Portal_background_image

سفير سوئيس در ايران: به پايبندي در برجام بسيار علاقه منديم/ به شكل گيري راه حل مناسب در حوزه پولي ايران و اروپا خوش بين هستيم

ماركوس لايتنر سفیر سوئیس در ایران در دیدار خود با آقازاده استاندار مرکزی گفت: بسیار علاقه داریم به برجام پایبند باشیم ما حافظ منافع آمریکا در ایران هستیم ولی نسبت به برجام نظری متفاوت داریم و تمایل داریم ارتباطات اقتصادی در ایران برقرار باشد.

ماركوس لايتنر سفر سوئیس در ایران اظهار کرد:  برجام در کشور سوئیس مذاکره شد و ما اعتقاد داریم پای بند به این توافق نامه باشیم ، چرا که منافع آن فقط برای سوئیس نیست و برای منطقه است  .

وی افزود: مایلم به استحضار برسانم بسیار  علاقمندیم به برجام پای بند باشیم ما حافظ منافع آمریکا در ایران هستیم  ولی نسبت به برجام نظری متفاوت داریم و موضع سیاسی ما متفاوت است و تمایل داریم ارتباطات اقتصادی در ایران برقرار باشد.

سفیر سوئیس ابراز کرد:  در حال حاضر با  مشکلاتی در حوزه بانک، فاینانس و اعتبار پروژه ها  مواجه هستیم  که بر آنها متمرکز شده ایم،  البته راه ساده اي پيش رو نداريم، اما خوش بين هستيم که راه حل مناسبي حداقل در حوزه پولي شكل بگيرد. 

وی افزود : در حوزه کمک های انسانی و کالاهای اساسی نیز  پای بند هستیم این موضوع سخت است و باید قدم به قدم جلو برویم .

سفیر سوئیس با اشاره به اینکه با وجود تحریم ها برای تقویت ارتباط هر دو طرف باید تلاش مضاعفی را داشته باشند، گفت: از دعوت شما برای حضور سرمایه گذاران و تجار سوئیس در استان مرکزی قدردانی می کنم.

ماركوس لايتنر با اشاره به اینکه صنعت قلب محرک جامعه است، اظهار کرد: استان مرکزی مرکز اقتصاد ایران است  و با توجه به صنعتی بودن آن علاقمند به حضور در این استان بودیم.

وي افزود: در حال حاضر روابط گرمي بين ايران و سوئيس حاكم است و شرايط اقتصادي خوبي وجود دارد كه البته اين شرايط قابل ارتقاست و اين سفر مي تواند به توسعه تعاملات و فرصت ها بينجامد و ارتباط بخش خصوصي دو کشور نیز افزايش يابد.

وی با اشارع به اینکه هیئت علمی از سوئیس در ایران فعال است،  گفت: مایلم دعوت کنم هیئتی از استان مرکزی به سوئیس سفر کنند برای همایشی که قرار است بین انجمن های علمی و صنعت  برگزار شود که  می تواند برای فعالین اقتصادی استان موثر باشد.

لايتنر با اشاره به اينكه سوئيس كشور كوچكي است، اما از بعد اقتصادي جزو ٢٠ كشور قدرتمند جهان به شمار مي رود و در حوزه نوآوري پيشرفت هاي خوبي داشته است، گفت: بخش صنعت و فناوري در اين كشور تركيب شده و اين امر پيشرفت هاي خوبي را براي كشور رقم زده است.

 وی افزود: شهر های صنعتی سوئیس از اراک کوچکتر هستند ولی در صنعت جهات تاثیر گذار می باشند.

وی درخصوص پیشنهاد استاندار مرکزی مبنی بر خواهر خواندگی اراک با یکی از شهرهای سوئیس گفت: این موضوع  ایده جالبی است  و با آن موافق هستم ولی در این خصوص باید  شوراهای  شهر سوئیس تصمیم بگیرند و من این پیشنهاد شما را انتقال می دهم.

لایتنر همچنین در حاشیه بازدید از ماشین سازی اراک گفت: اشتغال و پویایی واحدهای تولیدی اراک توان مدیریتی بالقوه و بی اثر بودن تحریم های آمریکا را نشان داد. 

وی افزود: پویایی خطوط تولید در واحدهای صنعتی اراک به ویژه ماشین سازی و واگن پارس بیانگر اشتیاق به کار و تولید است.

سفیر کشور سوئیس در ایران اظهار داشت: شرکت ماشین سازی اراک با تجهیزات استاندارد و فناوری مناسب در زمره مجهزترین شرکت های منطقه است و باید از این ظرفیت ارزشمند به بهترین شکل ممکن استفاده کرد. 

وی افزود: رعایت اصول ایمنی از سوی کارگران نیز نشان از وجود علم و فناوری در جریان تولید در این شرکت است. 

 


دسته بندی

معاون اداره کل روابط عمومی


  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

   

   
   

  مطالب ویژه  مطالب اختصاصی
  آخرین اخبار دفاتر استانداری

  آخرین اخبار بخشداری ها