Portal_background_image

معاون عمراني استاندار: تجديد نظر در سهم حقابه تالاب ميقان اراك ضروري است

فیلی معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری در کارگروه کاهش آلودگی هوای کلان شهر اراک که در محل استانداری برگزار شد، گفت: تجدید نظر در سهم حقابه تالاب میقان اراک ضروری است.

فیلی معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری اظهار کرد: یکی از کانون های ایجاد آلایندگی هوای اراک کویر میقان است که افزایش سهم حقابه این تالاب از پساب فاضلاب باید به صورت ویژه بررسی شود.
وی بیان کرد: ایجاد چاه های غیرمجاز در اطراف تالاب میقان یکی از علل بروز مشکلات و عوامل تشدید کننده در کاهش آب این تالاب است که شرکت آب منطقه ای استان مرکزی باید در این راستا برخود جدی با چاه های غیرمجاز داشته باشد.
معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری ادامه داد: مطالعه و ارائه راهکارهای اجرایی برای تالاب میقان در سفر ریاست جمهوری یکی از برنامه های اولویت دار است.
فیلی اظهار کرد: کیفت هوای ناسالم در هفته اخیر به دلیل ریزگردهای برون مرزی بود که 14 استان کشور را درگیر کرد و تنها مختص به استان مرکزی و کلانشهر اراک نبود.
وی بیان کرد: هواشناسی استان مرکزی باید 24 ساعت قبل از وقوع کیفیت هوای ناسالم و گرد و غبار پیش بینی های لازم را برای تصمیم گیری به کمیته اضطرار و اصحاب رسانه اعلام کند.
مدیرکل حفاظت محیط زیست استان مرکزی هم در این نشست گفت: کلانشهر اراک در فروردین ماه امسال یک روز ناسالم، در اردیبهشت ماه هفت روز ناسالم، در خرداد 10 روز ناسالم و در تیرماه تاکنون دو روز ناسالم داشته است.
حسینعلی ابراهیمی کارنامی افزود: سال گذشته تعداد روزهای ناسالم این کلانشهر در فرودین ماه یک روز، اردیبهشت ماه چهار روز و خردادماه، پنج روز بود.
وی بیان کرد: تعداد روزهای آلوده امسال نسبت به مدت مشابه سال قبل 80 درصد اضافه شده که بیشتر این آلودگی مربوط به ریزگردهای عراق بوده است.
مدیرکل حفاظت محیط زیست استان مرکزی ادامه داد: بحث آلودگی های هفته اخیر از جمعه 28 خردادماه به دنبال نفوذ یک توده گرد و غبار از عراق به داخل کشور در این استان و کلانشهر اراک تشدید شد به طوریکه میانگین میزان غلظت ذرات معلق در هوای اراک در این روز به 89، شنبه به 129، یکشنه 130، دوشنبه 69، سه شنبه 136 و چهارشنبه 75 رسید.
ابراهیمی کارنامی بیان کرد: گرد و غبار در یک هفته اخیر شهرستان های ساوه، دلیجان و شازند را نیز فرا گرفت اما میزان آن به نسبت اراک کمتر بود.
وی گفت: روز سه شنبه یکم تیرماه جاری بیشترین میزان غلظت آلاینده ها را در شهر اراک شاهد بودیم که بخش زیادی از آن از کانون های داخلی و کویر حاشیه تالاب میقان به وجود آمد.
در نشست کارگروه کاهش آلودگی هوای اراک در خصوص احیاء تالاب میقان اراک بحث و تبادل نظر شد و مصوب شد کارگروهی با مسئولیت امور آب سدهای ایجاد شده در مسیر رودخانه حوزه قره کهریز را بررسی کند.
اعلام و اطلاع رسانی پیش بینی هواشناسی استان مرکزی 24 ساعت قبل از وقوع پدیده ریزگرد و کیفیت هوای ناسالم از دیگر مصوبات این نشست بود.
بر اساس مصوبه این نشست، شرکت آب منطقه ای مکلف به پر کردن چاه های غیرمجاز و برخورد جدی در این راستا تا پایان سال جاری و مشخص کردن حریم تالاب شد.
در این کارگروه ، گزارش نشست بررسی وضعیت زیست محیطی پالایشگاه شازند در دوم تیرماه جاری اعلام شد و مقرر شد پالایشگاه ظرف 10 روز نسبت به نصب سیستم پایش آنلاین اقدام و آن را در اختیار محیط زیست استان مرکزی قرار دهد.
در اختیار قرار دادن ایستگاه سیار سنجش آلودگی هوای مستقر در پالایشگاه شازندبه محیط زیست استان مرکزی، تخلیه کانالیست های ذخیره در محوطه پالایشگاه با حضور نماینده محیط زیست و ارائه برنامه مدون و مشخص برای بهبود وضعیت پساب های تولیدی از دیگر مصوبات این نشست بود.
با توجه به اختلاف موجود در مقدار بنزن موجود در بنزین تولیدی پالایشگاه شازند و نمونه محیط زیست استان مرکزی مقرر شد از این به بعد از چهار جایگاه اراک هر کدام سه نمونه برداشت و به آزمایشگاه پالایشگاه، شرکت پخش و آزمایشگاه معتمد محیط زیست ارسال و نتیجه توسط محیط زیست بررسی و پیگیری های لازم صورت گیرد.
ترمیم و بازسازی فضای سبز آسیب دیده پالایشگاه شازند به دلیل نشست لجن های نفتی، ارسال یک نسخه از طرح حذف فلز این واحد تولیدی به محیط زیست و از مدار خارج شدن فاز دوم تولید گوگرد از دیگر مصوبات بود و مقرر شد ظرف یکماه آینده برای بررسی وضعیت موجود و اجرایی شدن مصوبات این نشست مجدد از پالایشگاه شازند بازدید به عمل آید.


دسته بندی

سرپرست اداره کل روابط عمومی


  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

   

   
   

  مطالب ویژه  مطالب اختصاصی
  آخرین اخبار دفاتر استانداری

  آخرین اخبار بخشداری ها