Portal_background_image

استاندار: برخورد با چاه هاي غيرمجاز آب كشاورزي از برنامه هاي اولويت دار استان است

آقازاده استاندار مرکزی در شورای گفت و گو دولت با بخش خصوصی استان ،گفت: برخورد با چاه های غیر مجاز آب کشاورزی با هدف مدیریت مصرف آب سفره های زیر زمینی ، برنامه اولویت دار در این استان است.

آقازاده استاندار مرکزی اظهار کرد: اضافه برداشت از طریق چاه‌های غیرمجاز آسیب جدی برای منابع آبی زیرزمینی استان است.

وی بیان کرد: قوانین و دستورالعمل‌های وزارت نیرو در خصوص نظام تعدیل آب‌های زیرزمینی باید به صورت جدی و دقیق در استان اجرایی شود.

استاندار مرکزی گفت: اعمال مفاد نظام تعدیل آب‌های زیرزمینی برای بهره برداری از چاه‌های آب کشاورزی ضروری است و اگر هر تصمیم در مدیریت منابع آبی استان منوط به اجرای درست مواردی قانون است.

آقازاده افزود: بهره بردارانی که پروانه چاه کشاورزی دارند با توجه به شرایط اقتصادی کشور باید کمترین کمترین آسیب را با توجه به خشکسالی داشته باشند.

وی در بخش دیگری از سخنانش گفت: سرمایه صندوق حمایت از توسعه بخش کشاورزی استان کمتر از ۵۰ میلیارد ریال بود و برخی موانع باعث شده است که افزایش ۶۰۰ میلیاردی سرمایه این صندوق محقق نشود.

استاندار مرکزی در ادامه گفت: این استان به زودی میزبان رئیس قوه قضائیه است و برنامه‌های این سفر در مراحل تدوین است.

آقازاده افزود: نقش قوه قضائیه در راستای رفع موانع تولید مهم است و رویکرد رئیس قوه قضائیه نیز نشان دهنده وجود انرژی و انگیزه کافی برای حرکت در این مسیر با بسیج امکانات است.

وی اظهار داشت: قوه قضائیه با تلاش برای رفع موانع تولید به دستگاه‌های اجرایی جسارت می‌دهد و با حمایت از تولیدکنندگان به رونق بازار داخلی کمک می‌کند.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری مرکزی نیز در این نشست گفت: برای جلوگیری از اضافه برداشت‌ها باید برای ذخایر آبی هر دشت بررسی دقیق صورت گیرد تا تعدیل چاه‌های کشاورزی در استان عملیاتی شود.

فرخی اظهار داشت: این مهم در نشست آتی به عنوان دستور کار اولویت دار دنبال می‌شود.

مدیرعامل آب منطقه‌ای استان مرکزی نیز گفت: هفت هزار و ۳۰۰ حلقه چاه آب کشاورزی با مجوز رسمی در استان وجود دارد که یک میلیارد و ۷۰۰ میلیون مترمکعب آب برداشت می‌کنند.

 آمره ای افزود: یک هزار و ۶۰۰ حلقه چاه آب کشاورزی فاقد پروانه در استان ۲۰۰ میلیون مترمکعب آب برداشت می‌کنند.

وی اظهار داشت: سالانه ۲۴۰ میلیون مترمکعب آب از سفره‌های زیرزمینی استان مرکزی کسر می‌شود.

نایب رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی استان مرکزی گفت: اتاق اصناف استان سال‌های قبل در رتبه بندی وزارت کشور جایگاه بیست و ششم را داشت که با تلاش‌های صورت گرفته به رتبه سوم ارتقا یافته و کوشش می‌شود که تا پایان سال این شاخص بهبود داشته باشد.

«حامد امینی» افزود: استان مرکزی در برگزاری کمی و کیفی نشست شورای گفت و گو دولت با بخش خصوصی در زمره استان‌های برتر کشور است.

 


دسته بندی

معاون اداره کل روابط عمومی


  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

   

   
   

  مطالب ویژه  مطالب اختصاصی
  آخرین اخبار دفاتر استانداری

  آخرین اخبار بخشداری ها