Portal_background_image

استاندار مركزي: تحقق سياست هاي اقتصاد مقاومتي اولويت مهم استان است

زمانی قمی استاندار مرکزی در همایش ائمه جمعه استان که در محل سد کمال صالح برگزار شد، تحقق سیاستهای اقتصاد مقاومتی را تکلیف و اولویت مهم استان عنوان کرد.

زمانی قمی استاندار مرکزی اظهار کرد:در ابتدای سال با راهنمائی ها و فرامین رهبری تکالیف و وظایفی که باید بر آن تاکید داشته باشیم مشخص و فوری ترین تکلیفی که بر دوش همه ارکان نظام گذاشته شد اجرای سیاستهای اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل و تحقق آنها بود.

استاندار مرکزی با بیان اینکه تکلیف ما بعنوان مجموعه دولت در استان  تلاش در جهت تحقق سیاستهای اقتصاد مقاومتی است، تصریح کرد : حدود دو سال است که سیاستهای اقتصاد مقاومتی به دولت ابلاغ شده و در این راستا اقداماتی به انجام رسیده است.

وی اولین اقدام را طرح عارضه یابی واحدهای تولیدی عنوان کرد و افزود: در این طرح از نتایج 1681 پرسشنامه ای که به واحدهای تولیدی بالای 10 نفر داده شد ، دلایل مشکلات و گرفتاری های این واحدهای تولیدی مشخص  و احصا گردید .

زمانی قمی افزود: با این اقدام مدیریت استان و مجموعه هایی که می خواهند در جهت رفع مشکلات واحدهای تولیدی گام بردارند در جریان شرایط و مشکلات واحدهای تولیدی بزرگ، متوسط و کوچک  استان قرار گرفته و با شناخت دقیق و کافی از این مشکلات می توانند در جهت رفع آنها تلاش کنند.

استاندار مرکزی ادامه داد: در سال گذشته به موازات این کار سعی شد تا در کارگروه ستاد تسهیل و رفع موانع تولیدی استان و همچنین شورای گفتگوی دولت با بخش خصوصی مسائل و مشکلات واحدهای تولیدی بررسی و به آنها پرداخته شود.

زمانی قمی ابراز کرد: دولت برای احیای  7500 واحد کوچک و متوسط در کشور هدفگذاری کرده و امسال احیای حدود 70 هزار واحد کوچک و متوسط در کشور را در دستور کار دارد.

وی افزود: در استان مرکزی حدود 82 درصد از واحدهای تولیدی کوچک و متوسط هستند و بخشی از این 70 هزار واحد شامل واحدهای تولیدی استان مرکزی نیز خواهد شد.

استاندار مرکزی تصریح کرد: سامانه ای طراحی شده است که  در آن واحدهای تولیدی زیر 50 نفر بعنوان واحد کوچک، بالای 50 تا 100 نفر واحد متوسط و 500 تا 1000 نفر بعنوان واحد بزرگ معرفی گردیده اند و سازمان صنعت، معدن و تجارت باید روزانه این سامانه را پایش کند و گزارش آن را به استانداری ارائه نماید.

زمانی قمی افزود:با توجه به محدودیت در منابع اعتباری برای پرداخت وام درصورتیکه این واحد ها در سال جاری بتوانند تولیدشان را احیا کنند یا نیروی شاغل بیکار شده این واحد ها به کار بازگردند و یا نیروی کار جدید جذب نمایند به بانکهای عامل برای دریافت وام معرفی می شوند .

استاندار مرکزی گفت: بیش از ۴۵۰۰ میلیارد ریال تسهیلات فوری برای رونق بخشی به تولید و صنایع کوچک و متوسط استان در نظر گرفته شده است ضمن اینکه قطعا استان به بیش از این میزان اعتبار نیاز دارد که بدنبال کسب اعتبارات و تسهیلات بیشتری برای استان هستیم.

وی گفت: برای رونق بخشی به صنایع بزرگ و مادر نیز کارگروهی با حضور معاون اول رئیس جمهوری، وزیر صنعت، معدن و تجارت و وزیر اقتصاد تشکیل شده که مسائل و مشکلات این صنایع را مورد بررسی قرار می دهد.

استاندار مرکزی ادامه داد: ما با رسیدگی به واحدهای کوچک و متوسط از صنایع بزرگ و مادر غافل نشده ایم  و در ستاد اقتصاد مقاومتی استان رسیدگی به صنایع مادر را در دستور کار قرار داده ایم چرا که هشتاد درصد صادرات استان مرکزی که بیش از یک میلیارد دلار است از 20 کارخانه استان تولید می شود و تعداد زیادی از صنایع کوچک و متوسط خوشه های صنعتی واحدهای بزرگ هستند و درواقع  این واحدها به هم وابسته می باشند.

زمانی قمی اقدام  سوم را سرمایه گذاری های جدید عنوان کرد و گفت: وقتی خواستار تحقق رشد اقتصادی هشت درصدی می باشیم این اقدام با سخنرانی حاصل نمی شود بلکه نیازمند کار و تلاش و سرمایه گذاری جدید است.

وی افزود: رشد اقتصادی هشت درصدی با سرمایه گذاری 200 میلیارد دلاری تحقق می یابد که در این راستا در درجه اول بهره گیری از سرمایه گذاری ایرانیان داخل و خارج از کشور مدنظر است ولی با توجه به حجم بالای سرمایه گذاری باید سرمایه گذار خارجی نیز بکار گرفته شود.

استاندار مرکزی با اشاره به اینکه سرمایه گذاری خارجی با مذاکره آغاز می شود ولی تمام آنها به نتیجه نمی رسد، ادامه داد: همانگونه که انقلاب اسلامی عزت و استقلال را برای کشور به ارمغان آورد ، مذاکرات هسته ای و برجام  نیز یک فرصت است که باید بطور هوشمندانه ای از آن استفاده شود.

استاندار مرکزی با اشاره به برگزاری جلسات ستاد راهبری و مدیریت اقتصاد مقاومتی در صنایع استان، ابراز کرد: در اوایل سال جلسه ستاد اقتصاد مقاومتی در شرکت لوله و پروفیل صفای ساوه برگزار شد تا به تیم اقتصادی استان بگوئیم که برنامه امسال آنها حمایت از واحدهای تولیدی است.

وی با اشاره به اینکه در ستاد اقتصاد مقاومتی استان مشکلات این شرکت بررسی و بخشی از آن مرتفع شد،افزود: این شرکت که در سال گذشته با ده درصد ظرفیت کار می کرد امسال در سه بخش با ظرفیت 80 درصد و در یک بخش با ظرفیت 60 درصد فعالیت می کند  و توانسته 200 نیروی جدید را جذب نماید .

زمانی قمی به برگزاری نشست ستاد اقتصاد مقاومتی در شرکت ماشین سازی اراک اشاره کرد و گفت: مکاتبات متعددی با دولت صورت گرفته تا شرکتهایی همچون پتروشیمی ها، وزارت نفت و ...  سفارشات کار خود را به شرکت ماشین سازی اراک بدهند و مانع از ارائه کار به شرکتهای چینی شوند چرا که این امر برای شرکت های خارجی ایجاد اشتغال خواهد کرد.

وی افزود: مشکلات این شرکت نیز در زمینه بیمه و مالیات بود که  مرتفع شد و برای این شرکت مفاصا حساب که لازمه انعقاد قرار دادها می باشد صادرگردید .

استاندار مرکزی گفت: مشکلات شرکت آذر آب نیز در ستاد اقتصاد مقاومتی بررسی گردید و مشکلات بیمه و مالیات این شرکت با تقسیط بدهی ها  مرتفع و مفاصا حساب نیز صادر شد .

زمانی قمی عنوان کرد: مشکلات شرکت سیمان دلیجان نیز  مورد بررسی قرار گرفت که این شرکت به دولت بدهی دارد و از طرفی طلبکار نیز  می باشد که تصمیم گرفته شد تا بدهی و طلب آنها تهاتر شود.

استاندار مرکزی ادامه داد: به تمام دستگاههای خدمات رسان ابلاغ شده است که حق قطع آب و برق و... واحد های تولیدی را بدون اجازه استاندار ندارند.

وی به بررسی مشکلات شرکت واگن پارس در ستاد اقتصاد مقاومتی استان اشاره و بیان کرد:  در راستای حل مشکلات این شرکت با وزیر دفاع  ملاقات داشتم و از 17 میلیارد تومان بدهی مالیاتی این شرکت که بخش زیاد آن جریمه و دیرکرد است، 3/7 میلیارد تومان از وزیر دفاع اخذ و به حساب امور مالیاتی ریخته شد تا تقسط بدهی های واگن پارس ممکن شود.

استاندار مرکزی عمده مشکل شرکت واگن پارس را لغو دستوری قرارداد کوبا دانست و گفت: لغو این قرارداد 66 میلیارد تومان به شرکت واگن پارس خسارت وارد کرده است و اگر این امر صورت نمی گرفت امروز این شرکت فعال بود.

زمانی قمی گفت: با رایزنی های صورت گرفته با معاون اول رئیس جمهور و سازمان مدیریت وبرنامه ریزی برای جلوگیری از بحران های کارگری 10 میلیارد تومان به حساب واگن پارس ریخته شد.

وی گفت: شرکت کمباین سازی در سال 94 به تعطیلی کشیده شد و با رایزنی های صورت گرفته دولت 10 میلیارد تومان وام بدون بهره به کمباین سازی پرداخت  و  این شرکت را موظف کرد تا کارگران بیکار شده را به صورت مرحله ای به کار باز گردانند.

زمانی قمی درخصوص بررسی مشکلات گروه سرمایه گذاری تات و سرزمین ایرانیان در ستاد اقتصاد مقاومتی استان نیز توضیحاتی ارائه نمود.

استاندار مرکزی به سرمایه گذاری های در حال انجام در استان نیز اشاره کرد و درخصوص سرمایه گذاری برادران افاغنه در جهت بازیافت فلزات در منطقه خیر آباد، سرمایه گذاری گروه بلژیکی برای ایجاد نیروگاه ترکیبی در ساوه و سرمایه گذاری یک شرکت ایرانی  - کره ای برای ایجاد پالایشگاه پلاسمای خون در زرندیه  توضیحاتی را بیان نمود.

زمانی قمی ابراز کرد: به طرح های در دست اجرای بالای 60 درصد پیشرفت فیزیکی  3 میلیارد تومان وام تعلق می گیرد و به طرح هایی که در ستاد اقتصاد مقاومتی استان تشخیص داده شود و مورد تصویب قرار گیرد، 5 میلیارد تومان وام اعطا خواهد شد.

وی گفت: در حوزه اجتماعی نیز بنا بر تاکیدات مقام معظم رهبری در دو جلسه ای که در این خصوص برگزار شد، ایشان بر رفع مشکلات اعتیاد، طلاق و سکونت گاههای غیر رسمی و حاشیه نشینی تاکید نمودند و  در این راستا تکالیفی  را بر عهده دولت و کلیه ارکان نظام  قرار دادند که در استان در این زمینه کار را آغاز کرده ایم .

گفتنی است در این همایش نماینده ولی فقیه در استان نیز سخنانی را بیان نمودند.

گالری تصاویر


دسته بندی

سرپرست اداره کل روابط عمومی


  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

   

   
   

  مطالب ویژه  مطالب اختصاصی
  آخرین اخبار دفاتر استانداری

  آخرین اخبار بخشداری ها