Portal_background_image

با حضور استاندار مرکزی پروژه انتقال پساب فاضلاب به دشت اراک با اعتباری بالغ بر 90 میلیارد ریال افتتاح شد

صبح امروز با حضور استاندار مرکزی پروژه انتقال پساب فاضلاب تصفیه خانه شهر اراک به دشت اراک با اعتباری بالغ بر 90 میلیارد ریال افتتاح شد.

محمد حسين مقيمي در اين مراسم با تبريك اعياد شعبانيه گفت:  با اجرای این طرح، زمینه انتقال 1100 لیتر بر ثانیه پساب تصفیه خانه فاضلاب شهر اراک به دشت اراک - فراهان فراهم می گردد.

وي با اشاره به اينكه مديريت منابع آب جزء مديريت هاي استراتژيكي است، اظهار داشت: بايد در مصرف آب صرفه جويي كرد زيرا افت سفره های آب زیر زمینی از چالش هاي حوزه آب این استان به شمار می رود.

استاندار مركزي با تاكید بر لزوم مدیریت و بهینه سازی مصرف آب، تصریح كرد:كشور ما از لحاظ منابع آبي جزء كشورهاي متوسط است و اكنون نيز به لحاظ ذخایر آب های زیرزمینی  با مشكل مواجه شده است كه بايد براي صرفه جويي در آب فرهنگسازي شود.

ايشان با توجه به اهميت آب يادآور گرديد: اينكه شغل ايجاد نمي شود مهم ترين دليل آن عدم جذب سرمايه گذار به دليل كمبود آب و مشكلات ديگر است.

وي ادامه داد: وظيفه دولت ايجاد اشتغال است و بايد به جوانان توجه كرد و حل بيكاري جوانان مديريت جهادي مي خواهد و بايد طرح هاي كارشناسي اجرا شود و با كمك هم بحران آب را مديريت كنيم.

مقيمي خاطرنشان ساخت: يكي از طرح هاي كارشناسي همين فاضلاب است كه 1100 ليتر در ثانيه آب به دست مي آيد كه اگر به روش كشاورزي سنتي بخواهيم از اين آب استفاده كنيم براي حدود  200 نفر اشتغال ايجاد مي شود.

استاندار تاكيد كرد: با برداشت بي رويه و غير مجاز آب مشكلاتي ايجاد مي شود كه بايد حتمن مصرف آب و استحصال آن مديريت شود.

وی خاطرنشان‌کرد: در بخش کشاورزی راه‌های صرفه‌جویی بسیاری وجود دارد و باید با دید علمی با مسئله برخورد کرد؛ از جمله اقدامات موثر در این حوزه استفاده از آبیاری تحت فشار و افزایش راندمان کاری از این طریق است. در بخش شرب و صنعت باید فرهنگ استفاده صحیح از آب همگانی شود. مجموع این اقدامات کمک بزرگی به مقابله با بحران آب در کشور می‌کند. در بخش صنعت هم بايد از تكنولوژي هاي پيشرفته  كه از آب كمتر مصرف شود،  استفاده گردد.

او با اشاره به اينكه پروژه انتقال پساب فاضلاب تصفيه خانه شهر اراك به دشت اراك- فراهان  وسيع و جامع است،‌گفت: هدف از این طرح را ایجاد فضای سبز در حاشیه شهر اراک ، توسعه محصولات کشاورزی قابل کشت با پساب مذکور ، جلوگیری از پیدایش ریزگردها و کاهش آلودگی هوای شهر اراک ، کنترل سطح آبهای زیرسطحی و در نهایت جلوگیری از توسعه کویر میقان بیان کرد.

وي در پايان  افزود: همه برای توسعه و پیشرفت استان و شهرستان ها تلاش خواهیم کرد و همه باید کمک کنند تا کارها پیش برود.

گالری تصاویر


دسته بندی

معاون اداره کل روابط عمومی


  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

   

   
   

  مطالب ویژه  مطالب اختصاصی
  آخرین اخبار دفاتر استانداری

  آخرین اخبار بخشداری ها