Portal_background_image

استاندار مركزي: با غفلت از ماسك نبايد عامل بازگشت محدوديت‌ها شد

استاندار مرکزی در نشست قرارگاه پدافند زیستی استان گفت: ۳۰ درصد از مردم اراک در استفاه از ماسک سهل‌انگار هستند که رفتار غیرمسئولانه‌شان عامل شیوع کرونا است و ممکن است باعث شود محدودیت‌ها به ناچار برگردد.

سید«علی آقازاده»  افزود: همراهی اغلب مردم با پویش «من ماسک می‌زنم» قابل تقدیر است و نباید اجازه داد اقلیت سهل‌انگار به شیوع کرونا دامن زده زحمات مضاعف برای مدافعان سلامت و استان ایجاد کنند. 

وی اظهار داشت: ظرفیت بستری و خدمات در بیمارستان‌های استان مرکزی محدود است و اگر مردم در رفتارهای غیرمسئولانه تجدید نظر نکنند و ممکن است در ایام پیش رو مشکلات خدمات به مبتلایان مراجعه کننده رخ دهد و توان کافی درخدمات آی.سی.یو و مراقبت‌های ویژه، حتی بستری بیماران  متناسب با امکانات موجود نباشد.

استاندار مرکزی گفت: فاصله‌گذاری اجتماعی به معنای پایان کرونا نیست و تنها قرار است با مشارکت آگاهانه مردم شریان‌های اساسی جامعه و اقتصاد به حیات خود ادامه دهند چرا که هنوز زمان مشخصی برای ارایه داروی قطعی و واکسن ویروس کرونا  عنوان نشده و تنها راه، تغییر سبک زندگی و پذیرش رعایت بهداشت فردی و ارتباطی است.

آقازاده افزود: رسانه‌های جمعی در استان به ویژه خبرگزاری ایرنا و صدا و سیما تلاش هوشمندانه و موثری را در انعکاس اخبار ستاد مقابله با کرونا و فرهنگ‌سازی در استفاده از ماسک داشته‌اند که قابل تقدیر است و انتظار می‌رود که پویش استفاده از ماسک در سایه حمایت رسانه‌ای، اقدامات سمن‌ها و رفتار فرهیختگان و مسئولان به گفتمان غالب تبدیل شده و همه خود را به استفاده از ماسک ملزم کنند.

وی  گفت: سهمیه روزانه ۱۵ هزار عددی ماسک  برای استان تعیین شده و مشکلی برای تهیه آن وجود ندارد و همه تلاش ستاد مقابله با کرونا در این است که سهمیه استان به صورت کامل محقق شود.

استاندار مرکزی خاطرنشان کرد: با توجه به اینکه برگزاری آیین‌های سوگ و عزا به عنوان یکی از علل شیوع موج دوم کرونا در استان بوده بنا بر تصمیم ستاد استانی، برپایی این آیین‌ها تا اطلاع ثانوی ممنوع است .

وی افزود: تمامی تالارهای پذیرایی  موظف هستند  ضمن رعایت پروتکل های بهداشتی در برگزاری مراسم های عروسی در صورت انصراف متقاضیان از برگزاری مراسم مبالغ ریالی دریافت شده را مطابق قرارداد تنظیم شده بازگشت دهند.

آقازاده افزود: هرآنچه که در قرارگاه پدافند زیستی استان به عنوان مرجع سیاست‌گذاری مقابله با کرونا مصوب می‌شود لازم الاجرا است و ارایه گزارشی از درصد تحقق مصوبات در هر جلسه برگزار شده تکلیف است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی اراک گفت: این استان در موج دوم کرونا نقطه پیک شیوع را گذرانده است و  اگر سهل‌انگاری در رعایت مسایل بهداشتی و ماسک نزدن ادامه یابد، وضعیت استان قرمز شده و توان حوزه سلامت همخوان با شمار مبتلایان نخواهد بود.


دکتر «محمد جمالیان» افزود: بر اساس آخرین گزارش بیماردهی کرونا از نقاط مختلف استان اکنون وضعیت شهرستان خنداب سفید است، خمین، و آشتیان در شرایط هشدار یا نارنجی به سربرده و  بقیه شهرستان‌های استان نیز در وضعیت زرد بیماری قرار دارند.
وی اظهار داشت:  در وضعیت کنونی دعوت همگانی به استفاده از ماسک و رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی در حمل و نقل عمومی و گندزدایی اماکن عمومی ضرورت دارد و غفلت از آن‌ها می‌تواند شرایط را دشوارتر کند.


رئیس دانشگاه علوم پزشکی اراک گفت:  برگزاری هرگونه  برنامه‌های فرهنگی در مساجد که موجب تشکیل اجتماع مردمی شود باید ممنوع شود و فعالیت این اماکن تنها به برگزاری نماز جماعت محدود شود تا سلامت مردم به خطر نیفتد.


دکتر جمالیان بر نظارت بیشتر در حوزه پارک‌ها و وسایل بازی و ضدعفونی مستمر این اماکن تاکید کرد و گفت: برگزاری میهمانی و مجالس عروسی و عزا به صورت زیرزمینی معضل جدی است و همه باید به عنوان دیده‌بان سلامت در بازدارندگی این رفتار پرخطر مشارکت کنند و به همراهی دهیاران و پاسگاه‌های انتظامی در این خصوص نیاز بیشتری هست.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری مرکزی گفت: فرمانداران استان باید هر هفته حداقل ۵۰ واحد صنفی، اداری، سازمانی را بازدید کنند و در مدیریت موج دوم کرونا با جدیت و قاطعانه پای کار باشند.

«بهروز اکرمی» افزود: نتایج ارزیابی دوره‌ای فرمانداران باید به همراه با مستندات در هر نشست قرارگاه پدافند زیستی استان ارایه شود.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری مرکزی گفت: ۱۸ کارگاه در استان مرکزی مجوز تولید ماسک را از دانشگاه علوم پزشکی دریافت کرده‌اند  و در فرآیند تولید این محصول بهداشتی مشکل خاصی وجود ندارد.

«سعید فرخی» افزود: ۲ متقاضی دیگر نیز برای راه‌اندازی کارگاه تولید ماسک وجود دارد که مراحل اخذ مجوز به آنان در دست انجام است.

وی اظهار داشت: شرکت‌های تولیدی ماسک استان موظف به تامین نیاز بخش‌های مختلف هستند و اکنون روزانه بیش از سه میلیون ماسک در کشور تولید می شود که ۲ و نیم میلیون آن از سوی ستاد اجرایی فرمان حضرت امام وارد بازار مصرف می شود.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری مرکزی گفت: تسهیلات به اصناف آسیب دیده از کرونا با نرخ سود  ۱۲ درصد ابلاغ شده که برای جذب و پرداخت آن به مشاغل آسیب دیده نیاز به همکاری بیشتر است.


دسته بندی

کارشناس روابط عمومی


  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

   

   
   

  مطالب ویژه  مطالب اختصاصی
  آخرین اخبار دفاتر استانداری

  آخرین اخبار بخشداری ها