Portal_background_image

استاندار مركزي : تحريم هاي بين المللي تاثير شگرفي در كاهش رونق كسب و كاراستان داشته است

زمانی قمی استاندار مرکزی صبح امروز در نشست شورای اداری که با حضور استانداران ادوار گذشته استان مرکزی در محل استانداری برگزار شد، گفت: نتایج بررسی های انجام شده بیانگر تاثیر شگرف تحریم های بین المللی در کاهش رونق کسب و کار استان مرکزی است.

زمانی قمی استاندار مرکزی اظهار کرد: مشکلات و موانع موجود در محیط کسب و کار احصا شده  و از نگاه انجمن های مستقل تولید و صاحبان حرفه ها و واحدهای تولیدی مورد ارزیابی قرار گرفته است که نتایج آن بیانگر این موضوع است که اعمال تحریم های بین المللی تاثیر شگرفی در کاهش رونق  کسب و کار استان داشته است .

وی دومین عامل را ضعف بازار سرمایه و نرخ بالای تامین سرمایه از بازار غیر رسمی، بدهی شرکتها و موسسات دولتی و غیر دولتی و تاخیر بیش از حد در پرداخت و بدهی به پیمانکاران و دشواری وصول مطالبات عنوان کرد

استاندار مرکزی افزود: عدم پرداخت بدهی توسط شرکتهای دولتی و غیر دولتی به پیمانکاران باعث ایجاد چکهای برگشتی معوق و بدهی به بانک، کارگران، سازمان تامین اجتماعی  و امورمالیاتی شده است که این مسائل از مشکلات عمومی دستگاههای اجرایی است.

زمانی قمی گفت: محیط های مالی نامساعد و وجود مفاسد اقتصادی از دیگر مولفه های نامساعد در زمره موانع رونق کسب و کار به شمار می رود .

استاندار مرکزی ابراز کرد: بی ثباتی در قیمت مواد اولیه، تولید کالای غیر استاندارد و رقابت غیر منصفانه ، بی ثباتی قوانین عرضه کالای خارجی و قاچاق، محدودیت قانون کار، زیاد بودن تعطیلات رسمی و ضعف زیرساختها از  دیگرموانع موجود در محیط کسب و کار  هستند.

زمانی قمی با اشاره به اینکه دولت تدبیر و امید در شرایطی کشور را تحویل گرفت که این شرایط با همه ادوار و دولتهای گذشته متفاوت بود، افزود: علی رغم اینکه بیشترین درآمد تاریخ ایران مربوط به دولتهای نهم و دهم بود ولی در این دولتها رشد اقتصادی کشور از شش درصد به منفی شش درصد رسید و دولت با خزانه خالی ،تورم در اقتصاد و بهم ریختگی فراوان در این حوزه تحویل دولت یازدهم داده شد.

وی گفت: دولت تدبیر و امید با بکاربستن سیاستهای منطقی در همه عرصه ها بویژه عرصه کشاورزی  توانسته است پیشرفت های چشمگیری داشته باشد بطوریکه علی رغم بارندگی های کم در کشور میزان گندم تولیدی کشور  به 8 میلیون تن رسیده است.

زمانی قمی گفت : استان مرکزی با حدود سه هزار واحد تولیدی  قاب صنعت منطقه محسوب می شود که این واحدهای تولیدی در شرایط کنونی با مشکلاتی روبرو می باشند که جنس این مشکلات  از جنس مشکلات ادوار گذشته نیست ، در ادوار گذشته مشکلات جدی واحدهای تولیدی کمتر بود و برای رفع آنها راه حلهای ممکن وجود داشت.

استاندار مرکزی ابراز کرد: امروز اکثر واحدهای تولیدی با مشکلات روبرو هستند و تعداد اندکی از آنها فعال هستند که با روشهای شناخته شده و مرسوم گذشته نمی توان مشکلات آنها را حل کرد.

زمانی قمی برجام را نتیجه وحدت ارکان کشور و در راس آن رهبری داهیانه مقام معظم رهبری دانست و گفت: برجام به نقطه ای رسیده که عملیات اجرایی آن باید آغاز شود و ایران اینبار علاقمند است که از این فرصت پیش آمده نهایت استفاده را داشته باشد.

وی گفت: در شرایط پساتحریم و پسابرجام مدیریت استان معیشت بهتر و عزیمت به سمت رضایتمندی مردم و بهره گیری از ظرفیت های خالی واحدهای تولیدی و رساندن آن به ظرفیت اسمی را سرلوحه کار خود قرار داده است .

استاندار مرکزی پر کردن ظرفیت خالی واحدهای تولیدی را مهمترین رسالت در شرایط پساتحریم عنوان و  ابراز کرد: با رساندن واحدهای تولیدی به ظرفیت اسمی آنها حدود 100 هزار نفر اشتغال خواهند یافت که تحقق این مهم نیاز به تلاش بسیاری دارد.

زمانی قمی ابراز کرد: در شرایط پساتحریم حل مشکل اشتغال باید در کانون توجهات قرار گیرد که برای رسیدن این مهم تمام ارکان  نظام باید دولت را یاری کنند.

وی کاهش آلودگی هوای کلان شهر اراک را از مطالبات جدی مردم عنوان کرد و گفت: با اقداماتی که در دو سال اخیر صورت گرفته از جمله  تبدیل سوخت نیروگاه از مازوت به گاز ، ایجاد 300 هکتار فضای سبز و تعهداتی که از برخی شرکتهای بزرگ مانند آلومینیوم در جهت خروج دیگهای آلاینده و انتقال واحد آندسازی به خارج از محدوده شهری گرفته شده است، تعداد روز های آلوده این کلان شهر از 123 روز به 60 روز کاهش یافته است .

استاندار مرکزی با اشاره به ابعاد تاریخی ، فرهنگی و همچنین مفاخر استان مرکزی،اظهار کرد:  بعد از پیروزی انقلاب اسلامی عرصه توسعه و پیشرفت در کشور رشد خوبی داشته است که استان مرکزی نیز از این موضوع مستثنی نبوده و آن را مدیون تلاش استانداران ادوار گذشته می داند و مردم استان نیز قدردان زحمات آنها هستند.

وی گفت:حضور مجمع استانداران در استانها ابتکار عملی شایسته است که تجربیات و اندوخته های استانداران در ادوار گذشته را به مناطق می برند و این بهترین هدیه برای استانداران است.

گفتنی است استفاده از ظرفیتهای منطقه ای و بومی استان و خلق ظرفیتهای جدید، عدم توسعه متوازن در استان، وجود واگرایی در استان، توجه به مسئله اشتغال بعنوان یک متغیر وابسته، شناسایی بازار در امر ایجاد اشتغال، استفاده از ظرفیتهای استان در جهت توسعه صنعت گردشگری ،توجه به ظرفیت کشاورزی و دامپروری استان، ایجاد صنایع کوچک و کارگاهی در روستاها،توجه ویژه به بخش خصوصی بصورت عملی،عدم توسعه صنایع پائین دستی و تامین زیرساختهای حمل و نقل در استان از جمله مباحثی بود که توسط طاهری دبیر مجمع استانداران، زاهدی،عبدالوهاب،دانش منفرد، خواجه پیری ، مومنی،ابراهیمی و اصغر نیا از استانداران ادوار گذشته استان مرکزی بیان شد.

 


دسته بندی

سرپرست اداره کل روابط عمومی


  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

   

   
   

  مطالب ویژه  مطالب اختصاصی
  آخرین اخبار دفاتر استانداری

  آخرین اخبار بخشداری ها