Portal_background_image

استاندار مركزي در نشست با اصحابه رسانه: با نفي خودسري و ترويج قانونمداري در جهت اقتدار و عزتمندي كشور حركت كنيم

زمانی قمی استاندار مرکزی در نشست صمیمی با اصحاب رسانه که در محل استانداری برگزار شد، گفت: با نفی خودسری و ترویج قانونمداری در جهت اقتدار و عزتمندی کشور حرکت کنیم و ایران هراسی را به ایران شناسی و افزایش احترام به تمدن کشور تبدیل نمائیم.

زمانی قمی استاندار مرکزی اظهار کرد: حمله به سفارت عربستان یکی از اقدام هایی بود که هیچکدام از نهادهای کشور پشتیبان آن نبوده و همه خواهان رسیدگی و برخورد با عاملان این مسئله هستند.           

وی ادامه داد: این عمل خودسرانه علاوه بر ضربه به حوزه دیپلماسی کشور به اقتصاد و روابط بین المللی کشور نیز لطمه وارد کرد.
استاندار مرکزی گفت: باید با جلوگیری از این حوادث در کشور، ایران هراسی را به ایران شناسی و افزایش احترام به تمدن کشور تبدیل کنیم.      

استاندار مرکزی پیشنهاد کرد که روز حمله به سفارت عربستان برای جلوگیری از تکرار این وقایع، در تقویم کشور به عنوان «روز نفی خودسری و ترویج قانونگرایی» نامیده شود.

زمانی قمی استاندار مرکزی در بخش دیگری از سخنانش با بیان اینکه نگاه دولت به جامعه و انتخابات را می توان از نگاه هیئت های اجرایی به منتخبان بررسی کرد، گفت: هیئت های اجرایی نگاهی را به جامعه نشان دادند که برشی از دید دولت به جامعه بود و از طرفی تعداد زیاد ثبت نام کنندگان نشان دهنده ی امید در کشور و فضایی است که دولت به وجود آورده است.

وی ادامه داد: سیاست و تصمیم گیری منهای اخلاق هیچ اثری ندارد. نگاه امام این است که مردم ارباب ما هستند و مردم تصمیم می گیرند که چه چیزی از صندوق آرا بیرون آید.

وی خاطرنشان کرد: فروتر و فراتر از قانون عمل نمی کنیم. از همه ی تصمیمات هیئت های اجرایی دفاع می کنم.

 زمانی قمی با اشاره به پیروزی کشور در اجرایی شدن برجام، افزود: : سیاست خارجی دولت پیشین به جای انعکاس گفتمان انقلاب اسلامی و معرفی تمدن ارزشمند ایرانی اسلامی، مسیری را انتخاب کرده بود که منجر به دامن زدن به ایران هراسی در همه نقاط جهانشده بود و دشمنان نظام نیز با سوء استفاده از این سیاست های نادرست به آن دامن می زدند.
استاندار مرکزی با بیان اینکه دولت تدبیر و امید در بخش سیاست خارجی بیشتر از وعده هایی که به مردم داده بود، عمل کرده، اظهار کرد: رهنمودهای مقام معظم رهبری و فعالیت های شبانه روزی دولت تدبیر و امید به خصوص وزارت امور خارجه و تیم مذاکره کننده، موفقیت ایران در مذاکرات را به دنبال داشت به طوری که ضمن لغو تحریم ها ، شرایطی مهیا شده که اقتدار و جایگاه ایران در تصمیم سازی های منطقه ای و جهانی ارتقا یافته است.
زمانی قمی خاطرنشان کرد: نظام جمهوری اسلامی از تحریم ها و راهبردهای سلیقه ای دولت قبل آسیب های متعددی دیده و تدابیر عقلامی، برنامه ریزی و جدیت در پیگیری امور، کلید جبران این کاستی ها و عقب ماندگی هاست.
استاندار مرکزی گفت: شرایط داخلی کشور به دلیل نوسانات نرخ ارز و تصمیم گیری های فاقد برنامه و سلیقه ای دولتمردان قبل دستخوش تغییرات چشمگیری شد که به موجب آن بسیاری از مردم کشور در شرایط معیشتی بسیار بدی به سر می بردند.
زمانی قمی با بیان اینکه در دولت دهم روزانه بیش از سه میلیون بشکه نفت به قیمت هر بشکه یکصد دلار و یا بیشتر به فروش می رسید اما هم اکنون روزانه 900 بشکه و هر بشکه 30 دلار به فروش می رسد گفت: با همین درآمد ناچیز، دولت تدبیر امید توانسته در سایه رهنمون های مقام معظم رهبری موفقیت های چشمگیری به دست آورد.
وی با اشاره به اینکه همه درآمد نفتی دولت تدبیر و امید صرف پرداخت یارانه ای می شود افزود: بر اساس تصمیم گیری های بدون فکر و یک شبه دولت پیشین امروز مشکلی بزرگ گریبانگیر دولت و اقتصاد کشور است و این رویه نادرست نه می تواند گره از زندگی مردم باز کند و نه می گذارد که ترمیم اقتصاد بیمار کشور شتاب گیرد.
استاندار مرکزی با بیان اینکه درآمد هشت ساله دولت های نهم ودهم برابر 70 سال درآمد نفتی کشور با نرخ هر بشکه 30دلار بود،بیان کرد: با وجود چنین درآمدهای کلانی متاسفانه 336 روستای استان مرکزی مشکل کمبود آب دارد و مشخص نیست که این درآمدهای هنگفت صرف چه اموری شده است.
وی اظهار کرد: دولت های نهم و دهم حدود 600 هزار نفر را به استخدام دستگاه های مختلف اجرایی درآوردند که بر اساس اظهارت دیوان محاسبات بیش از 450 هزار نفر از این تعداد بدون پیمودن مسیر قانونی جذب بدنه دولت شده اند.
نماینده عالی دولت تدبیر و امید در استان مرکزی اضافه کرد: تحریم های ناجوانمردانه ای که در مدیریت اجرایی قبل کشور اعمال شد، ضربه های مهلکی بر بدنه اقتصاد ایران وارد کرد چرا که در این مدت شرکت های صنعتی از نوسازی و به روز کردن تکنولوژی تولید بازماندند که این شرایط توقف راندمان تولید و بیکاری اقشار تحصیل کرده جامعه را به دنبال داشت.
وی عنوان کرد: دولت تدبیر و امید می کوشد با بهره گیری حداکثری از تدبیر و برنامه با توجه به شرایط بد اقتصادی اثرگذاری مثبت در بهبود امور داشته باشد.

 زمانی قمی خاطر نشان کرد: تمامی دستگاه های ذیربط باید بسیج شوند تا پهنه استان مرکزی پهنه جذب سرمایه گذار شود و مدیرانی که نتوانند خود را با این مسیر هماهنگ کنند از قطار مدیریت پیاده می شوند.

استاندار استان مرکزی توضیح داد: موفقیت در حوزه سلامت و بیمه رایگان از موفقیت های دولت یازدهم است و که در مردم رضایتمندی حاصل کرده است.
زمانی قمی گفت: تولید گندم استان مرکزی در سال زراعی جاری در مقایسه با سه سال پیش از 270 هزار تن به 350 هزار تن رسیده که این نشان از برنامه ریزی های دقیق و کارشناسی اداره کل جهاد کشاورزی این استان دارد.
وی با بیان اینکه بسیاری از شرکت های تولیدی در نقاط مختلف استان مرکزی وجود دارد که باید به هر قیمیتی فعالیت آنها ادامه داشته باشد، بیان کرد: رسیدگی به امور واحد های بحران زده تولیدی در دستور کار استانداری مرکزی قرار گرفته و باید آنها نیز به بهره برداری از بیشتری ظرفیت تولیدی خود برسند.
استاندار مرکزی گفت:این استان به لحاظ شرایط ویژه اقتصادی و صنعتی می تواند سهم به سزایی در جذب سرمایه گذاری و نقش بسیار موثری در بالابردن رشد اقتصادی کشور ایفا کند.
وی مقابله با عوامل موثر بر آلودگی شهرهای اراک، ساوه و دلیجان را یکی از مهمترین دغدغه های استانداری مرکزی عنوان کرد و گفت: در سال 1386 هیات وزیران تکالیف مهمی در این خصوص مصوب کردند اما تا سال 1392 هیچ یک از مصوبات مذکور عملیاتی نشد.
استاندار استان مرکزی بیان کرد: ایجاد بیش از یکصد هکتار فضای سبز، تبدیل سوخت نیروگاه شازند از مازوت به گاز، بیرون بردن صنوف مزاح و آلاینده به بیرون شهر و راه اندازی شهرک خودرو بخشی از فعالیت استانداری مرکزی در خصوص مقابله با آلودگی هوای شهر اراک بوده است.
وی یکی از مهمترین برنامه های دولت برای کاهش آلودگی هوای شهر اراک را تکمیل پروژه کنارگذر این شهر عنوان کرد و گفت: این عملیات بیش از 52 میلیارد تومان اعتبار نیاز دارد در صورتی که همه اعتبارات طرح های عمرانی اراک 102 میلیارد تومان می باشد و کمتر از 50 درصد این اعتبارات تخصیص داده شده است.
زمانی قمی در ادامه سخنان خود تامین زیرساخت ها و به روزرسانی شرکت های صنعتی استان مرکزی را از مهمترین برنامه های استانداری این استان عنوان کرد و گفت: در صورت به کارگیری همه ظرفیت های صنعتی شهرستان ساوه بیش از چهار برابر برق نیاز داریم که این مهم باید رسیدگی شود.
وی، کمبود آب را یکی دیگر از مشکلات استان مرکزی عنوان کرد و گفت: مطالعه برای انتقال آب از دریای خزر به استان مرکزی از سال آینده در دستور کار استانداری استان مرکزی قرار می گیرد.
نماینده عالی دولت تدبیر و امید در استان مرکزی اضافه کرد: در صورت تامین زیرساخت ها و به روزرسانی تکنولوژی تولید در استان مرکزی بیش از یکصدهزار نفر می توانند در شرکت های صنعتی اشتغال داشته باشند.
وی، فرودگاه اراک را یکی دیگر از ظرفیت های این استان عنوان کرد و گفت: 41 درصد از شمش آلومینیوم ایران که به نقاط مختلف جهان صادر می شود در استان مرکزی تولید می شود که می توان با جذب سرمایه گذاری های خارجی از این فرودگاه در راستای صادرات تولیدات استان استفاده کرد.
استاندار استان مرکزی توسعه صنعت ریلی را یکی دیگر از اولویت های استانداری مرکزی عنوان کرد و گفت: در سفر ریاست جمهوری و هیات دولت به این استان این مهم را از ریاست محترم جمهوری مطالبه می کنم.
استاندار مرکزی در پاسخ به سوال یکی دیگر از خبرنگاران مبنی بر اینکه بعد از قطعی شدن برجام چه میزان از پول های بلوکه شده کشور به استان مرکزی تعلق می گیرد، ادامه داد: 32 میلیارد دلار از پول های بلوکه شده ایران با اجرایی شدن برجام آزاد می شود که 28 میلیارد دلار آن متعلق به بانک مرکزی است که قبل از این دولت و در دولت های نهم و دهم پیش خور شده است و چهار و نیم میلیارد دلار باید به ریال تبدیل و به خزانه وازیر شد.
استاندار استان مرکزی گفت: نخستین سیاست دولت پس از اجرایی شدن برجام پرداخت بدهی و مطالبات پیمانکاران است و اگر پولی غیر از این مبلغ آزاد شود دولت برای آن تصمیم گیری می کند.
زمانی قمی افزود:در اسفند ماه امسال 600 میلیارد ریال به استان مرکزی پرداخت می شود و پیش بینی می شود سال آینده این استان از نظر اقتصادی وضعیتی بهتری را تجربه کند.
وی ادامه داد: صنعتگران استان مرکزی می توانند با بانک های خارج از کشور ارتباط داشته باشند و از هر کشوری برای نوسازی صنایع خود واردات کنندکه این مهم یکی از نتایج برجام محسوب می شود..
زمانی قمی در پاسخ به سوال یکی دیگر از خبرنگاران در خصوص کمبود آب در روستا های استان مرکزی و فعالیت های استانداری در خصوص کاهش این مشکلات افزود: یک هزار و 122 روستا در این استان وجود دارد که 265 روستا برای کاهش هدر رفت آب نیازمند تعویض شبکه لوله گذاری هستند که اجرایی شدن این مهم نیازمند 800 میلیارد ریال هزینه دارد.
وی ادامه داد: ایجاد مجتمع های آبرسانی، حفر چاه و اجرای شبکه انتقال شبکه در این روستاها نیازمند یکهزار و 500 میلیارد ریال اعتبار دارد که سال آینده با تخصیص اعتبار این فعالیت ها اجرایی می شود.
استاندار استان مرکزی هم اکنون آبرسانی به برخی از روستاهای شهرستان های زرندیه، ساوه و تفرش به وسیله تانکر انجام می شود که نیاز است برای رفع این مشکل ها در برنامه ششم توسعه این مشکلات دیده شود و به سمت انتقال آب از خارج از استان به استان باشیم.
زمانی قمی افزود: هم اکنون 70 طرح نیمه تمام استانی و 750 تا 760 طرح ملی در سطح استان وجود دارد که اجرایی شدن آنها نیازمند هشت هزار میلیارد ریال اعتبار دارد که سالانه 100یکهزارمیلیارد ریال اعتبار برای این طرح ها به استان اختصاص می یابد و این درحالیست که تمام این اعتبار را نمی توان برای اتمام این طرح ها هزینه کرد و قسمتی از آن باید صرف نگهداری طرح های قبلی شود. .
 

 

 

گالری تصاویر

دریافت فایل پیوست

جهت دریافت فایل ضمیمه از این قسمت اقدام نمایید


دسته بندی

معاون اداره کل روابط عمومی


  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

   

   
   

  مطالب ویژه  مطالب اختصاصی
  آخرین اخبار دفاتر استانداری

  آخرین اخبار بخشداری ها