Portal_background_image

تاکید معاون سیاسی و امنیتی استاندار بر ساماندهی بقاع متبرکه

معاون سیاسی و امنیتی استانداری استان مرکزی بر ساماندهی بقاع متبرکه این استان برای توسعه گردشگری زیارتی تاکید کرد

‘ابوالقاسم نصراللهی’در نشست کارگروه اجتماعی، فرهنگی و خانواده استان مرکزی افزود: بقاع متبرکه ظرفیت مناسبی برای توسعه گردشگری زیارتی هستند که باید با اصلاح نواقص و ساماندهی مدیریتی در جایگاه واقعی خود قرار گیرند.
وی ساماندهی دفن اموات در محوطه بقاع متبرکه، زیبا سازی محیطی، مدیریت بهینه برنامه های فرهنگی و ارتقای شاخصه های بهداشتی و معنوی در این مکان ها را از مباحثی دانست که باید در سایه تعامل و همکاری ادارات میراث فرهنگی و اوقاف تقویت شود.
وی توضیح داد: کمیته ساماندهی امور بقاع متبرکه باید با حضور فقهای دینی ، کارشناسان گردشگری، اوقاف و نهادهای تبلیغی و فرهنگی در استان مرکزی تشکیل شود و راهبری مدیریتی و اصلاح نواقص موجود را برعهده گیرد.
مدیرکل دفتر امور اجتماعی استانداری مرکزی نیز در این نشست گفت: نبود مدیریت صحیح برای دفن اموات در صحن و محوطه برخی از بقاع متبرکه استان مرکزی به لحاظ بصری ناهمگونی در بقاع امامزاده ها ایجاد کرده که باید در سایه تصمیمات قوی کمیته ساماندهی بقاع استان، این بی نظمی ها اصلاح شود.
‘غلامرضا فتح آبادی’ افزود: براساس آمار موجود بیش از هشت هزار بقعه متبرکه در سطح کشور وجود دارد که یکهزار از مزار مطهر بزرگان دینی در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است.
وی بیان کرد: استان مرکزی به لحاظ حجم موقوفات در کشور رتبه چهارم را به خود اختصاص داده و چهار هزار و ۵۰۰ موقوفه ، ۲۸ هزار رقبه و ۲۶۳ بقعه در استان مرکزی وجود دارد .
فتح آبادی خاطرنشان کرد: در بررسی های اجمالی صورت گرفته تقویت نشاط معنوی، برنامه های فرهنگی و مذهبی جذاب، آموزش های مستمر خادمان و اعضای هیات امنای بقاع متبرکه ، هم افزایی امکانات و ظرفیت های کارشناسی دستگاه های متولی ، ساماندهی قبور اموات و گورستان ها و بهسازی فیزیکی و زیباسازی بقاع از نیازهای ضروری استان است.
وی ادامه داد: در دو امامزاده شهرستان ساوه در سال گذشته با همکاری شهرداری ، اوقاف، میراث فرهنگی و سایر دستگاه های ذیربط ساماندهی مناسبی برای دفن اموات انجام شده که می تواند به عنوان الگو در نظر گرفته شود.
مدیرکل دفتر امور اجتماعی استانداری استان مرکزی عنوان کرد: براساس قانون دفن اموات تا شعاع ۵۰۰متری مدارس، مساجد و بقاع متبرکه ممنوع است و باید این قانون به طور کامل در استان مرکزی رعایت شود.
فتح آبادی بر استفاده از افراد مورد وثوق و سرشناس محلی در ترکیب هیات امنا و خادمان بقاع متبرکه و جذب کمک های بیشتر خیرین برای امامزادگان تاکید کرد.
وی در بخش دیگری از سخنانش با اعلام ادغام کارگروه زنان و خانواده در کارگروه اجتماعی و فرهنگی استان مرکزی گفت: بر اساس تصویب نامه هیات وزیران کارگروه های یازده گانه استانی به هفت کارگروه تقلیل یافته که با ادغام دو حوزه یادشده ‘کارگروه اجتماعی، فرهنگی و خانواده’ شکل گرفته است.
مدیرکل دفتر امور اجتماعی استانداری مرکزی گفت: این کارگروه ۲۱دستگاه عضو دارد که ریاست آن با معاونت سیاسی و امنیتی و دبیری آن به عهده دفتر امور اجتماعی استانداری است.
ارائه گزارشی از فعالیت های فرهنگی و اجتماعی استان در ماه گذشته شامل صدور مجوز دانشکده دندانپزشکی اراک، برگزاری نمایشگاه کتاب و جشنواره مطبوعات، برنامه های روز جهانی کودک ، نهایی شدن راه اندازی شعبه بنیاد نخبگان در استان مرکزی از دیگر مباحث این نشست بود.
 


دسته بندی

معاون اداره کل روابط عمومی


  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

   

   
   

  مطالب ویژه  مطالب اختصاصی
  آخرین اخبار دفاتر استانداری

  آخرین اخبار بخشداری ها