Portal_background_image

استاندار مركزي: بهسازي جاده ها نياز ضروري استان است

آقازاده استاندار مرکزی در ششمین نشست کمیسیون اجرایی آیین نامه مدیریت ایمنی، حمل ونقل و سوانح استان ، گفت بیش از 90 درصد جاده های برون شهری این استان نیازمند بهسازی و نوسازی است.

آقازاده استاندار مرکزی اظهار کرد: این استان به باوجود رتبه بالا در حوزه حمل نقل، جزو پنج استان برتر کشور محسوب می شود، اما به لحاظ جاده استاندارد یکی از استان های کم برخوردار کشور است.

وی ادامه داد: بیش از 91 درصد جاده های استان مرکزی دو طرفه است اما از نظر آسفالت و علائم جاده ای کیفیت نامناسبی دارند. 

استاندار مرکزی افزود: نبود توجه به حوزه راه ها عدم توسعه استان مرکزی را به دنبال دارد و نیاز است برای کاهش تلفات جاده ای استان، توسعه متوازن و کیفی راه ها مد نظر قرار گیرد. 

آقازاده افزود: بر اساس آمارهای موجود تعداد تلفات جاده ای در راه های استان مرکزی نسبت به مدت مشابه سال گذشته روند افزایشی داشته و نیاز است با ارایه راهکارهای عملی زمینه کاهش مرگ و میرهای جاده ای فراهم شود. 

وی ادامه داد: بهبود هشت کیلومتر از جاده خمین - الیگودرز و محور دلیجان - نراق در دستور کار مسئولان مربوطه قرار گیرد.

استاندار مرکزی گفت: 2 دستگاه خودروهای دوربین دار برای بهبود و روان سازی ترافیک از محل اعتبارات راهنمایی و رانندگی و شهرداری تهیه شود.

آقازاده تصريح كرد: بودجه هاي موجود پاسخگوي نگهداري راه و بازسازي و نوسازي نيست به همين دليل مجموعه استان پيگيري جدي در اين راستا دارد و در ديدار با رييس مجلس شوراي اسلامی وضعيت راه هاي استان نيز مطرح و محروميت استان ذكر شد .

فرمانده نیروی انتظامی استان مرکزی نیز گفت: تلفات در ۹ ماه سال جاری نسبت به مشابه سال گذشته، ۵.۲ دهم درصد افزایش داشته است که آمار تلفات درون شهری بیشتر از این آمار است.

سردار « کیومرث عزیزی» افزود: مهمترین عامل تلفات سرعت بالای رانندگان است و جانمایی تابلوهای راهنمایی رانندگی نیز مشکلاتی دارد.

وی آمار مجروحان در 9 ماه سال جاری را ده هزار و ۶۰۰ نفر عنوان کرد و گفت: هزینه درمانی مجروحان چندین برابر فوتی هاست که در حوزه درمان مشکلاتی ایجاد کرده است.

وی تصریح کرد: میزان سوانح ترافیکی در استان مرکزی با دو هزار و ۸۲ فقره، سه برابر میانگین کشوری است که نیاز است تدابیر ویژه ای در این خصوص اندیشیده شود.

فرمانده نیروی انتظامی استان مرکزی اظهار داشت: در سطح شهر اراک چند دستگاه دوربین نصب شده ولی به دلیل بدهی به پیمانکار، دوربین ها بازدهی ندارد.

مدیر کل راهداری و حمل و نقل جاده ای استان مرکزی در این نشست گفت: این استان در زمینه شاخص متوسط تردد ساعتی رتبه هشت، تردد وسایل سنگین رتبه سه و شاخص سرعت رتبه هشت را به خود اختصاص داده است.

 زندی فر افزود: 62 دستگاه تردد شمار، 23 دوربین نظارت تصویری، 26 دستگاه دوربین ثبت تخلفات در جاده های استان مرکزی وجود دارد.

وی ادامه داد: جانمایی 46 دستگاه دوربین ثبت تخلفات در استان انجام شده که به زودی اجرایی می شود. 

مدیر کل راهداری و حمل و نقل جاده ای استان مرکزی افزود: اکنون 2 دستگاه سامانه توزین بار در حال حرکت در جاده های استان فعال بوده و در آینده نزدیک بهره برداری از 2 دستگاه دیگر نیز آغاز می شود. 

زندی فر گفت: تعداد تلفات جاده ای استان مرکزی در سال گذشته 349 نفر در جاده های برون شهری و 14 نفر در راه های روستایی بوده است.

مدیر کل راهداری و حمل نقل جاده ای استان مرکزی افزود: 67 درصد سانحه دیدگان حوادث جاده ای در محل حادثه، سه درصد در هنگام انتقال به مراکز درمانی و 29 درصد در بیمارستان ها جان خود را از دست داده اند.

زندی فر گفت: 58 درصد تلفات جاده ای در سطح کشور در محل حادثه رخ می دهد که افزایش آمار استانی این رقم به دلیل شدت حوادث و افزایش تردد وسایل سنگین در استان است.

وی ادامه داد: 153 نفر از تلفات جاده ای استان مرکزی در سال جاری بر اثر برخورد وسیله نقلیه با وسیله نقلیه، 32 نفر وسیله نقلیه با عابر، پنج نفر واژگونی، پنج نفر بر اثر سقوط و 19 نفر بر اثر برخورد با اجسام ثابت جان خود را از دست داده اند.

زندی فر، سهم واژگونی خودروها در میزان تلفات جاده ای استان مرکزی را 34 درصد دانست و گفت: متوسط این رقم در سطح جاده های کشور جاده 30 درصد است.


دسته بندی

معاون اداره کل روابط عمومی


  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

   

   
   

  مطالب ویژه  مطالب اختصاصی
  آخرین اخبار دفاتر استانداری

  آخرین اخبار بخشداری ها