Portal_background_image

معاون رئيس جمهوري : برجام صنعت گردشگري و بازار صنايع دستي ايران را جان بخشيد

معاون رئیس‌جمهوری و رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در نشست شورای اداری استان مرکزی که با حضور استاندار در اراک برگزار شد، گفت: برجام مسیر ورود گردشگران به ایران را هموار کرد و به بازار صنایع دستی رونق دوباره بخشید.

معاون رئیس‌جمهوری و رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری  اظهار کرد: یکی از خدمات ماندگار دولت تدبیر امید، محدودیت ورود صنایع دستی خارجی به کشور بود که بر این اساس یک سال پس از این ممنوعیت میزان فروش صنایع دستی داخلی در سال 93 نسبت به سال 92، 50 درصد افزایش داشت.

معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، وجود بازار صنایع دستی ایران در نقاط مختلف اروپا و آمریکا را نیز یکی دیگر از پیامدهای برجام عنوان کرد و گفت: سال گذشته بازار بزرگ صنایع دستی ایران در هلند و امسال در فرانسه گشایش یافت که این مهم نوید بخش افقی روشن در بخش صنایع دستی کشور است.

معاون رئیس جمهوری گفت: این موفقیت ها به خاطر سیاست و رفتار تعاملی دولت و نگاه مبتنی دولت تدبیر و امید به گفت و گو و تعامل است که به واسطه تصویر سازی مناسب از ایران صورت گرفت.

احمدی پور اضافه کرد: این فضای مناسب باعث شده تا در سال 2017 شش رویداد مهم بین المللی در حوزه میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری برگزار شود که این رویداد ها از هفته آینده آغاز خواهد شد.

وی اضافه کرد: با توجه به اینکه ایجاد اشتغال در بخش تولید هزینه زیادی برای دولت دارد، می توان با سرمایه گذاری اندک در بخش صنایع دستی و گردشگری اشتغال پایدار ایجاد کرد که این مهم نیازمند همکاری همه دستگاه های اجرایی است.

وی بیان کرد: با بیان اینکه دولت یازدهم در سال 92 در دو بخش داخلی و خارجی با مشکلاتی روبه‌رو بود گفت: مهم‌ترین مشکل خارجی دولت پروژه بزرگ ایران‌هراسی بود که دولت یازدهم با استفاده از سیاست گفت‌و‌گو و تعامل این مشکل را حل کرد.

وی افزود:  این پروژه به بهانه فعالیت‌های هسته‌ای ایران بود که دولت تدبیر و امید با تعامل و گفت‌و‌گو موفق به رفع این مشکل بزرگ شد و توانست ثابت کند که ایران محور شرارت نیست.

احمدی‌پور با بیان اینکه تا قبل از برجام درباره آغاز حمله نظامی به ایران توافق شده بود فقط زمان آن قطعی نبود افزود: تدبیر دولت یازدهم باعث شد تا این خطر رفع شود.

معاون رئیس جمهوری با بیان اینکه ایران ذیل فصل 7 شورای امنیت قرار گرفت اما بدون اینکه درگیر مسائل نظامی و جنگ شود و نظام سیاسی‌اش به‌هم بریزد از ذیل این فصل بیرون آمد، افزود: این مسأله در دنیا بی نظیر است.

رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری ادامه داد: ابتکار دولت تدبیر و امید این بود که توانست با تعامل و گفت‌و‌گو و فضای گفتمانی مشکلات را مرتفع و فضای بسیار مناسبی را فراهم آورد.

وی با بیان اینکه این سیاست دولت در برجام نتیجه داد افزود: تعامل گفتمانی دولت باعث رفع مشکلات و ایجاد یک فضای  مناسب در ایران شد.

دکتر احمدی پور ادامه داد: ابتدایی‌ترین آثار برجام ورود هواپیمای ایرباس در هفته گذشته است و اگرچه این در زمان خودش یک شاهکار نیست چراکه مردم ما این لیاقت را دارند که ناوگان هوایی نو و مجهز داشته باشند اما ورود این هواپیما به ایران این پیام را به دنیا می دهد که آسمان ایران امن است و ورود ایرباس جدید نشان دهنده امنیت در ایران است.

وی در ادامه افزود: در کنار این شاهد ورود سرمایه‌گذاران برای سرمایه گذاری در ایران هستیم ضمن اینکه در حال حاضر هیأت‌های اقتصادی برای سرمایه گذاری وارد ایران می شوند.

رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در ادامه گفت: این سیاست دولت باعث شده تا از کشورهایی که قبل از برجام با آن ها ارتباط چندانی نداشتیم در حال حاضر بتوانیم به عنوان کشورهایی که می توانند به ایران گردشگر داشته باشند نام ببریم و در یک سال اخیر از 10 کشور مهم دنیا رشد 12 تا 114 درصدی ورود گردشگر را داریم.

احمدی‌پور در ادامه گفت: سال 2017 سال گردشگری پایدار نام‌گذاری شده و بلومبرگ نیز به عنوان یک نشریه معتبر ایران را در این سال برای سفر به گردشگران پیشنهاد داده که با توجه به نامگذاری سال 95 از سوی رهبرانقلاب با عنوان سال اقتصاد مقاومتی اقدام و عمل توجه به گردشگری و تامین زیر ساخت ها می تواند مهمترین محور در تحقق اقتصاد مقاومتی باشد.

وی در ادامه گفت: سرمایه گذاری در حوزه گردشگری مزیت های فراوانی دارد و با توجه به جاذبه های فراوان گردشگری در ایران و نیز آثار فرهنگی – تاریخی و سابقه تمدنی کهن که در نوع خودش کم‌نظیر است می توان در این حوزه سرمایه‌گذاری‌های فراوانی انجام داد.

معاون رئیس جمهوری افزود: گردشگرانی که به ایران سفر می کنند با هدف بازدید از آثار فرهنگی – تاریخی و آشنایی با سابقه تمدنی ایران وارد کشور می شوند و برای آن ها مفاخر، فرهنگ، تاریخ، تمدن و اداب و رسوم استان های مختلف مهم است.

وی افوزد: به عنوان مثال وقتی به استان مرکزی نگاه می کنیم متوجه می‌شویم این استان یک قطب مفاخر فرهنگی است و 20 درصد از مفاخر ایران در قرن حاضر به استان مرکزی تعلق دارند لذا باید به خوبی این استان و ظرفیت های آن را برای گردشگران معرفی کرد.

احمدی پور در ادامه گفت: خوشبختانه در ایران انواع گردشگری را به‌صورت تجمعی داریم که این ظرفیت در کنار ظرفیت سیار ارزشمند صنایع دستی باعث شده ایران به کشوری که می تواند مقصد سفر گردشگران خارجی باشد تبدیل شود.

رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشری در ادامه به موضوع برنامه ریزی ها برای نوروز 96 با عنوان نوروز متفاوت اشاره کرد و افزود: سال 96 نوروز متفاوت برای هم وطنان خواهد بود.

وی خاطر نشان کرد: قصد داریم تا به‌وسیله نوروز که یکی از آیین‌های کهن و زیبای ایران است بین استان های کشور پل برقرار کنیم تا گردشگران با ظرفیت های فرهنگی – تاریخی استان ها بیش از پیش آشنا شوند.

وی ادامه داد: تعهدات سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری ازجنس سازمانی است و هر قولی که مسئولان گذشته به مردم استان های کشور به خصوص استان مرکزی داده باشند در اسرع وقت محقق می شود.

بازدید از قنات تاریخی ابراهیم آباد اراک، بیت تاریخی امام راحل در خمین و بازدید بازار تاریخی اراک از دیگر برنامه های معاون معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در سفر یک روزه به استان مرکزی ضمن بازدید از بازار تاریخی و موزه چهار فصا اراک، بیت تاریخی امام خمینی در خمین و چندین ظرفیت دیگر گردشگری این استان با فعالان سمن ها و صنعت گردشگری استان مرکزی نیز نشست خواهد داشت.

گالری تصاویر


دسته بندی

معاون اداره کل روابط عمومی


  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

   

   
   

  مطالب ویژه  مطالب اختصاصی
  آخرین اخبار دفاتر استانداری

  آخرین اخبار بخشداری ها