Portal_background_image

با حضور استاندار مرکزی کلیات اجرای پروژه 2000 هکتاری جنگل کاری منطقه چپقلی اراک به تصویب رسید

با حضور مقیمی در جلسه ای که صبح امروز در محل دفتر کار ایشان برگزار شد، کلیات اجرای پروژه 2000 هکتاری جنگل کاری منطقه چپقلی شهر اراک به تصویب رسید.

استاندار مرکزی اظهار کرد: بخش عمده ای از آلودگی هوای کلان شهر اراک مربوط به گرد و غبار است که  جنگل کاری می تواند نقش مهمی در کاهش آلودگی هوای این کلان شهر داشته باشد.

وی تاکید کرد:  باید از توان صنایع بزرگ استان از جمله پتروشیمی، نیروگاه حرارتی شازند و پالایشگاه در احیای فضای سبز منطقه چپقلی استفاده گردد.

مقیمی با اشاره به بند د ماده 45 قانون وصول برخی از درآمدهای دولت، تصریح کرد: صنایع موظفند یک در هزار فروش تولیدات و یا خدمات خود را در رابطه با امور مرتبط با حفاظت محیط زیست و کنترل آلودگی ها طبق مقررات هزینه نمایند که علاوه بر انجام کارهای زیست محیطی و عملیات اصلاحی در داخل کارخانجات می توانند بخشی از آن را نیز در اجرای این پروژه هزینه کنند.

یادآور می گردد در این جلسه معاون هماهنگی امور عمرانی، معاون برنامه ریزی و اشتغال، مدیر کل دفتر برنامه ریزی و بودجه استانداری، مدیر کل حفاظت محیط زیست و مدیر کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان نیز حضور داشتند.

گفتنی است پارک جنگلی چپقلی در فاصله 28 کیلومتری جنوب غربی شهر اراک ودر دامنه کوه تخت بزرگ مقابل پالایشگاه و پتروشیمی و نیروگاه حرارتی است و به منظور کمک به پالایش آلودگی هوای کارخانجات مجاور و به دلیل محدودیت منابع آبی و عدم صدور مجوز حفر چاه و تامین آب در حال حاضر حدود 50 هکتار از سطح منطقه با گونه های سازگار با آب و هوای منطقه از جمله بادام، اقاقیا، زبان گنجشک، سنجد، افرا، بید، سروخمره ای، کاج سیاه و سایر درختچه های زینتی جنگلکاری شده است.

چشمه 'چپقلی' نیز با خواص درمانی متعدد، داروخانه‌ای طبیعی برای درمان بیماریها بوده كه هر روزه پذیرای تعداد كثیری از هموطنان است.

این چشمه با مناظر طبیعی مصفا در بالادست روستای 'رباط میل' بر سینه رشته كوه با صلابت 'سفیدخانی' قرار گرفته و در اطراف آن تفرجگاهی سرسبز با آب و هوایی دلپذیر با وسعت 35 هكتار قرار دارد.

پارك جنگلی جوار چشمه چپقلی از شرق به رشته كوه 'میران' و 'سفید پی'، از غرب به كوههای 'كلاغ‌نشان' و 'قدمگاه'، از شمال به دشت شازند و خطوط لوله‌نفت و از جنوب به جبال 'تحت بزرگ' و 'قالی خانی' منتهی شده و از نظر اقلیمی دارای زمستان‌های سرد، بهار و پاییز معتدل و تابستان‌هایی مطبوع است.

عرصه 500 هكتاری كوه سفید خانی اراك گنجینه‌ای ارزشمند از 40 تا 50 گونه گیاهی مرتعی نظیر 'آویشن'، 'درمنه'، 'استپا'، 'گون'، 'قدومه'، 'گل آروانه'، 'جووحشی'، 'مرزنجوش' و 'شیرسگ' است كه تاج سرخ رنگ لاله‌های واژگون را در فصل بهار بر سر می‌گذارد و در بخش مراتع آن تابلوی هزار نقشی از رنگ و طراوت فرا روی بیننده گشوده شده است.

شفابخشی آب چشمه چپقلی از سال‌های دور برای مردم استان، گردشگران و كوهنوردان زبانزد بوده و سایه سار خنك بیدهای قدیمی آن همواره تیماربخش رهگذران و نوازشگر بیماران رنجور بوده است.

تفرجگاه چپقلی از سال 1371 تحت پوشش اداره كل منابع طبیعی استان مركزی قرار گرفته و توسعه فضای سبز آن با درختان 'بادام'، 'اقاقیا'، 'بید'، 'سرو خمره ای'، 'افرا'، 'زبان گنجشك' و گردو در دستور كار قرار گرفته است.

مساحت حوزه آبی چشمه چپقلی با یك دهنه اصلی و سه دهنه فرعی 475هكتار است.

بر اساس بررسیهای آزمایشگاهی مركز تحقیقات دانشگاه تهران، آب معدنی چپقلی از ردیف آبهای كربناته كلسیك و منیزین آهن‌دار، فاقد آلودگی میكروبی است كه در زمره آبهای سرد و سبك قرار دارد و آشامیدن آن اثرات درمانی شگرفی در بدن می‌گذارد.

نزدیگی چشمه و تفرجگاه چپقلی به نقاط دیدنی 'سراب عباس آباد شازند' ، 'چشمه بلاغ حك'، 'گردشگاه اسكان'، 'تفرجگاه پنجعلی'، 'پیست اسكی پاكل'، 'سد خاكی هندودر' فرصت مناسبی برای گذران اوقات گردشگران نوروزی است.

گالری تصاویر


دسته بندی

معاون اداره کل روابط عمومی


  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

   

   
   

  مطالب ویژه  مطالب اختصاصی
  آخرین اخبار دفاتر استانداری

  آخرین اخبار بخشداری ها