Portal_background_image

وزير ارتباطات و فناوري اطلاعات مطرح كرد: تحقق رشد اقتصادي 4/4 درصد از دستاوردهاي مهم دولت است / 445 هزار شغل تا پايان سال ايجاد مي شود

واعظی نماینده دولت در استان مرکزی در نشست شورای اداری این استان که با حضور استاندار در محل استانداری برگزار شد،تحقق رشد اقتصادي 4/4 درصد ی را از دستاوردهاي مهم دولت عنوان کرد.

واعظی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات اظهار کرد: در پنج ماه امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته، میزان صادرات غیرنفتی کشور، ۲۱درصد افزایش و واردات نیز هفت درصد کاهش داشته است.

واعظی افزود: دولت یازدهم در شرایط اقتصادی بسیار نامناسب و وضعیتی که دروازه های صادرات بر روی تولیدکنندگان مسدود شده بود و حتی در زمینه واردات نیز با مشکلات عدیده روبه رو بودیم، اداره کشور را در دست گرفت.

وی بیان کرد: در سال های اخیر استان هایی که در زمینه های صنعتی فعال بودند واحدهای صنعتی کوچک و بزرگ آن ها صدمات زیادی از تحریم ها دید و در حوزه سیاست خارجی و ارتباطات بین الملل نیز با گرفتاری های بسیاری مواجه بودیم.

واعظی گفت: برخی از شعارهای دولت یازدهم در زمینه امور اقتصادی محقق شده و برخی دیگر نیز نیازمند زمان است تا نتایج آن آشکار شود.

وی افزود: در مساله ارتقای معیشت مردم و اقشار متوسط، دهک های پایین و کم برخوردار و مناطق محروم تلاش مضاعفی در دولت در دست انجام است اما عمق و وسعت مسایل گسترده است و جای کار بسیار دارد.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات ادامه داد: امسال میزان گندم خریداری شده از کشاورزان در سطح کشور نسبت به سال گذشته دو برابر شده و ۱۱ میلیون تن گندم خریداری شده که این مهم حاصل سیاست های دولت است.

واعظی گفت: با وجود آنکه پیش بینی خرید پنج میلیون تن گندم را داشتیم، میزان گندم خریداری شده تقریبا دو برابر است و پیگیری برای تامین منابع مالی پرداخت خرید تضمینی گندم به کشاورزان تا دو ماه آینده نهایی می شود.

وی اظهار کرد: در راستای تحقق فرمایشات مقام معظم رهبری و پیاده سازی اقتصاد مقاومتی، دولت می کوشد زیرساخت ها را فراهم کند و در برخی زمینه های اقتصادی شاهد رشد خوبی بوده ایم.

وی گفت: نتیجه این اقدامات سبب شده صادرات غیرنفتی کشور در پنج ماه ابتدای سال ۹۵، ۲۱درصد افزایش یابد و واردات نیز ظرف این مدت هفت درصد کاهش داشته است.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات بیان کرد: تراز تجاری در حوزه صادرات غیرنفتی امسال برای اولین بار ظرف سال های اخیر مثبت شده و پیش بینی می شود تا پایان امسال در کشور بیش از ۴۴۵ هزار شغل ایجاد شود و در فعالیت های اقتصادی نیز وضعیت مساعدتر شده و ارتقا یابد.

وی گفت: برخی ها در کشور به دنبال بی اثر کردن اقدامات دولت هستند و از هم اکنون مسایل انتخاباتی را بهانه تخریب قرار داده و در شرایطی که همه با هم برای رفع دغدغه ها باید تعامل داشته باشند بر طبل تخریب می کوبند.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با اشاره به گلایه رئیس مجمع نمایندگان استان از حضور هیات دولت در استان مرکزی به عنوان آخرین استان کشور، گفت: سهم هر استان از اعتبارات و امتیازها در سفرها محفوظ است ضمن آنکه استان مرکزی امکان آن را دارد که با مطالعه سفرهای قبل بهترین بهره و کمترین خطا را در این سفر داشته باشد.

واعظی گفت: هفته دولت فرصتی است تا مردم بیشتر با خدمات دولت آشنا شوند و مسئولان با برشمردن خدمات انجام شده مردم را به امیدوار کنند.

وی اظهار کرد: دولت در شرایطی مسئولیت را برعهده گرفت که عملا شرایط بد اقتصادی برجامعه حاکم بود و نمونه آن تورم حدود 40 درصد بود و اکثر بازارهای صادراتی بر روی صادرکنندگان بسته شده بود و حتی برای واردات نیز به کشور چین و شرکت های چینی محدود شده بودیم.

وی گفت: در بحث تحریم هزینه های زیادی به کشور تحمیل و باعث شد بسیاری از فعالیت های خوبی که می توانستند تجار، صنعتگران و اقتصاددانان انجام دهند اجرایی نشود.

وی اظهار کرد: در چنین شرایطی دولت با شعار ما باید در کشور امنیت ، ثبات و آرامش داشته باشیم بین همه اقشار همبستگی ایجاد کرد.

وی گفت: دولت می کوشد همه محدودیتها را برداشته و رونق اقتصادی در تمامی بخش هارا ایجاد کند و این شعار دولت است که تلاش کرده آن را عملیاتی کند.

وزیر ارتباطلات و فناوری اطلاعات گفت: درروابط خارجی با کشورهای منطقه و همسایه به غیر از عربستان همکاری های مناسب به وجود آمده و تلاش شده است ایران اسلامی به عنوان یک کشور موثر و سازنده در سطح جهانی مطرح شود.

واعظی افزود: در گذشته به ناحق افکار عمومی جهان علیه ایران بسیج بوداما، الان تصویر ایران ملتی صلح طلب و توسعه گراست که در راستای اصلاح امور قدم های موثری برداشته است.

وی گفت: در منطقه گروهای تکفیری، داعش و طالبان می کوشند چهره اسلام را تغییر دهند و این جمهوری اسلامی ایران است که کوشیده دفاع از حریم اسلامی ناب و واقعی را به نحو شایسته انجام دهد.

وی اظهار کرد: دولت به منظور تغییر معیشت و ایجاد شغل می کوشد شرایط اقتصادی را به رونق برساند وباید موانع به وجود آمده را تا حد ممکن رفع کند.

وزیر ارتباطلات و فناوری اطلاعات گفت: دولت در عرصه داخلی و خارجی موفقیت های خوبی داشته و در عرصه خارجی موفق شد با دیپلماسی قوی تحرمها را بردارد.

واعظی افزود: تیم قوی مذاکره کننده موفق شد آنچه به عنوان خطوط اصلی بود را رعایت و نتایج مثبتی را از مذاکرات عاید کشور و ملت کند.
وی اظهار کرد: این اشتباه است که این مذاکرات متعلق به یک گروه و یا دسته اطلاق شود این پیروزی متعلق به کلیت نظام، مردم و رهبری است و متاسفانه شاهد هستیم برخی فکر می کنند این اقدام توفیق دولت است و لذا با کم ارزش دادن به مذاکرات و نتایج حاصله به تخریب و انتقاد از آن می پردازند.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در ادامه گفت: امروز کشور از بیکاری رنج می برد، بسیاری از طرح های اقتصادی به علت بی تدبیری سال های گذشته تعطیل و نیمه تعطیل شده است و 10 هزار کارخانه کوچک و بزرگ تعطیل و برخی با 30 تا 40 درصد کار به فعالیت مشغول هستند که نتیجه آن بیکاری در جامعه است.

وی اظهار کرد: دولت باور دارد مسئله سیاست های اقتصاد مقاومتی نسخه راهگشای مشکلات اقتصادی کشور است و در راستای اهداف اجرا شده هم اکنون شاهد رشد4،4 درصد مثبت اقتصادی ، هشت درصد رشد صنعتی و 4،2 درصد رشد بخش کشاورزی در جامعه هستیم کهاین علامت خوبی برای امسال به عنوان سال اقتصاد مقاومتی اقدام و عمل است .

واعظی افزود: خوشبختانه فعالیت های خوبی در بخش های مختلف کشور انجام شده است و در چند ماه گذشته مشکلات یک هزار و 300 کارخانه و مراکز تولیدی کوچک و بزرگ حل شده است و بانک ها برای کمک به کمبود نقدینگی بسیج شده اند تا نقدینگی را به بدنه اقتصادی جامعه تزریق کنند.

واعظی با یادآوری فروش نفت و وجود تحریم ها که با یک میلیون بشکه انجام می گرفت، افزود: با اجرای برجام اکنون فروش نفت به دو میلیون و 400 هزار بشکه رسیده است.

وی گفت: بیکاری در استان مرکزی نسبت به سایر استان ها از آمار کمتری برخوردار است و هشت درصد نرخ بیکاری استان خیلی رقم بالایی نیست اما در خمین این نرخ بالاتر است و چون انقلاب به نام امام گره خورده است نباید مشکلات زادگاه حضرت امام (ره) را نادیده گرفت و امید است در سفر هیات دولت چاره مناسبی برای آن اندیشیده شود.

وی درباره انتخابات ریاست جمهوری نیز گفت: بسیاری از گروه ها احزاب و رسانه ها از سال قبل کلید تبلیغات انتخابات را زده اند و به استقبال انتخابات رفته اند در حالیکه طبق قانون انتخابات زمان تبلیغات مناسبی دارد و اکنون همه باید دست به دست هم دهیم و مسایل را حل و فصل کتیم.

واعظی افزود: جریان های تخریب گر دولت بدانند که مردم آگاه و هوشمندند ودر صورتی که احساس کنند گروهی با تخریب و تبلغات انتخابات اقدام کرده اند عکس العمل نشان خواهند داد.

وی افزود: از گروه های سیاسی و جناحی می خواهیم که اجازه دهند با تعامل و همبستگی کشور را بسازیم و مشکلات کشور را یکی پس از دیگری حل کنیم.

واعظی در بخش دیگری از سخنانش گفت: با توجه به اینکه استان مرکزی یک استان اقتصادی و مولد است  در زمینه توسعه زیر ساخت های ارتباطات و فناوری اطلاعات  نگاه ویژه ای به این استان شده است.

وی گفت: در دولت یازدهم پهنای باند اینترنت استان  حدود شش برابر ، شبکه انتقال حدود 4/5 برابر و مشترکین اینترنت 7 برابر شده است.

وی افزود: در این میان ١٠٨١ روستا دارای تلفن و ٢٥٧ روستا به شبکه اینترنت دسترسی دارند.

وی از اتصال ٣23 روستا به شبکه اینترنت تا سه ماه آینده خبر داد و افزود: ٢١ شهر استان مرکزی به نسل سوم تلفن همراه ٢ شهر به نسل چهارم دسترسی دارند.

همچنین ٣32 کیلومتر فیبر نوری در این استان کشیده شده که امروز ١٣3 کیلومتر آن آماده و در سفر ریاست جمهوری اعلام می شود.

وزیر ارتباطات گفت: تا پایان دولت یازدهم تلاش داریم تمام روستاهای بالای 15 خانوار را پوشش اینترنت پرسرعت دهیم.

وی گفت: تا پایان دولت نیز نسل سوم تلفن همراه در تمام استان و برای ٥ شهر نسل چهارم فعال میشود و از امروز تا پایان دولت  ١٩٠٠ میلیارد ریال در این راستا سرمایه گذاری می کنیم.

وی افزود: با توجه به وجود دانشگاه های معتبر و فارغ التحصیلان حوزه ict در استان میتوان ، شرکتهای دانش بنیان ایجاد کرد یا با ایجاد کنسرسیوم با شرکت های سایر استان ها و تهران موجبات اشتغال بیشتر این استان را در بخش فناوری اطلاعات و ارتباطات فراهم کرد .

گفتنی است وزیر فناوری و اطلاعات بعنوان نماینده دولت در استان در شهرستانهای محلات، دلیجان، ساوه و زرندیه نیز حضور یافت. وی با حضور در گلزار شهدای اراک به مقام شامخ شهیدان ادای احترام کرد . بازدید از ساختمان نیمه کاری بیمارستان ولیعصر (عج)، چند واحد تولیدی و صنعتی و حوزه خاتم الانبیاء  از برنامه های وی بود.

همچنین در این نشست عزیر فیلی توسط جانشین ستاد عتبات عالیات کشور به عنوان رئیس ستاد عتبات عالیات استان مرکزی معرفی شد.

گالری تصاویر


دسته بندی

معاون اداره کل روابط عمومی


  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

   

   
   

  مطالب ویژه  مطالب اختصاصی
   آخرین اخبار دفاتر استانداری

   آخرین اخبار بخشداری ها