Portal_background_image

استاندار تاكيد كرد: برجام فرصت حضور سرمايه گذاران خارجي در استان را فراهم كرد/ افزايش صادرات راهبردي مهم در توسعه صنعتي استان است

زمانی قمی استاندار مرکزی در دیدار با سفیر جمهوری اسلامی ایران در کنیا که در محل استانداری انجام شد، گفت: برجام فرصت حضور سرمایه گذاران خارجی در استان را فراهم کرد.

زمانی قمی استاندار مرکزی اظهار کرد: پس از توافق هسته ای نگاه سرمایه گذاران خارجی و نحوه مراجعه آنها به استان مرکزی تقاوت کرده است  و در این مدت مراجعات بسیاری به استان  صورت گرفته و مقاصد صادراتی استان نیز به 74 کشور افزایش یافته است.

وی با بیان اینکه برجام زمینه گره گشایی از مشکلات واحدهای تولیدی را فراهم کرد، افزود: رصدی که در ماه های گذشته از واحدهای تولیدی استان انجام شده است نشان می دهد  94 واحد صنعتی مستقیما تحت آثار برجام قرار گرفتند و بین 15 تا 60 درصد افزایش تولید داشته اند که دلایل آن را عمدتاً  افزایش صادرات و همچنین افزایش مقاصد صادراتی شامل می شود که قطعاً با ارائه آمار بروز شده شاهد افزایش تعداد این واحدهای تولیدی نیز خواهیم بود.

زمانی قمی بر تقویت صادرات استان تاکید کرد و گفت: استان مرکزی  باید در حوزه صادرات فعالتر عمل  کند و  برای ماندگاری و توسعه صنعتی راهی جز تقویت صادرات نداریم اگر چه واردات استان در سال گذشته 291 میلیون دلار بود که نسبت به صادرات 736 میلیون دلاری تراز تجاری مثبتی را تجربه کردیم ولی کافی نیست و باید با ارتباط با دیگر کشورها در این زمینه فعالتر عمل کنیم.

زمانی قمی استاندار مرکزی اظهار کرد: استان مرکزی جزء 10 استان درآمدزا و فعال کشور و محسوب می شود و علاوه بر فعالیت سه هزار واحد تولیدی در این استان، ظرفیت بسیار بالایی در زمینه انتقال دانش فنی مهندسی و در راستای ساخت صنعت و تولید دارد. 

وی افزود: پتروشیمی شازند و واحدهای نفتی و پالایشگاهی مستقر در این استان طیف بزرگی از فرآورده های نفتی کشور را تولید می کنندو در صورت تقاضای بازارهای جهانی ظرفیت صادرات نامحدود این محصولات در استان وجود دارد. 

استاندار مرکزی گفت: با توجه به نیازهای کشور کنیا استان مرکزی می تواند در بخشهای مختلف از جمله در حوزه کشاورزی و به ویژه انتقال تکنولوژی و نیروی فنی و مهندسی ، تولید مصالح ساختمانی و ... با کشورکنیا همکاری مشترک داشته باشد.

هادی فرجوند نیز اظهار کرد: برجام در مسیر توسعه مراودات تجاری و اقتصادی ایران با نقاط مختلف جهان تسهیلگر بود و بسیاری از چالش ها با این توافق برطرف شد.

وی افزود: قبل از توافق هسته ای و برجام، هیچ یک از کشورهای آفریقایی به خصوص کنیا تمایلی برای گسترش مراودات تجاری با ایران را نداشتند اما، اکنون نگاه کشورها به ویژه قاره آفریقا به ایران تغییر کرده و مشتاق توسعه مراودات تجاری هستند. 

وی ادامه داد: پس از توافق هسته ای و با سیاست های صحیح اتخاذ شده از سوی دستگاه دیپلماسی، میزان تعامل ایران با کشورهای آفریقایی افزایش چشمگیری داشت اما، این توفیق کافی نیست و صنعتگران ایرانی به خصوص استان مرکزی باید افق دید خود را گسترش داده و نسبت به جذب بازار مصرف کشورهای آفریقایی به خصوص کنیا تلاش مضاعف کنند. 

سفیر جمهوری اسلامی ایران در کنیا بیان کرد: کشورهای آفریقایی به خصوص حاشیه شرقی این قاره و بیشتر از همه کنیا به دلیل ورود به روند توسعه یافتگی، بازار مصرف نامحدودی دارند و صنعتگران ایرانی باید فرصت را غنیمت دانسته و به جذب این بازار بپردازند. 

وی بیان کرد: سفارت جمهوری اسلامی ایران از 27 سال قبل در کنیا راه اندازی شده و بر اساس ارزیابی ها تنها 28 شرکت صنعتی با 70 نیروی انسانی در کنیا فعالیت می کنندو این درحالیست که تجار و بازرگانان ترکیه که از سال 87 وارد این کشور شده اند 400 شرکت را به ثبت رسانده اند و بیش از هشت هزار نیروی انسانی ترکیه ای در شرکت های مذکور فعالیت می کنند.

فرجوند اظهار کرد: 30 هزار چینی و 2 هزار و 500 ایتالیایی نیز در بخش های مختلف صنعتی و خدماتی در کشور کنیا فعالیت دارند که می توان گفت بخش عمده ای از بازار مصرف این کشور را در دست گرفته اند. 

سفیر جمهوری اسلامی ایران در کنیا تاکید کرد: بیش از 75 درصد نیروی انسانی کنیا در بخش کشاورزی سنتی فعالیت می کنند و به دلیل اینکه فعالیت کشاورزی، دامپروری و باغداری این کشور مکانیزه نیست، قیمت تمام شده محصولات بالا اریابی می شود و استان مرکزی با توجه به اینکه در حوزه کشاورزی نوین موفقیت زیادی داشته می تواند با برنامه در کنیا سرمایه گذاری کند.

گفتنی است نشست با فعالان اقتصادی و بازدید از چند واحد صنعتی اراک از دیگر برنامه های سفر 2 روزه سفیر ایران در کنیا است. 

گالری تصاویر


دسته بندی

معاون اداره کل روابط عمومی


  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

   

   
   

  مطالب ویژه  مطالب اختصاصی
  آخرین اخبار دفاتر استانداری

  آخرین اخبار بخشداری ها