Portal_background_image

تأکید استاندار مرکزی بر فرهنگ سازی از سوی مطبوعات، رسانه ها و سازمان های مردم نهاد جهت کاهش آلودگی هوای کلان شهر اراک

مقیمی صبح امروز در جلسه کارگروه کاهش آلودگی هوای کلان شهر اراک که در محل استانداری برگزار شد، بر فرهنگ سازی از سوی مطبوعات، رسانه ها و سازمان های مردم نهاد جهت کاهش آلودگی هوای کلان شهر اراک تأکید کرد.

محمدحسین مقیمی استاندار مرکزی اظهار کرد: مطبوعات، رسانه ها و سازمان های مردم نهاد باید نسبت به فرهنگ سازی جهت کاهش آلودگی هوای کلان شهر اراک اقدام نمایند چرا که بخشی از آلودگی مربوط به استاندارد نبودن لوازم خانگی،سیستم های گرمایشی و ... می باشد که باید اطلاع رسانی و فرهنگسازی شود.

مقیمی توسعه و حفظ فضای سبز را عامل مهمی در کاهش آلودگی هوا عنوان کرد و افزود: برای حفظ و توسعه فضای سبز باید کارهای فرهنگی صورت بگیرد و کسانیکه نسبت به خشک کردن باغات و از بین بردن فضای سبز اقدام می کنند به آلودگی هوای شهر اراک کمک می نمایند.

مقیمی با اشاره به ایجاد فضای سبز 2000 هکتاری حد فاصل شهر اراک و شازند، تصریح کرد:  با مشارکت صنایع بزرگ استان از جمله پتروشیمی، نیروگاه حرارتی شازند و پالایشگاه و با توجه به بند د ماده 45 قانون وصول برخی از درآمدهای دولت نسبت به احیای فضای سبز این منطقه اقدام می شود.

وی با اشاره به اینکه برای اجرای این طرح تاکید قانونی نیز وجود داشته است، افزود: اجرای این طرح باعث جلوگیری از گرد و غبار و انتقال آلودگی کارخانجات به شهر اراک و شازند می شود و نقش ریه تنفسی را برای شهر اراک ایفا می کند.

استاندار مرکزی با اشاره به اقدامات صورت گرفته در راستای کاهش آلودگی هوای کلان شهر اراک، تصریح کرد: در این راستا تمام کارخانجات استان را مکلف کرده ایم که طرح های کاهش آلودگی هوا را اجرایی کنند که آثار آن را در کارخانجات بزرگ استان از جمله پتروشیمی ،پالایشگاه و نیروگاه حرارتی شازند شاهد هستیم.

مقیمی اشاره کرد: نیروگاه شازند 11 ماه از سال از سوخت گاز استفاده کرده است که  امیدواریم به 12 ماه برسد و پالایشگاه نیز نسبت به روزانه 700 تن گوگردزدایی اقدام کرده  که این اقدامات در جهت کاهش آلودگی هوای کلان شهر اراک صورت گرفته است.

استاندار مرکزی خاطر نشان کرد: سطح آلایندگی کارگاه ها و واحدهای تولیدی و صنعتی بخش خصوصی مستقر در سطح شهر نیز باید مورد بررسی قرار گیرد و این واحدها طی مهلت زمانی 6 ماه  نسبت به اصلاح و تطبیق با شرایط غیر آلایندگی اقدام نمایند.

وی افزود: ادارت کل حفاظت محیط زیست و صنعت، معدن و تجارت و سازمان های مردم نهاد نسبت به شناسایی و سطح آلایندگی این واحدها اقدام نمایند و گزارش های زیست محیطی را ارائه دهند.

استاندار مرکزی با اشاره به مصوبات جلسه کمیسیون زیربنائی دولت، ابراز کرد: برای احداث مترو در شهر اراک باید از سوی مشاور طرح تهیه شود و در شورای ترافیک استان به تصویب برسد و با تصویب طرح در شورای عالی ترافیک، شهر اراک هم از ظرفیت مترو بهره مند خواهد شد که 50 درصد هزینه آن توسط دولت پرداخت می شود.

مقیمی بررسی عملکرد کل مصوبات و نحوه اجرایی شدن آنها را از دیگر مصوبات جلسه مذکور عنوان کرد و گفت: درصورتیکه مصوبه ای انجام نشده باشد،  باید تکلیف به اجرایی شدن آن گردد.

وی درخصوص اقدامات شرکت ایرالکو درخصوص انتقال واحد آندسازی و خروج 72 دیگ خطوط قدیم  این شرکت، عنوان کرد: این شرکت دو ماه دیگر گزارش اقدامات صورت گرفته در این زمینه را ارائه کند و تا اواخر آبان ماه سال جاری نیز باید نسبت به خروج دیگهای خطوط قدیم خود اقدام نماید.

استاندار مرکزی درخصوص گازسوز کردن کوره های آجر پزی، بیان کرد: پروژه گازسوز کردن کوره های آجرپزی 85 درصد پیشرفت داشته است که در آبان ماه امسال گازرسانی به کوره های آجر پزی به بهره برداری خواهد رسید که جا دارد از تلاش های شرکت گاز، شورای اسلامی روستای مرزیجران، دهیار و بخشدار این منطقه و... نیز قدردانی شود.

مقیمی تصریح کرد: حفاظت محیط زیست استان مرکزی موظف است یک طرح مطالعاتی نسبت به میزان آلودگی های غیر شیمیایی استان مرکزی انجام دهد و مطالعاتی نیز بر روی کویر میقان و تالاب برای مشخص شدن میزان آلودگی داشته باشد.

گالری تصاویر


دسته بندی

معاون اداره کل روابط عمومی


  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

   

   
   

  مطالب ویژه  مطالب اختصاصی
  آخرین اخبار دفاتر استانداری

  آخرین اخبار بخشداری ها