Portal_background_image

استاندار مركزي : بنيان‌هاي اقتصادي كشور با تحقق اهداف اقتصاد مقاومتي مستحكم مي‌شود

زمانی قمی استاندار مرکزی در نشست ستاد راهبری و مدیریت اقتصاد مقاومتی استان که در محل استانداری برگزار شد، ضمن تبیین سیاست‌های اصلی‌ استان برای تحقق اقتصاد مقاومتی، گفت: بنیان‌های اقتصادی کشور با تحقق اهداف اقتصاد مقاومتی مستحکم می‌شود.

زمانی قمی  استاندار مرکزی ضمن تبریک میلاد خجسته حضرت فاطمه زهرا (س) و سال جدید، اظهار کرد: احصاء واحدهای تولیدی مشکل‌دار، احصاء طرح‌های در دست اجرا، ایجاد فرصت‌های سرمایه‌گذاری و توسعه حرفه‌های خرد و کوچک به عنوان چهار اصل مهم در راستای اجرایی کردن سیاست اقتصاد مقاومتی در استان در نظر گرفته شده است که دستگاه‌ها موظف به پیگیری آنها هستند.
وی با اشاره به شعار سال 95 "اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل"، عملی کردن این سیاست را اصلی‌ترین موضوع سال جاری دانست و گفت: این شعار تنها مسیر استحکام بخشی به اقتصاد و عزت ملی در کشور است.
زمانی قمی با بیان اینکه باید فهرستی از واحدهای تولیدی مشکل‌دار تهیه شود، گفت: راهکارهای لازم جهت رفع مشکلات این واحدها باید ارائه  و سایر مشکلات در این حوزه باید شناسایی شوند.
 زمانی قمی افزود: حضور مسئولان استان در جلسات ستاد اقتصاد مقاومتی موجب شفاف‌سازی هرچه بیشتر مسائل، همچنین پرهیز از شعار دادن خواهد شد.
 استاندار مرکزی اظهار کرد: هدف از برگزاری این نشست ها تهیه صورت جلسه و رفع تکلیف نیست بلکه می بایست موضوعات جزء به جزء بررسی و اجرا شود و فرمانداران به عنوان نماینده دولت موظفند هر دو هفته یکبار تشکیل جلسه دهند و با ارسال صورت جلسه برای استانداری، درصد پیشرفت کار را اعلام کنند.
وی توضیح داد: مدیران استان نیز در برنامه ریزی اقتصاد مقاومتی باید با فرماندارن هماهنگ باشند در غیر این صورت از فهرست اقدامات استانداری خارج خواهند شد.
استاندار  مرکزی با یادآوری اینکه به علت سیاست های اقتصادی دولت قبل، واحدهای تولیدی و صنعتی استان دچار مشکلات عدیده شده اند گفت: این سیاست های ویرانگر تمام بنیان اقتصاد مقاومتی در حوزه تولید را نابود کرده است.
زمانی قمی افزود: در مرحله نخست دستگاههای اجرایی تعیین شده می بایست واحدهای صنعتی مشکل دار استان را همراه با راه حل های رفع موانع به استانداری اعلام کنند و واحدهای صنعتی که دارای مشکل ملی هستند شناسایی و در کلان کشوربه مشکلات آنها رسیدگی خواهد شد.
وی اظهار کرد: در نشست های آتی ستاد راهبری و مدیریت اقتصاد مقاومتی هر شخصی که توان و برنامه ارایه رفع و حل مشکلات را دارد به ستاد دعوت تا با همکاری و همفکری برای اجرایی شدن منویات رهبر معظم انقلاب در اقتصاد مقاومتی تلاش شود.
وی افزود: اگر قرار است دولت و دولتمردان تلاش کنند و برخی به راحتی زحمات آنان را تخریب کنند باید پاسخ داد و مانع سنگ اندازی افرادی باشیم که مانع تراش مسیر رشد و تو سعه هستند.
استاندار  مرکزی گفت: روح دیانت و صداقت نیز به این امر معتقد است که مردم را باید به اصل نظام امیدوار کرد و از همکاری با بخش غیردولتی استقبال کرد که در غیر این صورت یاس و ناامیدی به جامعه تزریق می شود.
زمانی قمی افزود: نشست های مدیریت راهبردی اقتصادی مقاومتی براساس برنامه تقویمی به شکل مرتب برگزار می شود و این نشان دهنده کار و فعالیت دولت است و دولت تدبیر و امید از انتقاد استقبال و با تخریب برخورد می کند.
وی خاطر نشان کرد: در مرحله دوم لازم است آماری از طرح های در دست اجرای استان به ستاد راهبری و مدیریت اقتصاد مقاومتی استان ارایه شود و باید تمام موانع اجرایی طرح های تولید و صنعتی که در حیطه وظایف استان است رفع شود و هیچ عذری پذیرفته نیست.
وی گفت: لوازم اقتصاد مقاومتی، چابکی و بسیجی حرکت کردن است نه اینکه بنشینیم مراجعان را حواله به یکدیگر بدیهم تا آنان را خسته و از دستگاه ناامید و ناراضی سازیم.
وی افزود: مرحله سوم، شناسایی فرصت های سرمایه گذاری در استان است که برخی از فعالیت های اقتصادی نیمه فعال، بعضی نیازمند مدیرت هوشمندانه و تعدادی با سرمایه گذاری داخلی و خارجی در کاهش نرخ بیکاری تاثیر گذار هستند.
استاندار  مرکزی گفت: باید برای رسیدن به رشد اقتصادی، بیش از 200 میلیارد دلار سرمایه گذاری صورت گیرد و ضروری است از سرمایه گذاری داخلی و خارجی با توجه به فرصت ایجاد شده بهره گرفت.
زمانی قمی افزود: رفع موانع و مشکلات حرفه های خرد و کوچک به منظور ایجاد اشتغال در مدت زمان کوتاه در بخش چهارم ستاد راهبری مدیریت اقتصاد مقاومتی استان باید مورد توجه قرار گیرد.
وی توضیح داد: میراث فرهنگی در بخش صنایع دستی، کمیته امداد امام ، بسیج، جهاد کشاورزی، شیلات و آموزش فنی و حرفه ای برنامه مشخصی به ستاد راهبردی اعلام کنند تا پیشنهاداتی که نیاز به منابع بانکی دارند به سمت تسهیلات سوق داده شوند.
وی با یادآوری اینکه اقتصاد مقاومی منهای مشارکت و همکاری مردم موفقیتی نخواهد داشت افزود: مردم و بخش خصوصی می توانند دولت را در اجرا و اقدام عملی اقتصاد مقاومتی یاری دهد.
استاندار استان مرکزی گفت: جلسه ستاد راهبردی و مدیریتی اقتصاد مقاومتی استان به شکل چرخشی در شهرستانهایی که به سرعت برنامه خود را اعلام کنند برگزار می شود.
وی به مدیران استان تاکید کرد از برگزاری جلسات غیرضروری که نتیجه و حاصلی ندارد خودداری و از دعوت استاندار و معاونان در این جلسات به عنوان تزئین پرهیزو به فکر حل و رفع مشکلات مردم باشند.
استاندار  مرکزی گفت: برخی جلسات تعداد زیادی سخنران دعوت می شوند و استاندار باید در همه جلسات سخنرانی کند که در تخصصش نیست و در این نشست ها استاندار می شود آقای تشریفات و با گرفتن وقت مسئولان؛ بهره وری از جلسه نصیب هیچ کس نمی شود.
زمانی قمی گفت: این عوام فریبی است که استاندار در بیشتر جلسات دعوت و راجع به همه مسائل اظهار نظر کند در حالی که تخصص لازم موضوع را ندارد و ضروری است در سال آتی تشریفات و تعارفات بی حاصل را کناربگذارید و به فکر حل مشکلات مردم و خادم واقعی آنان باشید.
وی خطاب  به  مدیران استان اظهار کرد، به هنگام بیان عملکرد دولت دچار لکنت نشوید و در جاهایی که فعالیت های موثری شده آن را بازگو کنید و نقاط قوت دولت را بیان و برای کاهش و رفع نقاط ضعف بیشتر بکشوید.
زمانی قمی گفت: از فروردین 94 تا اسفند تراز تجاری مثبت باقی مانده و در پایان 94 این تراز به 916 میلیون دلار مازاد رسیده که در تاریخ تجارت خارجی ایران سابقه نداشته و به این معنا است که صادرات از واردات پیشی گرفته و این اقدام در راستای تحقق اقتصاد مقاومتی انجام گرفته است.
استاندار مرکزی افزود: سال جدید را بدون تحریم آغاز کرده ایم و با فروش نفت به قیمت مناسب و آزادی دارای های بلوکه شده، آینده امیدوار کننده ای را در تمامی بخش های کشور شاهد خواهیم بود.
رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان مرکزی نیز گفت: 12 برنامه برای اجرای سیاست اقتصاد مقاومتی تهیه و در اختیار نهادها گذاشته شده و کارگروه تعیین و مسئولیت گروه کاری و اعضای گروه مشخص شده است.
رقیه یادگاری افزود: مدیران استان برنامه و اهداف ملی ارگان و نهاد خود را از وزارتخانه مربوطه تحویل بگیرند و براساس آن برنامه استانی را احصا و به دبیرخانه ستاد استانی ارجاع کنند تا برنامه ها به بسته اجرایی تبدیل شوند.
وی اظهار کرد: تعدادی از دستگاه های استان شامل صدا و سیما، اقتصاد و دارایی، جهاد کشاورزی، نفت، کمیته امداد برنامه خود را به ستاد اعلام کرده اند اما برنامه ها ماهیت اقدام و عمل اجرایی کمی دارند و ضروری است از اعلام برنامه کلی به ستاد خودداری شود.
در این نشست برخی از مدیران دستگاه های استان نظرات خود را درخصوص چگونگی اجرای بهتر اقتصاد مقاومتی و ظرفیت های استان در این زمینه بیان کردند.

 


دسته بندی

سرپرست اداره کل روابط عمومی


  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

   

   
   

  مطالب ویژه  مطالب اختصاصی
  آخرین اخبار دفاتر استانداری

  آخرین اخبار بخشداری ها