Portal_background_image

مشاور وزير كشور در امور زنان و خانواده تاكيد كرد: برقراري عدالت در دسترسي آحاد جامعه به فرصت‌ها

فرهمند پور مشاور وزیر کشور در امور زنان و خانواده در کارگروه تخصصی امور بانوان و خانواده استان مرکزی که با حضور استاندار در محل استانداری برگزار شد، گفت: هدف ما برقراري عدالت در دسترسي آحاد جامعه به موقعيت‌ها و فرصت‌هاست

فرهمندپور با اشاره به اینکه ما در برابر آحاد جامعه مسئولیم، گفت: باید توزیع عادلانه امکانات و فرصت‌ها میان زنان و مردان وجود داشته باشد و دستگاه‌ها در هزینه‌کرد اعتبارات این نکته را مد نظر قرار داشته باشند.
وی افزود: به نظر می‌رسد بودجه‌های ابلاغی دستگاه‌های اجرایی فقط به مردان اختصاص دارد زیرا وقتی درباره سلامت، آموزش، پژوهش و اوقات فراغت زنان صحبت به میان می‌آید مدیران پول مطالبه می‌کنند در حالیکه این بودجه‌ها برای آحاد جامعه از جمله زنان است.
فرهمندپور تصریح کرد: در امکانات و دسترسی زنان به امکانات فاصله جدی وجود دارد و اگر بودجه خاصی باشد برای کاهش این فاصله است و دستگاه‌ها باید به وظایف ذاتی خود عمل کنند.
وی در ادامه ضمن تاکید بر محدودیت‌های اعتباری گفت: اگر دست دولت بسته نبود با رویکردها و نگاه هایی که دولت تدبیر و امید دارد شاهد اتفاقات بهتر در حوزه‌های مختلف بویژه حوزه‌های اجتماعی و بانوان بودیم.
وی ضمن تاکید بر اینکه به دنبال عدالت در دسترسی به موقعیت‌ها و فرصت‌ها هستیم، گفت: عدالت پیشانی دین اسلام و اصلی‌ترین شعار پیامبر اسلام است و  اصلی‌ترین جاذبه اسلام به شمار می‌رود.
فرهمندپور افزود: حوزه بانوان نیازمند اعتبار قابل توجه برای ورود به حوزه‌های اجرایی نیست، بلکه اعتبار را برای انجام فعالیت‌های ستادی نیاز دارد.
 وی گفت: متاسفانه در یک فرایند تاریخی یک نوع عدم رعایت اصول عدالت را به نحوی شاهد بودیم که براساس آن امروز فاصله دسترسی به امکانات و فرصت‌ها میان زنان و مردان به وجود آمده است.
 مشاور وزیر در امور بانوان و خانواده خاطرنشان کرد: اصلی ترین وظیفه دفتر امور بانوان در استانداری و مشاورین بانوان در دستگاه‌ها، یادآوری این نکته است که در قبال همه آحاد جامعه مسئول هستیم.

وی با بیان اینکه، در سایر کشورها مشاور زنان در امور ریاست جمهوری وجود ندارد، گفت: در کشورهای دیگر برنامه ریزی جنسیتی به صورت زیربنایی با همه امکانات و پیوست های آن اتفاق افتاده، و این همان چیزی است که باید به مدد اصلاح نگرش ها در کشور ما نیز محقق شود.
وی گفت: اگر مقوله پاسخگویی علمی به نیازها و مطالبات زنان در همه سطوح دیده شود دیگر نیازی نیست که طرح های مجزای مهارت آموزشی، توانمندسازی و... ویژه دختران برگزار  شود.
مشاور وزیر کشور در امور زنان و خانواده ادامه داد: وجود انواع آسیب های اجتماعی در بین زنان و دختران و در مجموع بین آحاد جامعه نشانه کم کاری در این حوزه است .
 وی در ادامه تصریح کرد: باید شرایطی در جامعه  فراهم شود که یک زن به خاطر زن بودن احساس عدم دسترسی، بی عدالتی و تبعیض نکند.
 فرهمند پور با تاکید بر اینکه محدودیت‌های موجود در حوزه حضور زنان در عرصه های مختلف باید برداشته شود، بیان کرد: اگر در جایی زن بودن محدودیت است، یعنی نظام برنامه‌ریزی و اجرایی ما مشکل داشته است.
وی خاطرنشان کرد: هر چه در این مملکت است برای آحاد جامعه است، به شرط اینکه خوب برنامه‌ریزی کنیم.
 فرهمند پور با بیان اینکه سن ابتلای زنان به اعتیاد به شدت کاهش پیدا کرده است، گفت: بر اساس آخرین شیوع‌شناسی انجام شده اولین رتبه انگیزه اعتیاد برای زنان و دختران، نبود سرگرمی و تفریح و اوقات فراغت بوده است، به این معنی که به شکل درست زمان اوقات فراغت زنان و دختران را پر نکرده‌ایم.
 مشاور وزیر در امور بانوان و خانواده هدف از تشکیل کارگروه تخصصی بانوان و خانواده را ارتقا و بهبود وضعیت زنان عنوان کرد و گفت: البته این بدان معنی نیست که هر اقدامی که در این کارگروه انجام می شود مستقیما باید برای زنان باشد.
 وی در ادامه اظهار کرد: برای تغییر در وضعیت زنان می‌بایست مردان را آموزش داد. تحکیم خانواده صرفا با مهارت‌آموزی زنان اتفاق نمی‌افتد.
 فرهمند پور گفت: نیازمند تغییر نگرش در مردان هستیم. مردان، پسران جوان و پسربچه ها را دریابیم تا در بازه زمانی بعدی خانواده‌های قوی‌تری داشته باشیم.
   وی در ادامه با اشاره به فرصت های اشتغال بانوان بویژه در حوزه صنایع دستی و با بیان اینکه صنایع دستی در کشور ما بیش از اینکه یک صنعت باشد، به یک هنر تفننی تبدیل شده است، گفت: اصولا محصولات دستی را به عنوان صنعت نمی‌شناسیم و به صنعتی کردن این محصولات برای ایجاد زمینه‌های تولید انبوه و بازاریابی برای فروش ورود نکرده‌ایم.
 مشاور وزیر در امور بانوان و خانواده ادامه داد: تا زمانی که این نوع نگاه به صنایع دستی در بسیاری از افراد جامعه و بویژه صنعتگران تغییر پیدا نکند، کاری نمی توان کرد.
 فرهمند پور با اشاره به اینکه قانون حمایت از مشاغل خانگی فراموش شده است، توضیح داد: بر اساس این قانون وظیفه دستگاه‌ها در قبال حمایت از مشاغل خانگی و بویژه در زمینه عرضه و فروش آن مشخص شده است و پیش‌بینی شده که در هر شهر و شهرستان بازارچه دائمی داشته باشیم.
 وی گفت: اما متاسفانه این قانون در شهرستان‌های کشور مهجور مانده است اگر چه این قانون صرفا مختص به زنان نیست بلکه  ویژه مشاغل خانگی است، اما از آنجاکه عمده شاغلین مشاغل خانگی زنان هستند اگر این قانون دنبال شود بخش قابل توجهی از مشکلات زنان از جمله در حوزه تولید صنایع دستی که مشمول این قانون می‌شود، حل می‌شود.
 مشاور وزیر در امور بانوان و خانواده گفت: این قانون در دستور کار دفتر امور بانوان و خانواده  استان قرار گیرد و پس از امکان‌سنجی، بازارچه‌ها احیا شوند.

***** استاندار مرکزی : دولت یازدهم نگاه ویژه ای بر توانمندسازی زنان دارد
استاندار مرکزی نیز در این نشست گفت: اجرای خوب برنامه ها و داشتن خروجی موثر آن ها منوط به داشتن اعتبار مالی زیاد نیست بلکه راهبری فکری و نظارت و اجرای برنامه های اثرگذار اهمیت خاصی را در حوزه زنان و خانواده دارد.
محمود زمانی قمی افزود: فقط در حوزه زنان کارها و امور زمین نمانده است بلکه این مسئله ای است که در پی سیاست های غلط دولت گذشته گریبانگیر تمامی بخش های کشور شده و بررسی ها نشان می دهد که دولت های نهم و دهم، دوره پر پولی داشتند اما بهره لازم از آن گرفته نشد.
وی اظهار کرد: درآمد نفتی در دولت های نهم و دهم برابر با 70 سال قبل بود و اگر برنامه ریزی و دلسوزی با تصمیم سازیها عجین می شد امروز شرایط کشور این نبود.
وی افزود: دولت یازدهم نگاه ویژه ای بر توانمندسازی زنان به معنای واقعی دارد و اگر در این خصوص به علت فقدان امکانات سرعت برنامه های حوزه زنان شتابان نبوده از آنان عذر خواهی می شود.
در این نشست مدیرکل دفتر امور زنان و خانواده استانداری نیز گزارشی از فعالیت حوزه زنان در استان را ارائه کرد.

 

گالری تصاویر


دسته بندی

سرپرست اداره کل روابط عمومی


  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

   

   
   

  مطالب ویژه  مطالب اختصاصی
  آخرین اخبار دفاتر استانداری

  آخرین اخبار بخشداری ها