Portal_background_image

استاندار تاكيد كرد: بستر سازي براي صادرات و توسعه كشت و فرآوري گياهان دارويي در استان

آقازاده استاندار مرکزی در جریان بازدید از شرکت باریج اسانس دلیجان، بر بستر سازی برای صادرات و توسعه کشت و فرآوری گیاهان دارویی در استان تاکید کرد و گفت: کاشت و توسعه گیاهان دارویی در کشور گامی بزرگ در راستای اشتغالزایی جوانان، افزایش صادرات، درآمد زایی و تولید ثروت ملی است.

  آقازاده استاندار مرکزی با بیان اینکه این استان ظرفیت تبدیل شدن به قطب تولید گیاهان دارویی و توسعه، فرآوری و ارزآوری از این حوزه را دارد، اظهار کرد:  محلات به واسطه بهره مندی از آب و هوای مساعد توان بالایی را در حوزه تولید داروهای گیاهی دارد و باید از این ظرفیت به بهترین شکل بهره برده شود.

استاندار مرکزی بیان کرد: وجود شرکت تولید باریچ اسانس در دلیجان و محلات به عنوان قطب تولید گل و گیاه کشور ظرفیتی است که نیازمند رشد و توسعه است و می طلبد با روش های علمی و دانش نو زمینه تحقیق، توسعه سطح زیر کشت، فرآوری ،ایجاد اشتغال و ثروت را بیش از پیش مهیا کرد.

استاندار مرکزی اضافه کرد: طیفی از گیاهان دارویی محلات و دلیجان بومی منطقه هستند و لازم است با اجرای طرح های پژوهشی این گیاهان شناسایی و برای تولید هدفمند و صنعتی کردن مصارف آن تلاش شود.

آقازاده خاطرنشان کرد: حوزه گیاهان دارویی به عنوان فرصتی در اقتصاد مقاومتی است که باید با نگاه بومی در تولید و تفکر کلان در بازاریابی و صادرات در استان بارور شود و در صورتی که به درستی و هدفمند به این بخش بها داده شود سود کلان و ارزآوری خواهد داشت و شغل پایدار ایجاد می کند.

وی ادامه داد: استقبال مردم از مصارف مختلف گیاهان دارویی در چند سال گذشته رو به افزایش است و این رغبت ظرفیت‌های قابل توجهی را در زمینه کارآفرینی و فرصت‌های شغلی به‌خصوص برای فارغ التحصیلان رشته کشاورزی فراهم کرده است. 

استاندار مرکزی افزود: گیاهان دارویی علاوه بر اینکه مواد اولیه طب سنتی را شامل می‌شود، کاربری های متعددی در صنعت داروسازی و سایر صنایع و فعالیت ها دارد که باید مدنظر قرار گیرد.

مدیر عامل شرکت باریچ اسانس دلیجان نیز در این بازدید گفت: واحد تولیدی باریج‌اسانس یکی از بزرگترین شرکت‌های داروسازی گیاهی است که حجم زیادی از داروهای گیاهی کشور را تامین می‌کند.

 حجازی افزود: شرکت داروسازی باریچ اسانس در بخش تولید داروهای گیاهی ازنظر حجم تولید، سرمایه‌گذاری، قدمت در سطح کشور بی‌نظیراست و با تولید مواد اولیه گیاهان دارویی باعث صرفه‌جویی ارزی در این بخش می شود. 

وی گفت: این شرکت بیش از 100 نوع گیاه دارویی را تولید و مصرف می‌کند و اگر کشاورزان قبل از تولید گیاهان دارویی با این شرکت مشاوره داشته باشندهیچ گونه نگرانی بابت فروش محصول تولیدی گیاهان دارویی خود نخواهند داشت.

***استاندار:  تبدیل نراق به قطب گردشگری نیازمند برنامه هدفمند و معرفی ظرفیت ها است

آقازاده استاندار مرکزی در نشست با شهردار نراق اظهار کرد: تبدیل نراق به قطب گردشگری کشور نیازمند برنامه ای هدفمند و معرفی ظرفیت های بکر و متعدد آن است.

وی افزود: موقعیت جغرافیایی نراق و استقرار آن در مجاورت جاذبه های گردشگری محلات و دلیجان ظرفیت مناسبی را برای توسعه و احیای صنعت گردشگری در استان مرکزی فراهم کرده است.

استاندار مرکزی بر لزوم بهره گیری بیشتر از ظرفیت بافت تاریخی نراق در راستای توسعه گردشگری و جذب گردشگران داخلی و خارجی تاکید کرد و گفت: یکی از مولفه های مهم در خروج از اقتصاد متکی به نفت، توجه به ظرفیت های بومی در حوزه های مختلف است و نراق در حوزه فرهنگ بومیی و ظرفیت های گردشگری بنیه غنی دارد.

آقازاده، تقویت و توسعه زیرساخت‌های گردشگری را عامل مؤثری در ایجاد اشتغال و توسعه صنعت گردشگری دانست و گفت: رویکرد سیاست های گردشگری باید نو و زمینه ساز تولید ثروت و اشتغال باشد و توجه به داشته های محلی بومی محوریت کار قرار گیرد که این نگاه مصداقی از تحقق اهداف اقتصاد مقاومتی خواهد بود.

وی یادآور شد: تقویت گردشگری نیازمند سرمایه گذاری بخش خصوصی است و دولت نیز در این راستا تسهیلگری می کند و بیشتر طرح های مرتبط با بحث گردشگری در کارگروه زیربنایی استان مصوب می شود.

گفتنی است استاندار مرکزی در جریان سفر یک روزه خود به دلیجان ضمن بازدید از واحد تولیدی باریج اسانس، از کارخانه آب معدنی پودنا در نراق،شرکت یخچال بوران دلیجان و کارگاه گلاب گیری روستای خاوه بازدید کرد و با حضور در شهردای نراق ظرفیت ها و مسائل و مشکلات این شهر را  مورد بررسی قرار داد.

دیدار با خانواده شهدا و شرکت در نشست ستاد راهبری و مدیریت اقتصاد مقاومتی از برنامه های دیگر سفر استاندار مرکزی به دلیجان است.


دسته بندی

معاون اداره کل روابط عمومی


  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

   

   
   

  مطالب ویژه  مطالب اختصاصی
  آخرین اخبار دفاتر استانداری

  آخرین اخبار بخشداری ها