Portal_background_image

استاندار در ديدار با مشاور معاون اول رئيس جمهور و دبير ستاد توسعه روابط اقتصادي ايران با عراق و سوريه مطرح كرد: تثبيت بازار صادرات به عراق و سوريه ضروري است

آقازاده استاندار مرکزی در دیدار با مشاور معاون اول رئیس جمهوری و دبیر ستاد توسعه روابط اقتصادی ایران با عراق و سوریه، گفت: تثبیت بازار صادرات به عراق و سوریه ضروری است و باید با تدبیر و سیاست از ایجاد هرگونه آسیب به این مهم جلوگیری شود.

آقازاده ستاندار مرکزی  اظهار کرد:صادرات استان مرکزی پارسال یک میلیارد دلار بوده است که 50 درصد آن به کشورهای همسایه از جمله عراق بوده است.

 آقازاده افزود: امسال نیز یک میلیارد و 200 میلیون دلار حجم صادرات غیرنفتی استان مرکزی است که 50 درصد آن به مقصد کشور عراق است.

وی اظهار داشت:صنعت و تجارایرانی نسبت به بازار عراق اشراف دارند و به صورت حرفه ای عمل می کنند و به لحاظ فراهم بودن فرصت در پنج سال اخیر که این کشور مصرف کننده است باید از این فرصت برای سرمایه گذاری استفاده کرد.

استاندار مرکزی گفت: تثبیت بازار صادرات به عراق و سوریه ضروری است و باید با تدبیر و سیاست از ایجاد هرگونه آسیب به این مهم جلوگیری شود تا رقبا و کشورهای منطقه در مناسبات تجاری جای ایران را نگیرند.

آقازاده افزود: درباره سوریه نیز همانطور که در بعد سیاسی، ایران در کنار دولت و ملت این کشور بوده است در بازسازی هم همکاری خواهد داشت.

وی اظهار داشت: استان مرکزی آمادگی دارد در مراودات تجاری با عراق، ترکیه و افغانستان حضور قوی و برنامه ای داشته باشد و از ظرفیت صنعتی این استان استفاده شود.

استاندار مرکزی گفت:نرخ بیکاری در استان مرکزی براساس اطلاعات مرکز آمار 2 و نیم درصد کاهش یافته و دومین استان از نظر پایین بودن این شاخص است.

آقازاده افزود: استان مرکزی جایگاه هفتم کشور را در تولید گوشت قرمز، رتبه اول در تولید انار و رتبه سوم تولید پسته را در کشور دارد.

حسن دانایی فر دبیر ستاد توسعه روابط اقتصادی ایران با عراق و سوریه  نیز گفت: گسترش زمینه های تولید مشترک و برند سازی به عنوان راهبرد کلیدی توسعه اقتو صادی تجاری ایران با عراق دنبال می شود.

وی افزود: هدف از توسعه روابط تجاری درآمد و سود مکفی برای هر دو طرف است و با تولید محصولات کیفی می توان صادرات را تضمین و ماندگاری در بازار عراق را تثبیت کرد.

وی اظهار داشت: چهار میلیون بشکه نفت امسال از عراق صادر شده است و این کشور درآمد خوبی را از این محل در اختیار دارد.

دبیر ستاد توسعه روابط اقتصادی ایران با عراق و سوریه گفت: عراق لااقل تا پنج سال آینده مصرف کننده است زیرا همه زیرساخت های این کشوردر جنگ تخریب شده و باید از فرصت سازندگی نیز به نحو مطلوب برای اقتصاد کشور بهره برد.

دانایی فر افزود: سهم ایران در زمینه بازسازی عراق باید به صورت هدفمند تعریف شود چرا که ظرفیت های کشور ما در بسیاری از مسایل قوی است و می تواند سرعت ترمیم خرابی های عراق را بیشتر کند.

وی اظهار داشت: بازار عراق و سوریه گذرگاه ما به بازار جهانی عرب است که باید برای رسیدن به این مهم سیاست های مناسبی داشت.

دبیر ستاد توسعه روابط اقتصادی ایران با عراق و سوریه گفت: ظرفیت منحصر به فردی به نام ماشین سازی اراک در حوزه تجهیزات سازی و پیمانکاری کلان مستقر است و تاسیس این مجموعه در ابتدا با عنوان هاب منطقه ای دیده شده تا نیازهای تجهیزاتی کشتی سازی، نیروگاهی و گازی را تامین کند.

گفتنی است دبیر ستاد توسعه روابط اقتصادی ایران با عراق و سوریه در سفر به استان مرکزی از شرکت ماشین سازی، بیمارستان سینا و شرکت شیر صلا بازدید کرد.


دسته بندی

سرپرست اداره کل روابط عمومی


  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

   

   
   

  مطالب ویژه  مطالب اختصاصی
  آخرین اخبار دفاتر استانداری

  آخرین اخبار بخشداری ها