شدیم اعتبارات را جابجا کنیم.

وی گفت: برای جلوگیری از تکرار این موضوع  امسال باید مبادله موافقتنامه ها به موقع انجام شود.

نماینده مردم فراهان، تفرش و آشتیان در مجلس شورای اسلامی نیز در این نشست گفت: یکی از مشکلات مردم طولانی شدن فرآیند تصمیمات است که این امر موجب آسیب و کندی امور می شود.

حسینی افزود: سال گذشته تصمیم بر استقرار نمایندگی ادارات در این شهرستان شد اما توفیقات خوبی در این راستا صورت نگرفته است.

وی بیان کرد: اجرای راه ارتباطی اراک به فراهان و ایجاد یک پل در این مسیر از مطالبات مهم مردم این منطقه است و با وجود نشست های متعدد برای اجرای این طرح مهم هنوز اجرایی نشده است.

نماینده مردم فراهان، تفرش و آشتیان در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: 80 درصد اقتصاد شهرستان فراهان وابسته به کشاورزی است که می طلبد نگاه ویژه ای به این بخش شود و بخش لایه روبی قنوات و انتقال آب از طریق کانال بتونی در این شهرستان از دیگر امور ضروری است.

حسینی اظهار داشت: کفاشی از صنایع بومی منطقه فراهان است که برند سازی باری تولیدات آن نیازمند حمایت همه جانبه مسئولان است.

فرماندار شهرستان فراهان نیز در این نشست گفت: ۷۵ میلیارد ریال بودجه در سال جاری به این شهرستان اختصاص یافته که این میزان نسبت به سال گذشته ۲۶ درصد کاهش داشته است.

سیداحمد سجادی افزود: برای کیفیت بخشی به آب در این شهرستان ۲میلیارد ریال در نظر گرفته شده و پارسال در این راستا نیز یک میلیارد ریال هزینه شد.

وی اظهار داشت: 20 میلیارد ریال در بخش راه روستایی از محل بهبود شاخص های استان مرکزی و ۹ میلیارد و ۹۰۰ میلیون ریال برای راه های شریانی فراهان نیز اختصاص یافته است. 

وی بیان داشت: در حوزه بهداشت و درمان نیز ۵ میلیارد و ۵۰۰ میلیون ریال اعتبار در نظر گرفته شده است و در هفته دولت پایگاه سلامت خنجین به بهره برداری خواهد رسید.

وی اظهارداشت: ۴۹ طرح با ۱۱۰ میلیارد ریال اعتبار در بخش صنعت و 31 طرح با ۸۲ میلیارد ریال اعتبار در بخش کشاورزی در سال جاری در نظر گرفته شده است.

گفتنی است عملیات اجرایی ساختمان فرمانداری فراهان در سفر استاندار مرکزی به این شهرستان آغاز شد.
دیدار استاندار مرکزی با مردم تلخاب، بازدید از پروژه های عمرانی دهستان فشک، بازدید از ساختمان در حال احداث ثبت احوال فرمهین از دیگر برنامه های این سفر بود.


دسته بندی

معاون اداره کل روابط عمومی


  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

   

   
   

  مطالب ویژه  مطالب اختصاصی
  آخرین اخبار دفاتر استانداری

  آخرین اخبار بخشداری ها