Portal_background_image

استاندار: براي رعايت حقوق شهروندي همه اركان كشور بايد تلاش كنند/ حقوق شهروندي نبايد با سلايق گره زده شود

زمانی قمی استاندار مرکزی در نشست ستادصیانت از حریم امنیت عمومی و حقوق شهروندان استان که با حضور جانشین بازرسی ستاد مرکزی صیانت از حریم امنیت عمومی و حقوق شهروندان کشور در محل استانداری برگزار شد، گفت: برای رعایت حقوق شهروندی همه ارکان کشور باید تلاش کنند.

زمانی قمی استاندار مرکزی با اشاره به گزارشات ارائه شده درخصوص رعایت حقوق شهروندی در ادارات استان، اظهار کرد:ادارات بخش کوچکی از جامعه هستند و اینکه در این ادارات این کارها انجام گرفته باشد، خوب است ولی باید حقوق شهروندی و صیانت از آن رادر ابعاد بزرگتری مورد بررسی قرار دهیم.

وی با اشاره به اینکه بهترین مسیر برای دفاع از حقوق شهروندی احترام به قوانین در اختیار است، بیان کرد: عدول از قوانین حتما نقض حقوق شهروندی را در پی دارد و در منشور و تعالیم دینی ما و به ویژه در کلام امام علی (ع) حقوق انسانها خیلی پر رنگ دیده شده و طبیعتاً عدول از اینها حقوق شهروندی را نقض می کند.

استاندار مرکزی بیان کرد: برای رعایت حقوق شهروندی مدیران باید از  شرح صدر بالایی برخوردار باشند تا در هر شرایطی بر اجرای قوانین اهتمام داشته و اجازه عدول از قوانین را ندهند.

زمانی قمی با تاکید بر اینکه اختیاراتی که در یک حوزه به دستگاهی واگذار می شود نباید توسط دستگاه دیگر نقض شود،  ابراز کرد: اگر طبق قوانین و  ساز و کاری مشخص اجازه برگزاری سخنرانی در محلی داده می  شود، دیگر حق نداریم آن را لغو کنیم که اگر این امر اتفاق افتاد نقض حقوق شهروندی است.

وی با بیان اینکه حقوق شهروندی نباید با سلایق گره زده شود، گفت:  اگر حقوق شهروندی به هر سلیقه ای  با هرادعا و هر نگاهی گره زده شود، حتما نقض حقوق شهروندی وسیع در آن قرار می گیرد  هیچ سلیقه ای نمی تواند بنام هیچ چیزی خودش را بنام حقوق شهروندی تحمیل کند،اینها موضوعات مهمی است که ستاد مرکزی صیانت از حقوق شهروندی باید بر  آنها توجه نماید.

استاندار مرکزی گفت: ممکن است من به عنوان استاندار دارای نگرش و سلیقه ای باشم ولی مخالف دولت هم بخواهد سخنان و نظرات خود را مطرح کند که باید این اقدام صورت بگیرد مگر دولت و استاندار و وزیرو... اصول دین هستند که اگر چیزی گفتن و کسی منکر آن شد از دین خارج شود .

زمانی قمی با تاکید بر اینکه باید به افکار عمومی اعتمادکنیم، گفت: وقتی حدود و ثغور کلان حقوق شهروندی را دقت و رعایت نمی کنیم در نتیجه آن شکاف بین مردم و دولت اتفاق می افتد، فاصله بین مردم و حاکمیت اتفاق می افتد و بدترین عنصر برای یک دولت و مجموعه ای که می خواهد کشور را اداره کند از دست دادن بخشی از اعتماد مردم به هر اندازه ای است و باید نسبت به این امر حساس باشیم.

وی با اشاره به اینکه بسیاری از حقوق شهروندی که نقض می شود آشکار نیست و نهان است، گفت: وجود بروکراسی اداری به معنای نقض حقوق شهروندی است ، مثلاً در حوزه سرمایه گذاری وجود قوانین زیاد و مزاحم؛ نقض حقوق شهروندی است وقتی یک نفر را برای احداث یک کار گاه و ... روانه ادارات می کنیم و چند ماه طول می کشد؛ نقض حقوق شهروندی است، برای رعایت حقوق شهروندی همه ارکان کشور باید به میدان بیایند. مجلس باید نسبت به رفع قوانین مزاحم  اقدام کند که این بزگترین خدمت به مردم است.

زمانی قمی عنوان کرد: حقوق شهروندی شرح صدر و تحمل می خواهد، آستانه تحمل باید بالا باشد نباید فکر کنیم که ما مثل دین هستیم و بقیه غیر از دین و تفکر هر فردی مثل ما نیست از دین خارج است ، اینها همه نقض حقوق شهروندی است و رعایت آن حقوق شهروندی است.

استاندار مرکزی نگاه ما به انسانها را در رعایت حقوق شهروندی دارای اهمیت دانست و گفت:  امام علی (ع) بر اساس عقاید ما شیعان حتما به نیت ابن ملجم مرادی واقف بودند و می دانستند که او برای چه جنایت هولناکی به کوفه وارد شده  ولی در کدام یک از موضع گیری های آن حضرت داریم که ایشان دستور تعقیب او را دادند و بعد ازآن جنایت هم حضرت آن سفارشات را داشتند، اینها چیزهایی نیست که امام علی (ع) برای خود انجام داده باشند و حتما برای ما و همه اعصار و نسلها انجام داده اند.

 ملازاده جانشین بازرسی ستاد مرکزی صیانت از حریم امنیت عمومی و حقوق شهروندان کشور  نیز در این نشست ،گفت: کاهش آسیب های اجتماعی از برنامه های مهم سران قوا، نمایندگان مجلس شورای اسلامی و وزاری مربوطه است.

وی افزود: رهبر معظم انقلاب مقوله آسیب های اجتماعی را با جدیت تمام دنبال می کنند که این خود بیانگر اهمیت موضوع است.

ملازاده  بیان کرد: سومین نشست کاهش آسیب های اجتماعی 11 آبان ماه امسال با حضور رهبر معظم انقلاب برگزار شد و سران قوا و وزرای مربوط در محضر معظم له گزارش دادند و ایشان در این نشست نکات ارزنده ای را بیان کردند و خواستار انجام اقدام های فوق العاده و شاخص در این بخش شدند.

جانشین بازرسی ستاد مرکزی صیانت از حریم امنیت عمومی و حقوق شهروندان کشور ادامه داد: رهبر معظم انقلاب مهار و کاهش آسیب های اجتماعی را برای پیشرفت کشور ضروری می دانند و این مهم باید مورد توجه جدی همگان قرار گیرد.

ملازاده عنوان کرد: استان مرکزی در مقوله صیانت از حقوق شهروندی و ترویج عفاف و حجاب در کشور پبشرو است و انتظار می رود تا پایان سال جاری حرکت های اثرگذار بیشتری انجام شود.

وی گفت: ترویج عفاف و حجاب از اهمیت و جایگاه ویژه ای برخوردار است و باید در این زمینه بیش از پیش کار شود.

گفتنی است در پایان این نشست از دستگاه های برتر در ارزیابی عملکرد دستگاه های اجرایی در زمینه صیانت از حقوق شهروندی و ترویج عفاف و حجاب استان مرکزی در سال 94 با اهدای لوح تقدیر شد.


دسته بندی

سرپرست اداره کل روابط عمومی


  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

   

   
   

  مطالب ویژه  مطالب اختصاصی
  آخرین اخبار دفاتر استانداری

  آخرین اخبار بخشداری ها