Portal_background_image

معاون رئيس جمهوري در امور زنان و خانواده: بهره گيري از توان مردمي در برنامه ريزي و اجرا ،راهبرد محوري دولت است

مولاوردی معاون رئیس جمهوری در امور زنان و خانواده در آئین گشایش هشتمین نشست منطقه ای و کارگاه های آموزشی سمن های زنان و خانواده کشور در اراک که با حضور استاندار مرکزی برگزار شد، گفت: بهره گیری از توان مردمی در برنامه ریزی و اجرا، راهبردمحوری دولت یازدهم است.

مولاوردی معاون رئیس جمهوری در امور زنان و خانواده افزود: دولت یازدهم میراث دار آسیب های اجتماعی به دلیل نواقص موجود در برنامه ریزی و اجرا دولت های قبل است که به منظور ترمیم این معضلات و بهبود امور، افزایش حضور مردمی و تکیه بر توان مردم به ویژه زنان به عنوان نیمی از جمعیت را هدفگذاری کرده است. 

وی گفت: دولت یازدهم در شرایطی اغاز به کار کرد که جامعه با مختصات افت و تزلزل شدید سرمایه های اجتماعی و بروز انواع آسیب ها به دلیل سست شدن پیوست های خانواده، اخلاق و اجتماع مواجه بود که دولت به منظور سامان این مسائل تکیه بر سرمایه های مردمی و شبکه سازی و بازگرداندن اعتماد را سرلوحه قرار داده است. 
مولاوردی اظهار کرد: دولت در ساختار اعتماد سازی و جلب حمایت های زنان به عنوان نیمی از جمعیت ، توانمند سازی مهارتی و فکری، افزایش اعتماد به نفس، افزایش اعتماد به دولت و افزایش اعتماد به جامعه حاکمیت را پی می گیرد. 
وی اظهار کرد: برگزاری نشست های منطقه ای و کارگاه آموزشی سمن های زنان و خانواده سیاستی بود که دولت یازدهم در اقدامات خرد و کلان خود به آن تمسک جسته وآن را گام نخست برای راهی طولانی می داند. 
وی گفت: سرمایه اجتماعی مولد، خود افزا و متراکم است و باید با شبکه سازی و افزایش حضور مردمی بستر لازم برای استفاده از حداکثری آن مهیا گردد. 
معاون رئیس جمهوری در امور زنان و خانواده گفت: بدون سرمایه اجتماعی مردمی ، سایر منابع و بخش ها بارور نمی شود و اعتماد عمومی دولت نتیجه انباشت تولید سرمایه های اجتماعی است که از طریق بسترسازی و اعتماد سازی آگاهانه مهیا شده و با شبکه های اجتماعی معنا دار تعریف می شود. 
مولاوردی افزود: دولت باید طراح ساختار مشارکت جو و تسهیلگر در امور باشد و کار را به مردم واگذارد. 
وی با یادآوری اینکه امسال با نام اقتصاد مقاومتی اقدام و عمل آغاز شده است گفت: تاکید مقام معظم رهبری بسیار هوشمندانه بوده چرا که چالش های اقتصادی و وضعیت معیشتی و اقتصادی با مشکل جدی مواجه است. 
وی اظهار کرد: باید از فرصت ها استفاده شود و تهدیدها به فرصت تبدیل شود. 
وی گفت: مردمی بودن یکی از مولفه های اقتصاد مقاومتی است که اگر به آن توجه نشود، نمی توان انتظار تحقق اهداف اقتصاد مقاومتی را داشت. 
وی اظهار کرد: سمن ها و رسانه ها دو بخش مهم در حوزه مردمی بودن اقتصاد محسوب می شوند. 
معاون رئیس جمهوری در امور زنان و خانواده گفت: جلب سرمایه ها تنها سخت افزاری و مادی نیست بلکه نیروی انسانی ماهر و توانمند و همین طور شبکه های هدفمند اجتماعی و فرهنگی باید در آن نقش آفرینی کنند. 
مولاوردی افزود: در اقتصاد مقاومتی ما نیازمند تغییرات ساختاری عزم سخت و کار مداوم هستیم. 
وی اظهار کرد: باید راهکاری سیاسی درازمدت را جایگزین روش های کوتاه مدت کم اثر قرار دهیم ، چرا که ما بلندترین رکود اقتصادی را بعد از جنگ جهانی دوم تجربه کرده ایم و برای گذر از آن باید با برنامه و تلاش مضاعف در صحنه حاضر شده و برای سرمایه گذاران فرش قرمز پهن کنیم. 
وی گفت: مسئله توسعه تنها داشتن سرمایه و فنآوری نیست بلکه منابع اصلی درآن ظرفیت مردمی محسوب می شود. 
وی اظهار کرد: اقتصاد ما در حال حاضر چرخه ای از خشونت و نابسامانی به معنای خشونت در قدرت به هم زدن نظم جامعه را تجربه می کند و به همین دلیل رانت اقتصادی به رانت مخرب تغییر ماهیت داده و نیاز است که با حضور هدفمند بخش خصوصی و توان مردمی در چنین شرایطی از تهدید ها، نگرانی ها فاصله گرفته و هرز منابع را کنترل کنیم. 
وی گفت: مردم در انتخابات هفتم اسفندماه پیام خستگی از روزمره بودن و نیاز به تعادل در اقتصاد و فرهنگ رات در تایید انتخابات 92 اعلام کردند و در این راستا همه باید با روش های هدفمند به پیش بروند. 
وی اظهار کرد: مسئله مهم در اقتصاد مقاومتی این است که راهکار عملیاتی برای اثرگذاری زنان به عنوان نیمی از جامعه به صورت مشخص در بند بند مفاد اقتصاد مقاومتی تعریف شود. 
مدیرکل دفتر امور زنان و خانواده استانداری مرکزی نیز گفت: 210 نماینده سمن ها از پنج استان قزوین، البرز، قم، تهران و مرکزی در نشست و کارگاه های آموزشی دوروزه سمن ها در اراک شرکت دارند. 
زهرا فرجی ادامه داد: هدف از این همایش نهادینه کردن مفاهیم شبکه سازی سمن های زنان و خانواده وکاوش در آموزه ها، رویکردها و مفاهیم اعتدال به منظور پاسخگویی مناسب و مدبرانه به مطالبات زنان و خانواده در فرایندهای مختلف توسعه و افزایش توازن و پایداری توسعه در جامعه است. 
وی بیان کرد: هم اکنون 330 انجمن مردم نهاد در استان مرکزی وجود دارد که 202 مورد از آنها در حوزه زنان و خانواده فعالیت می کنند.
در این آئین از تندیس و تمبر یادبود هشتمین نشست کشوری سمن های زنان و خانواده با حضور دکتر مولاوردی و جمعی از مسئولان رونمایی شد.
همچنین در این آئین حکم انتصاب استاندار مرکزی به عنوان رئیس شورای فرهنگ ایثار و شهادت به دست خانم مولاوردی اعطا شد.
در ادامه این آئین هفت کارگاه آموزشی تخصصی با حضور 210 نفر از نمایندگان سمن های زنان و خانواده استان های مرکزی، تهران، قم، البرز و قزوین دایر شده و محوریت مباحث آنها بر مفاهیم شبکه سازی و ارتباط شبکه ای است.
معاون رئیس جمهوری در اموز زنان و خانواده با ورود به اراک  مورد استقبال  استاندار مرکزی قرار گرفت و دیدار با نماینده ولی فقیه در استان، بازدید از بازار تاریخی ،  مرکز کارآفرینی زنان، مرکز ناباروری رویان و شرکت شایان برق در شهرک صنعتی خیرآباد  و همچنین حضور در افتتاحیه جشنواره اقوام ایرانی  از برنامه های سفر مولاوری به اراک است.


دسته بندی

معاون اداره کل روابط عمومی


  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

   

   
   

  مطالب ویژه  مطالب اختصاصی
   آخرین اخبار دفاتر استانداری

   آخرین اخبار بخشداری ها