Portal_background_image

استاندار در كارگروه اشتغال استان : تبديل روستاهاي استان مركزي به كانون اشتغال ضروري است

آقازاده استاندار مرکزی در کارگروه تخصصی اشتغال استان، گفت: تبدیل روستاها به کانون اشتغال ضروری است و باید این مهم با حمایت مسئولان و بانک ها جامه عمل بپوشد.

آقازاده استاندار مرکزی اظهار کرد: با تسهیل ایجاد اشتغال توسط دستگاه های اجرایی و بانک ها باید ظرفیت های روستایی در حوزه اشتغالزایی بارور شود تا ضمن جلوگیری از مهاجرت روستاییان به شهرها بستر تولید ثروت نیز فراهم می شود.

وی ادامه داد: ایجاد اشتغال در روستاها باید به گونه ای باشد که زمینه افزایش و ماندگاری جمعیت در این مناطق را رقم بزند.

استاندار مرکزی توسعه اشتغالزایی در رشته های صنایع دستی روستاها را از جمله راهکارهای بهبود شرایط معیشتی و اقتصادی در روستاها دانست و ادامه داد: با ایجاد نمایشگاه ها و بازار فروش می توان ضمن ایجاد اشتغال در مناطق روستایی زمینه افزاش درآمد اقتصادی را فراهم کرد.

آقازاده گفت: برای بهره مندی استان مرکزی از منابع مالی تبصره 18 باید نامه ای به معاون اول رئیس جمهوری ارسال شود و با ایجاد کارگروهی مشکلات پیش روی جذب این تسهیلات در استان هر 2 هفته یک بار مورد بررسی قرار گیرد.

وی یادآور شد: برخی بانک ها در زمینه جذب تسهیلات اشتغال اقدامات مناسبی داشته اند و برخی دیگر نیازمند تلاش بیشتری در این زمینه هستند.

استاندار مرکزی گفت: می طلبد که گزارشی از فعالیت بانک ها در جذب تسهیلات اشتغال در نشست بعدی این کارگروه تشکیل و بانک هایی که در این زمینه اقدامات مناسبی داشته تقدیر شود.

معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری مرکزی نیز در این نشست گفت: 12 هزار میلیارد ریال سال گذشته از محل اعتبارات رونق تولید به این استان اختصاص یافت که 15 هزار و 370 میلیارد ریال این اعتبارات در استان جذب شد.

«سعید فرخی» افزود: تسهیلات تبصره 18 از جمله مهمترین ابزار ایجاد و حفظ اشتغال در استان ها است و می طلبد که تامین یارانه سود این تسهیلات در زمره برنامه های اولویت دار باشد.

نماینده مردم اراک، کمیجان و خنداب در مجلس شورای اسلامی نیز در این نشست گفت: در شرایط خاص کشور تصمیم های اقتصادی باید توسط مدیران به صورت اثربخش و با قابلیت اجرایی گرفته شود.

سید«مهدی مقدسی» کاهش وابستگی کشور به اقتصاد تک محصولی و نفت را از جمله راهکارهای رفع مشکلات اقتصادی کشور دانست و افزود: با توجه به اینکه تحریم های ظالمانه دشمنان در سال جاری به حداکثر خود رسیده است می توان با اتخاذ تصمیم های موثر و مناسب در حوزه اقتصادی این چالش ها را به فرصتی برای کشور تبدیل کرد.

مقدسی یادآور شد: مجتمع پتروشیمی و پالایشگاه شازند امسال متعهد شده اند در زمان تعمیرات اساسی (اورهال) در راستای حمایت از اشتغال استان مرکزی از واحدهای استانی استفاده کنند.

نماینده مردم اراک، کمیجان و خنداب در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: تمرکز تصمیم گیری ها در واحدهای کشوری از مشکلات اداری است و برای رفع این معضل نیاز است زمینه افزایش قدرت تصمیم گیری ها در استان ها فراهم شود.

مدیرکل دفتر جذب و حمایت از سرمایه‌گذاری استانداری مرکزی نیز در این نشست گفت: بهره گیری از منابع ریالی از جمله برنامه های اولویت دار دولت برای ایجاد اشتغال و سرمایه گذاری در کشور است و در این خصوص برنامه هایی در هشت رشته از جمله تولید اشتغال در صنعت، کشاورزی، باز آفرینی شهری، حمل و نقل ریلی، شرکت های دانش بنیان، باز آفرینی شهری و حوزه سیاست ها فعال بازار کار به استان ها ابلاغ شده است.

 نیکی ملکی افزود: هفت هزار و 469 میلیارد ریال تسهیلات و 400 میلیارد ریال یارانه سود و کمک ها بلاعوض در حوزه صنعت به استان مرکزی اختصاص یافته و مقرر شده است که 11 هزار شغل در این حوزه در استان ایجاد شود.

وی ادامه داد: 2 هزار و 317 میلیارد ریال اعتبار نیز برای بازسازی، نوسازی و سرمایه گذاری در بخش کشاورزی به استان مرکزی اختصاص یافته است.

مدیرکل دفتر جذب و حمایت از سرمایه‌گذاری استانداری مرکزی گفت: 128 میلیارد ریال یارانه سود در این زمینه به استان اختصاص یافته و ایجاد 827 شغل نیز در این بخش پیش بینی شده است.

وی، ایجاد اشتغال و تولیددر حوزه بازار کار را از دیگر برنامه های دولت در سال جاری عنوان کرد و گفت: این طرح تسهیلات محور نیست و ایجاد فرصت های شغلی با پرداخت کمک ها بلاعوض دنبال می شود.

مدیرکل دفتر جذب و حمایت از سرمایه‌گذاری استانداری مرکزی افزود: 6 زیر مجموعه از جمله کارآموزی دانش آموزان، طرح مهارت آمورشی در محیط واقعی، طرح مشوق های بیمه و یارانه دستمزد برای افزایش اشتغال در کشور در این طرح توسط دولت اندیشیده شده است.

نیکی ملکی گفت: طرح توسعه حمایت از مشاغل خانگی از دیگر برنامه های دولت در سال جاری است که 2 میلیارد ریال اعتبار در این بخش به استان مرکزی اختصاص یافته و چهار هزار و 164 اشتغال برای استان پیش بینی شده است.

وی گفت: برنامه تولید اشتغال در شرکت های دانش بنیان از دیگر طرح های دولت در سال جاری است که 300 میلیارد ریال اعتبار و 37 میلیارد ریال یارانه سود به استان مرکزی اختصاص یافته است و یک هزار و 158 شغل در این حوزه برای استان پیش بینی شده است.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان مرکزی نیز در این نشست گفت: سه هزار و 126 میلیارد ریال از محل اعتبارات اشتغال پایدار روستایی و عشایری سال گذشته به این استان ابلاغ شد که سهم دستگاه های حمایتی استان شامل کمیته امداد امام خمینی (ره)، اداره کل بهزیستی و اداره کل بنیاد شهید و امور ایثارگران 910 میلیارد ریال بوده است.

آبایی هزاوه افزود: 2 هزار و 210 میلیارد ریال این اعتبارات سهم سایر اقشار استان مرکزی است.

وی ادامه داد: 2 هزار و 800 میلیارد اعتبارات تسهیلات پایدار روستایی و عشایری به استان مرکزی تخصیص یافته است که سهم دستگاه های حمایتی استان 700 میلیارد ریال و بقیه این منابع مالی سهم سایر اقشار می باشد.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان مرکزی خاطرنشان کرد: یکهزار و 943 متقاضی برای دریافت این تسهیلات توسط کارگروه ها و کمیته های شهرستانی و استانی برای دریافت 35 هزار و 850 میلیارد ریال به بانک های عامل معرفی شده اند.

آبایی هزاوه افزود: جذب این منابع مالی چهار هزار و 836 فرصت شغلی در استان مرکزی به همراه دارد.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان مرکزی گفت: 507 طرح از با اعتباری بالغ بر یکهزار و 350 میلیارد ریال ار مجموع طرح های معرفی شده به بانک ها در این بانک ها در حال بررسی است و یکهزار و 436 طرح با اعتباری بالغ بر 2 هزار و 170 میلیارد ریال مصوب شده است.

آبایی افزود: یکهزار و 402 طرح با اعتباری بالغ بر یک هزار 780 میلیارد ریال در بانک های عامل منجر به قرارداد شده است و یکهزار و 209 طرح با اعتباری بالغ بر یکهزار و 550 میلیارد ریال و پیش بینی اشتغال 2 هزار و 739 نفر تسهیلات خود را دریافت کرده اند.

وی ادامه داد: 50 درصد اعتبارات اشتغال پایدار روستایی و عشایری اختصاص یافته به استان مرکزی تا کنون جذب و نیمی از آن باقی مانده است.

 


دسته بندی

سرپرست اداره کل روابط عمومی


  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

   

   
   

  مطالب ویژه  مطالب اختصاصی
  آخرین اخبار دفاتر استانداری

  آخرین اخبار بخشداری ها