Portal_background_image

استاندار مركزي: برجام حقانيت جمهوري اسلامي را به اثبات رساند/نشست استانداران ادوار زمينه ساز رشد و توسعه استان است

آقازاده استاندار مرکزی در نشست مشترك استانداران ادوار استان و منتخبي از مديران استان، گفت:برجام يكي از سندهاي مهم جمهوري اسلامي بوده است چراكه فارغ از همه محاسنی که دارد، حقانيت جمهوري اسلامي را به اثبات رساند که امروز همه به اين امر معترف هستند، اين امر نشان از اقتدار، تدبير و رفتار عاقلانه كشور دارد.

آقازاده استاندار مرکزی اظهار کرد: دولت روحاني تمام تلاش خود را جهت اعتلاي خط اعتدال و توسعه كشور به كار گرفته است، اما اختلافات سياسي مانع از اطلاع مردم از عملكرد درخشان دولت شده است.

 استاندار مركزي با اشاره به شادماني عده اي در كشور از خروج آمريكا از برجام عنوان كرد: اقدام دولت در حوزه هسته اي و برجام اقدامي ماندگار بوده است و مقام معظم رهبري نيز طي ٥ سال اخير از عملكرد دولت اعلام حمايت داشته اند، اما در برخي موارد شاهد غفلت از خدمات دولت هستيم. 

وی گفت: برگزاري چنين جلسات و نشست هايي در دوره هاي مديريتي مختلف یک نقطه عطف است كه شايد در طول خدمت مديران يك يا دو بار اتفاق بيفتد.

استاندار مركزي يكي از دلايل برگزاري اين نشست را همفكري و جلب مشاركت در ايجاد راهكار جهت رفع مشكلات استان ها دانست و افزود: در اين نشست پذيراي تجربيات استانداران ادوار هستيم. 

وي با اشاره به اينكه اين جلسه تاريخ مديريت ٤٠ ساله مدیران استان مركزي را منعكس مي كند كه در روند مديريت و توسعه استان حضور داشتند، بيان كرد: استان مركزي بواسطه داشتن ١٢ شهرستان، ٢٣ بخش، ٣٣ شهرستان، ٦٦ دهستان، جمعيت ١.٥ ميليون نفري و مزيت هاي صنعتي و كشاورزي و نرخ رشد بيكاري ٧.٩ درصدي در پايان سال ٩٦ ، يكي از استان هاي مهم كشور به شمار مي رود.

 آقازاده با تاكيد بر اينكه اين ميزان نرخ بيكاري استان مركزي حاصل تلاش بخش خصوصي صنعتي و كشاورزي است، به وضعيت بارش هاي استان اشاره و تصريح كرد: استان مركزي تا آخرين روز ٩٦ حدود ٨٠ ميليمتر بارش داشته است در حالي كه در سال آبي ٩٥، ٣٠٠ ميليمتر بارش در استان مركزي به ثبت رسيد، اما خوشبختانه از ابتداي سال ٩٧ تاكنون ٢٠٠ ميليمتر بارش در استان صورت گرفته است و اين امر باعث رونق كشت ديم و بهبود وضعيت رويش علوفه مراتع شده است و پراكنش و تناوب بارش ها در كل استان مناسب بوده است.

 وي تاكيد كرد: با وجود افزايش بارش ها، اما همچنان وضعيت بحران آبی در استان وجود دارد چراكه با وجود بارش ٢٠٠ ميليمتري و بارش متوسط 250 میلیمتری بلندمدت استان، همچنان كاهش ٥٠ ميليمتري بارش مشهود است و با وجود اقدامات موثر در ستاد بحران آب استان و توقف آبياري فضاي سبز با شرب و ... همچنان شرايط كمبود آب در استان حاكم است و همچنين در حوزه سفره هاي آب زيرزميني بواسطه برداشت هاي سنوات گذشته وضعيت بحراني قرمز در دشت هاي استان حاكم است.

 استاندار مركزي با اشاره به پراكنش جمعيتي در استان مركزي بيان كرد: جمعيت شهري و روستايي استان مركزي در حال حاضر به ترتيب ٧٧ درصد و ٢٣ درصد است در صورتي كه در ٢ دهه گذشته اين نسبت متفاوت بوده و جمعيت روستايي بر جمعيت شهري پيشي داشته است و اگر تمهيداتي در اين راستاي معيشت، اقتصاد و زندگي روستايي صورت نگيرد مشكلات عمده اي بروز خواهد كرد.

حضرت آیت ا... دری نجف آبادی نماینده ولی فقیه در استان مرکزی نیز گفت: الگوی آمایش سرزمین این استان نیازمند بازنگری کارشناسانه و پیش بینی بهترین فرصت ها است.

وی افزود: جانمایی بسیاری از صنایع و مراکز خدماتی بدون برنامه های اصولی و مطالعات دقیق جغرافیایی انجام شده که علاوه بر بروز مشکلات زیست محیطی توجیه اقتصادی چندانی نیز ندارد.

نماینده ولی فقیه در استان ادامه داد: محل استقرار فرودگاه اراک نمونه آشکار جانمایی های غیراصولی در استان مرکزی است که فعالیت این مرکز خدماتی با وجود هزینه های بسیار و استفاده از تجهیزات مدرن، به هفته ای یک یا 2 پرواز داخلی محدود شده است. 

امام جمعه اراک اظهار کرد: اگر چه با پیگیری های مدیریت ارشد استان در سال جاری اعتبار راه اندازی قطار سریع السیر اراک - تهران در ردیف اعتباری ملی دیده شده و با ایجاد این مهم مشکل رفت آمد مردم استان به تهران حل می شود اما، جانمایی اصولی و علمی فرودگاه اراک می توانست نقش مهمی در توسعه صنعتی و اقتصادی استان داشته باشد.

وی بیان کرد: وضعیت نیروی انسانی، استقرار جمعیت در روستاها و شهرهای نقاط مختلف استان و چگونگی ارائه خدمات رسانی دستگاه خدماتی مختلف نیز با آمایش سرزمینی اصولی ساماندهی می شود که باید مورد توجه مدیران استان قرار گیرد. 

نماینده ولی فقیه در استان مرکزی رکود صنایع را یکی دیگر از مشکلات این استان عنوان کرد و گفت: فرسودگی تجهیزات و عوامل تولید و نیروی انسانی غیر متخصص از مهمترین مشکلات صنایع استان مرکزی است که حل این مشکل نیازمند مداخله جدی وزارتخانه های مختلف است. 

وی افزود: علاوه بر شرکت های صنایع، کابل سازی و آونگان شرکت های هپکو، ماشین سازی، واگن پارس و آذرآب نیز با کمترین ظرفیت خود فعالیت می کنند که در صورت بی توجهی به مشکلات این صنایع پیچیدگی مسائل ایجاد می شود. 

امام جمعه اراک یادآوری کرد: سازمان خصوصی سازی با واگذاری های غیر اصولی واحدهای تولیدی شهرستان اراک مشکلات اقتصادی و امنیتی بسیاری را بر استان تحمیل کرده و با وجود پیگیری های دفتر نماینده ولی فقیه و مدیریت ارشد استان همچنان هیچ یک از مقامات ارشد دولتی پاسخگوی این مسئله مهم نیستند. 

وی افزود: به تازگی زمزه تصمیماتی برای فروش نیروگاه، پتروشیمی و پالایشگاه شازند از سوی سازمان خصوصی سازی شندیه می شود که مدیریت استان باید از تکرار تجارب ناموفق پیشین در این راستا بیاموزد. 

نماینده ولی فقیه در استان مرکزی تاکید کرد: پالایشگاه شازند با تولید روزانه بیش از 17 میلیون لیتر بنزین یورو چهار مهمترین و مدرنترین پالایشگاه کشور محسوب می شود اما با این وجود سازمان خصوصی سازی قیمت تمام شده این واحد تولیدی را 20 هزار میلیارد ریال عنوان کرده که از این میزان نیز هیچ رقمی به خزانه دولت واریز نمی شود. 

وی ادامه داد: قیمت گذاری مناسب و کارشناسی و اهلیت افراد متقاضی باید در واگذاری واحدهای تولیدی به درستی دیده شود و مسئولان استان نباید اجازه دهند تجربه واگذاری هپکو و آونگان در استان تکرار شود. 

آیت الله دری نجف آبادی ادامه داد: به فرموده رهبر معظم انقلاب، اصل 44 قانون اساسی و واگذاری واحدهای تولیدی باید انقلابی در صنعت و اقتصاد کشور ایجاد می کرد اما با اقدامات خودسرانه و بدون مطالعه سازمان خصوصی این حوزه تنها مشکل آفرین شد. 

وی اظهار کرد: واحدهای تولیدی کشور و استان مرکزی باید با بهره گیری از ظرفیت های علمی و فناوری داخلی به بهترین شرایط تولید برسد و علاوه بر تامین نیازهای داخل، سهم مهمی در بازارهای جهانی داشته باشد. 

دبیرمجمع استانداران کشور نیز در این نشست گفت: این مجمع ظرفیتی از مدیران برجسته استانی است که تجارب ارزنده ای در استان های مختلف دارند و اعضای آن نیز از ترکیب استانداران فعلی و سابق است.

حسین طاهری بیان کرد: مجمع استانداران کشور در سال 1384 تشکیل شد و دارای زیرمجموعه ای فعال تحت عنوان کمیته های استانی است و نشست های عمومی این مجمع نیز ماهانه برگزار می شود. 

وی بیان کرد: رونق تولید، استفاده از ظرفیت های منطقه ای و مشارکت مردم در برنامه های کلان مهمترین اهداف این انجمن است که با جدیت دنبال می شود.

دبیرمجمع استانداران کشور اظهار کرد: جایگزینی تولید صادرات محور بر تولید مصرف محور یکی از مهمترین برنامه های این مجمع است که در این راستا شناسایی و آسیب شناسی صنایع مختلف کشور در دستور کار قرار گرفته است. 

وی افزود: استان مرکزی یکی از استان های مهم در تحولات کشور است و اعضای مجمع استانداران با گنجینه بزرگ اندوخته ها و تجارب سازنده می توانند در حل چالش ها و سرعت بخشی به آهنگ توسعه این منطقه اثرگذار باشند.

شماری از استانداران پیشین استان مرکزی نیز در این نشست به بیان تجربیات و دیدگاه های خود در راستای جایگاه او توسعه استان ارائه کردند.

علی اکبر شعبانی فرد از استانداران سابق استان مرکزی گفت: بخش عمده ای از نقاط مختلف کشور بعد از پیروزی انقلاب اسلامی به صورت سلیقه ای مدیریت شد که این مهم باید اصلاح شود و مورد بررسی بیشتر قرار گیرد. 

وی ادامه داد: ریزگردهای محلی از مهمترین مشکلات زیست محیطی شهر اراک است که می توان با انتقال پساب فاضلاب این شهر به دشت فراهان و تالاب میقان بخش عمده ای از کانون ریزگرد های محلی را کنترل کرد. 

محمدعلی خواجه پیری یکی دیگر از استانداران سابق استان مرکزی گفت: بسیاری از مردم این استان به خصوص شهرستان اراک نسبت به شهر و دیار خود تعصب ندارند و سرمایه هایشان را به سایر نقاط کشور به ویژه تهران منتقل می کنند که این مهم نیازمند فرهنگ سازی از سوی رسانه ها و صدا و سیما است. 

وی بیان کرد: سوابق تاریخی درخشان و مفاخر استان مرکزی حتی برای جوانان و نوجوانان خود این استان ناشناخته و غریب هستند که می طلبد دستگاه های فرهنگی استان نسبت به این مسئله مهم برنامه ریزی کنند.

علی دانش منفرد یکی دیگر از استانداران سابق استان مرکزی گفت: بخش کشاورزی این استان آنچنان که باید مورد توجه قرار نگرفته و بخش عمده ای از منابع در راستای توسعه صنعت به کار گرفته می شود. 

وی ادامه داد: استان مرکزی همانطور که در بخش صنعت سرآمد دیگر استان های کشور است در بخش کشاورزی و به خصوص تولید گندم، لوبیا و انواع گل و گیاه نیز از ظرفیت های ارزشمندی برخودار است که می طلبد در راستای بهره گیری از این ظرفیت ها با اختصاص متوازن منابع مالی استفاده کرد.

علی جابری همدانی یکی دیگر از استانداران سابق استان مرکزی بیان کرد: مسئولان و مدیران دستگاه های اجرایی باید طرح تکریم ارباب رجوع را احیا کرده و برای حل مشکلات مردم با تمام ظرفیت درون دستگاهی تلاش کنند. 

 


دسته بندی

معاون اداره کل روابط عمومی


  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

   

   
   

  مطالب ویژه  مطالب اختصاصی
  آخرین اخبار دفاتر استانداری

  آخرین اخبار بخشداری ها