Portal_background_image

با حضور استاندار مسائل و مشكلات تالاب ميقان بررسي شد

زمانی قمی استاندار مرکزی در نشست بررسی مشکلات تالاب میقان که در محل استانداری برگزار شد، گفت: فعالیت شرکت املاح معدنی درخصوص برداشت مواد معدنی از بستر تالاب میقان منوط به رعایت معیارهای زیست محیطی است.

زمانی قمی استاندار مرکزی اظهار کرد: پیگیری های صورت گرفته و مصوبات این نشست بیانگر این است که محیط زیست در معرض آسیب قرار دارد و به دغدغه مردم و مسئولین تبدیل شده است.

وی افزود: واضح و روشن است که مجموعه دولت در استان رونق صنایع و واحد های تولیدی را دنبال می کند ولی رعایت پیوست زیست محیطی در همه اقدامات اولویت اول است و به معنای نادیده گرفتن منافع اقتصادی نیست.

زمانی قمی افزود: ما اجازه نمی دهیم که پاسخ ما به آیندگان و نسل جوان بی توجهی به مسائل زیست محیطی باشد.

استاندار مرکزی گفت: مدیر کل محیط زیست استان در اجرای قوانین  و مصوبات مربوط به این حوزه  بویژه در خصوص تالاب میقان نهایت دقت را بعمل آورد .

وی ادامه داد: در صورتیکه شرکت املاح معدنی مصوبات مربوطه  درخصوص برداشت مواد معدنی از بستر تالاب میقان را رعایت نکند ، برداشت املاح توسط این شرکت را برای همیشه متوقف خواهیم کرد.

زمانی قمی گفت: مصوبات مذکور  با در نظر گرفتن همه اقتضائات پیش رو و همچنین تحقق فرمان رهبری در زمینه اقتصاد مقاومتی  تعیین شده است و باید جدی گرفته شود.

استاندار مرکزی بر استفاده از ظرفیت سازمان های مردم نهاد تاکید کرد و گفت: از دخالت و مراقبت سازمان های مردم نهاد حمایت می کنیم و این اصل یک ضرورت است.

گفتنی است در این نشست مقرر شد: عمق برداشت مواد معدني از داخل تالاب توسط شركت معدني املاح از 3/5 متر تجاوز ننمايد و سازمان صنعت، معدن و تجارت و محيط زيست استان بر حسن اجراي اين مصوبه نظارت نمايند ،شركت معدني املاح مكلف گرديد باطله هاي حاصل از فرايند توليد خود را به مكان برداشت اوليه در داخل تالاب و گودال هاي ايجاد شده ناشي از برداشت ماده معدني بازگرداند، شيوه انتقال باطله هاي حاصل از فرايند توليد با لوله به صورت دوغاب است كه شركت مذكور ظرف يكماه براي مطالعه و سه ماه براي اجراي اين عمليات مهلت دارد،شركت معدني املاح موظف گرديد براي برقراري جريان طبيعي آب در بستر تالاب، حداقل 20 دهانه پل با استفاده از باكس بتوني به طول 5 متر در جاده مياني تالاب با هماهنگي و نظارت اداره كل محيط زيست استان ايجاد نمايد،شركت املاح معدني به منظور كاهش انتشار گرد و غبار ناشي از تردد ماشين آلات، موضوع روكش جاده مياني با استفاده از تكنولوژي بتن اليافي را بررسي كند و ظرف يك ماه با نظارت اداره كل محيط زيست اجرا نمايد، شركت معدني املاح به ازاي  فعاليت هاي خود در تالاب  مكلف  است  سالانه 50 هكتار گياهان بومي نظير قره داغ و اتريپلكس  را در حاشيه  تالاب به منظور تثبيت و احيا  اجرایی نمايد.

همچنین مقرر شد کمیته ای متشکل از اداره کل حفاظت محیط زیست، سازمان صنعت، معدن و تجارت و دفتر فنی استانداری بر روند اجرای مصوبات این نشست نظارت داشته باشند.


دسته بندی

سرپرست اداره کل روابط عمومی


  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

   

   
   

  مطالب ویژه  مطالب اختصاصی
  آخرین اخبار دفاتر استانداری

  آخرین اخبار بخشداری ها