Portal_background_image

استاندار مركزي: بهبود شرايط كودكان استان مركزي نيازمند برنامه‌ريزي راهبردي است

استاندار مرکزی در شانزدهمین کنفرانس تخصصی حقوق کودک در استان مرکزی گفت: بهبود شرایط و شاخص‌های آموزشی و خدماتی به کودکان استان نیازمند برنامه‌ریزی راهبردی مطابق قانون است که باید با در نظر گرفتن ابعاد مختلف در استان گردآوری و اجرایی شود.

آقازاده  گفت: شاخص‌های آماری حوزه کودکان زمانی بهبود پیدا می‌کند که گفتمان اثربخش با ضریب اجرایی مناسب و تقویت زیرساخت‌های لازم آن در استان لحاظ شود.

وی ادامه داد: استفاده از ظرفیت سازمان‌های مردم نهاد و خیران در مقوله بهبود حقوق کودک در استان مرکزی ضروری است و بسیاری از موضوعات نیازمند بازنگری است.

استاندار مرکزی گفت: تقویت اقدامات پیشگیرانه از معلولیت‌ها و رعایت تمامی موارد برای تولد کودک سالم از موضوعاتی است که باید در استان بیشتر به آن پرداخته شود.

آقازاده افزود: تغذیه مناسب کودکان، تربیت و آموزش و خدمات پایه از سوی  والدین برای قشر کودک باید لحاظ شود تا از مشکلاتی که در آینده جامعه را درگیر می‌کند، پرهیز شود.

وی اظهار داشت: استفاده از تجربه سایر استان‌ها در کاهش آسیب‌های اجتماعی و رعایت حقوق کودکان برای استان مرکزی ضروری است.

نماینده ولی فقیه در استان مرکزی نیز گفت: در کشورهای جهان اقدامات مناسب و ارزشمندی در مقوله حقوق کودک انجام شده که باید باید در کشور ایران به‌عنوان جامعه اسلامی این اقدامات عمیق‌تر و راهگشا باشد.

آیت الله «قربانعلی دری‌نجف‌آبادی» افزود: فرزندان امانت خداوند در دست خانواده‌ها هستند و باید به‌نحو شایسته از آنان نگهداری کرد و در تربیتشان وسواس داشت.

وی اظهار داشت: فرزند بالاترین نعمتی است که خداوند بعد از توجه و معرفت به آن پرداخته است و نگهداری از این نعمت آدابی دارد که باید همه والدین بر آن اشراف داشته باشند.

امام جمعه  اراک گفت: فرزندان گنجینه عظمت خدواند بزرگ مرتبه هستند و جامعه باید نسبت به تربیت نسل عزت آفرین احساس مسوولیت کند.

آیت الله دری‌نجف‌آبادی افزود: خانواده‌ها برای فرزندان خود باید برنامه‌ریزی مدونی داشته باشند تا نسلی پرورش داده شود که منجر به افتخار شود.

رییس کل دادگستری استان مرکزی نیز گفت: آگاهی از حقوق کودک در جامعه و حتی در اقشار تحصیل کرده و فرهیخته کمرنگ است و می‌طلبد اقدام مناسبی در این راستا اعمال شود.

حجت‌الاسلام «قاسم عبداللهی» افزود: برخی قوانین در حوزه کودکان نواقصی دارد و نیاز است که با نگاهی کارشناسی اصلاح شوند.

وی اظهار داشت: چتر قوانین کارامد برای فضای مجازی در خصوص حقوق کودکان ضروری است چرا که در این عرصه بسیاری از حقوق کودک را زیر پا گذاشته می‌شود و ارایه اطلاعات بدون برنامه هدفمند در استفاده کاربرای زمینه‌ای شده تا به بلوغ زودرس و تجاوز جنسی دامن زده شود.

رییس کل دادگستری استان مرکزی گفت: بزه‌هایی که در فضای مجازی منجر به مشکل می‌شود باید شناسایی و مطالعات عمیق با نگاه حقوق کودک برای ان‌ها انجام شود و دادخواست، ضرر و زیان آن بررسی و حق و حقوق آن از انتشار دهندگان مطالبه شود.

حجت‌الاسلام عبداللهی افزود: مجازات حبس نمی‌تواند تمام زیان و خسارت روحی و جسمی ناشی از خشونت و تجاوز به کودک را پاسخ دهد.

مدیرکل آموزش و پرورش استان مرکزی نیز در این نشست گفت: جامعه آموزش و پرورش مکلف است همه امکانات را برای تعلیم و تربیت و پرورش نسل خلاق و متعهد فراهم کند.

«شهریار فولادوند» افزود: آموزش به کودکان از حقوق اساسی و اجتناب ناپذیر است که باید در جامعه عملیاتی و مورد توجه قرار گیرد.

وی اظهار داشت: آموزش و پرورش ۲ حوزه تکالیف مهم در قبال کودکان دارد که شامل تضمین حقوق کودکان ۶ تا ۱۸ در مدارس و بازگرداندن کودکان بازمانده از تحصیل  است.

مدیرکل آموزش و پرورش استان مرکزی گفت: این نهاد آموزشی برای جلوگیری از ترک تحصیل بسترهای مختلفی را فراهم کرده است.

فولادوند افزود: ۳۰۰ کلاس درس در آموزش و پروش استان به‌عنوان مدارس کوچک وجود دارد و حتی یک دانش‌آموز در استان مرکزی بدون معلم نیست و ۲۰۰ کلاس با پنج نفر تشکیل می‌شود.

مدیرکل آموزش و پرورش استان مرکزی گفت: استفاده از ظرفیت مدارس شبانه‌روزی راهکار دیگر برای جلوگیری از ترک تحصیل و بازمانده از تحصیل است.

مدیرکل بهزیستی استان مرکزی نیز در این نشست گفت: کودک‌آزاری در ۶ ماه امسال نسبت به مدت مشابه در استان افزایش داشته که مهار آن و شناخت علل بروز نیازمند مداخله هدفمند در این عرصه است.

«زهرا امینی» افزود: ۱۲ دختر و ۹ پسر در استان مرکزی پارسال مورد آزار قرار گرفتند و در مستندات موجود این تعداد امسال به ۳۰ دختر و ۲۰ پسر آزرده رسیده است.

وی اظهار داشت: این آمار هشدار به دستگاه‌های متولی است تا راهکارها و ابزار پیشگیری را گسترده‌تر کرده و اقدامات اثربخش جدیدی را در دستور کار قرار دهند.

مدیرکل بهزیستی استان مرکزی گفت: این استان در حوزه کودک آزاری با چالش‌هایی از جمله رهاکردن کودکان بعد از طلاق والدین، نبود بند قانونی برای والدین بی‌مسئولیت، بیرون کردن فرزندان از خانه و رایگان نبودن خدمات پزشکی به کودکان آزار دیده مواجه است.

مدیرکل دفتر امور بانوان و خانواده استانداری مرکزی نیز در این نشست گفت: ۳۹۰ هزار نفر از جمعیت استان( معادل ۲۵ درصد) را کودکان شامل می‌شوند.

«زهرا فرجی» افزود: ۵۹ هزار کودک از سال ۹۵ تا ۹۷ در استان متولد شده‌اند که ۱۲۳ کودک به علت‌های مختلف فوت کرده‌اند.

وی اظهار داشت: سه هزار و ۲۲۸ کودک بی‌سرپرست زیر پوشش دستگاه‌های حمایتی استان مرکزی هستند که شامل یک‌هزار و ۶۶۱ پسر و یک‌هزار و ۵۶۷ دختر است.

مدیرکل دفتر امور بانوان و خانواده استانداری مرکزی گفت: ۳۳۲ کودک در استان بدسرپرست هستند که  شامل ۱۷۲ دختر و ۱۶۰ پسر است و ۷۷۵ کودک استان نیز مادر سرپرست هستند.

فرجی افزود: ۲ هزار و ۲۲۸ کودک در استان مرکزی معلولیت جسمی حرکتی، شنوایی و اوتیسم دارند که باید زمینه خدمات و ارایه اقدامات مشاوره‌ای و درمانی برای آنان تقویت شود.

وی اظهار داشت: ۱۵۳ کودک کار در استان مرکزی شناسایی شده‌ و از سال ۹۵ تاکنون ۷۳ کودک به دلیل آزار و خشونت به بهزیستی استان مراجعه داشته اند.

یک میلیون ۴۰۰ هزار نفر جمعیت استان مرکزی در ۱۲ شهرستان ساکن است.


دسته بندی

سرپرست اداره کل روابط عمومی


  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

   

   
   

  مطالب ویژه  مطالب اختصاصی
  آخرین اخبار دفاتر استانداری

  آخرین اخبار بخشداری ها