Portal_background_image

استاندار تاكيد كرد: تحقق اشتغال پايدار و تقويت بنيه اقتصادي شهرها با اجراي طرح بازآفريني شهري

آقازاده استاندار مرکزی در نشست و کارگاه آموزشی آشنایی با مفاهیم بازآفرینی شهری که در محل استانداری برگزار شد، گفت: ایجاد اشتغال پایدار ، تقویت بنیه اقتصادی و مالی شهرها و داشتن محیط شهری با نشاط از اهداف اجرای طرح بازآفرینی شهری است.

آقازاده استاندار مرکزی با اشاره به رونمایی از طرح بازآفرینی شهری در اواخر سال 96، گفت:  ایجاد ستادهای ملی بازآفرینی پایدار شهری است یکی از طرح های بزرگی است که دولت بعد از ماه ها و سالها کار کارشناسی در راستای  ایجاد اشتغال پایدار ، تقویت بنیه اقتصادی و مالی شهرها و  داشتن محیط شهری با نشاط، بازسازی و اصلاح و بافتهای فرسوده  و تبدیل آن به بافت های نو و مدرن را در دستور کار قرار داد.

وی گفت: طرح بازآفرینی شهری بخشنامه های قوی را در پیوست خود دارد و هر زمین دولتی در هر نقطه از شهر باشد می تواند در اختیار ستاد بازآفرینی شهرها قرار گیرد.

استاندار مرکزی اضافه کرد: شهرهای اراک و ساوه در این استان دارای بافت های فرسوده و سکونتگاه های غیررسمی است و این شهرها از مدت ها قبل به استقبال این طرح رفته اند و قدم های بلندی در این راستا برداشته شده است.

آقازاده گفت: شهرهای بالای 20 هزار نفر جمعیت می توانند از مزایای طرح بازآفرینی ستاد شهری استفاده کنند که این مهم باید در شهرهای برخوردار استان مرکزی با جدیت دنبال شود.

وی تصریح کرد: اجرای دقیق و مطلوب این طرح نیاز به آموزش های تخصصی دارد زیرا هنوز بسیاری از فرمانداران، شهرداران و شوراهای اسلامی با این طرح ملی آشنایی ندارند.

آقازاده  در بخش دیگری از سخنانش اظهار کرد: شهرداران فرماندهان ستادهای اقتصاد مقاومتی شهرها هستند و از این جهت علاوه بر فعالیت  در زمینه  امور عمرانی و توسعه شهرها در جبهه جنگ اقتصادی هم تلاش و فعالیت می کنند.

وی شوراهای اسلامی  را حامی شهرداران  دانست و عنوان کرد: با بازدید هایی که با برنامه ریزی دفتر امور شهری و شوراهای استانداری و برای اولین در استان در هر هفته از 2 تا 3 شهرداری و شوراهای اسلامی توسط مدیریت ارشد استان انجام می شود شاهد انسجام خوبی در شوراها وشهرداریهای استان  هستیم.

آقازاده با بیان اینکه  مجموعه استان و استانداری برای  انجام وظایف، بالا بردن توان مالی و ایجاد درآمدهای پایدار برای شهرداریها  در خدمت شهرهای استان است، افزود: این استانداری  در زمینه خودکفایی هر چه بیشتر و ایجاد درآمد پایدار برای شهرها از هیچ تلاش فروگذار نخواهد کرد.

استاندار مرکزی بیان کرد: انتظار داریم شهرداریها و شوراهای اسلامی نیز  پیشنهادات و سازوکارهای اجرایی مناسبی را  به مرکز ارسال کنند تا بعد از کار کارشناسی با توجه به اختیارات ما در موضوعات مختلف از جمله در کمیسیون ماده 5، تغییر کاربری ها، در توافقات مهمی که با سرمایه گذاران و شهروندان انجام می شود و ... بتوانیم در جهت توسعه شهرها اقدامات موثری به انجام برسانیم.

معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری مرکزی نیز در این کارگاه آموزشی گفت: طرح باز آفرینی شهری از برنامه های مهم دولت تدبیر و امید است و در این راستا وظایف نیز مشخص شده است.

 زندیه وکیلی افزود: آموزش، بالا بردن سطح آگاهی عمومی و بهره گیری از تجارب موفق ملی و بین المللی در اجرای موفق این طرح باید مورد توجه قرار گیرد.

وی بیان کرد: در گذشته ستاد توانمندسازی بافت های فرسوده و سکونتگاه های غیررسمی در استان مرکزی وجود داشت و رویکرد به بافت های فرسوده منفعل بود و ها تنها یکسری اقدام ها انجام شد.

معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری مرکزی ادامه داد: بافت های فرسوده با بافت های تاریخی نیز تداخل داشت و به همین دلیل حوزه تاریخی نیز کمرنگ دیده می شد و علاوه بر آن اقداماتی که در بحث سکونتگاه های غیررسمی صورت گرفت نیز به نتایج مطلوب نیانجامید.

وی گفت: با تغییر رویکرد بازآفرینی شهری در قانون پنجم توسعه و پس از آن در قانون ششم، تکالیفی برای دولت و دستگاه های اجرایی مشخص شده که افق روشنی را ترسیم کرده است.

معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری مرکزی افزود: در رویکرد بازآفرینی شهری توجه به مفاهیم زندگی مناسب در یک محیط زیست مطلوب شهری دیده شده و بازگشت به هویت شهری مورد تاکید است.

زندیه وکیلی گفت: فرمانداران و شهرداران باید در تشکیل ستاد بازآفرینی شهرستان ها اهتمام ویژه داشته باشند تا برنامه های مورد انتظار دولت در این راستا به بهترین شکل ممکن محقق شود.

شهردار اراک نیز در این کارگاه آموزشی گفت: بافت های ناکارآمد شهری وجود دارد و اراک نیز دارای 791 هکتار بافت ناکارآمد است.

 تاجران افزود: توسعه گران در گذشته زحمات و تلاش های زیادی در کلانشهر اراک داشته و بنیان های خوبی گذاشته شده که نمونه آن طرح شهید فردین پور در نقطه مرکزی این شهر است.

وی بیان کرد: عملیات اجرایی در 11 هزار متر مربع در این منطقه آغاز شده و 2 سالن یکهزار متری در حدود 2 ماه آینده در این منطقه افتتاح خواهد شد.

شهردار اراک اضافه کرد: امکانات برای خدمت رسانی به مردم و توسعه شهری در کلانشهر اراک بسیج شده است.

گفتنی است کارگاه آموزشی بازآفرینی شهری استان مرکزی تا عصر امروز (یکشنبه) در سالن غدیر استانداری این استان جریان دارد و در آن 120 نفر از فرمانداران، شهرداران، روسای شوراهای اسلامی و کارشناسان 20 شهر استان مرکزی حضور دارند.


دسته بندی

سرپرست اداره کل روابط عمومی


  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

   

   
   

  مطالب ویژه  مطالب اختصاصی
  آخرین اخبار دفاتر استانداری

  آخرین اخبار بخشداری ها