Portal_background_image

با حضور استاندار مرکزی و وزیر نیرو تصفیه خانه فاضلاب ساوه با اعتباری بالغ بر 390 میلیارد ريال به بهره برداری رسید

با حضور زمانی قمی استاندار مرکزی و چیت چیان وزیر نیرو عصر امروز تصفیه خانه فاضلاب شهر ساوه با اعتباری بالغ بر 390 میلیارد ريال به بهره برداری رسید.

زمانی قمی استاندار مرکزی در حاشیه مراسم بهره برداری از تصفیه خانه فاضلاب ساوه در جمع خبرنگاران، اظهار کرد: شرایط کنونی مصرف آب زیبنده کشور نیست.

وی با اشاره به کاهش میزان نزولات آسمانی و خشکسالی های اخیر، گفت: در بسیاری موارد فرهنگ مصرف آب در جامعه به درستی نهادینه نشده است.

زمانی قمی با اشاره به جلسه ای که در سطح استان با حضور فرمانداران و خانواده آب استان تشکیل شده است افزود: در این جلسه تصمیمات خوبی جهت مدیریت مصرف آب و جلوگیری از بروز بحران در این بخش اتخاذ شده است تا طبق برنامه زمان بندی بتوانیم از شرایط پیک مصرف عبور کنیم.

وی با اشاره به طرح انتقال آب سد کوچری به ساوه، تصریح کرد: مقام عالی وزارت نیرو در سفر به ساوه خبرهای خوبی از اختصاص سهم آب ساوه از سد کوچری داد که امید است با پیگیری مسئولان شاهد تسریع در عملیات اجرایی این طرح باشیم.

استاندار مرکزی با تاکید بر لزوم مدیریت مصرف منابع آبی خواستار مشارکت مردم در این بخش شد و افزود: مردم باید با صرفه جویی در مصرف آب دولت را در مدیریت موفق این بخش یاری کنند.

وزیر نیرو نیز با اشاره به اینکه 55 درصد از مجموع آب مورد نیاز کشور از منابع سفره های زیر زمینی تامین می شود، افزود: کشور به لحاظ تامین آب در بخشهای مختلف در شرایط سخت و دشواری به سر می برد که این امرلزوم مشارکت بیشتر شهروندان در مصرف بهینه را می طلبد.        

وی ادامه داد: براساس پایش میزان بارندگی در نقاط مختلف کشور، استان هزمرگان با 65 درصد، بوشهر با 46 درصد و خوزستان با 45 درصد کاهش میزان بارندگی نسبت به مدت مشابه سال قبل مواجه شده اند.            

او بیان کرد: 14 سال است که کشورمان به صورت مستمر با پدیده خشکسالی مواجه شده و شرایط میزان بارندگی های نسبت به سالهای قبل بحرانی تر شده است.    

 چیت چیان گفت: مزایای بهره مندی از شبکه فاضلاب و بازگشت آب به چرخه صنعت و کشاورزی سبب شده تا کمتر شاهد اثراث مخرب خشکسالی ها باشیم

وزیر نیرو در خصوص طرح فاضلاب شهر ساوه نیز گفت: اجرای شبکه تصفیه خانه فاضلاب این شهر مزیتهای زیست محیطی و بهداشتی زیادی دارد و میزان نیترات و فلزات سنگین در منابع آب را کاهش می دهد

وی ادامه داد: بیش از 220 هزار نفر از خدمات این طرح برخوردار شده و با بهر برداری از آن زمینه حفظ بیشتر منابع آب نیز مهیا شد.         

چیت چیان اضافه کرد: اجرای طرح تصفیه خانه فاضلاب شهر ساوه مزیتهای بالقوه ای دارد که تامین آب بخش صنعت و کشاورزی و کمک به صیانت از محیط زیست از جمله آنها است.  

وی از برگزاری مناقصه انتقال آب از سد کوچری گلپایگان به ساوه خبر داد و افزود: پیمانکار طرح نیز به زودی کار خود را آغاز می کند.   

چیت چیان اضافه کرد: این طرح نیز به صورت فاینانس انجام خواهد شد که هزینه آن حدود 300 میلیارد تومان است

وزیر نیرو در ادامه گفت: عملیات پست چهارم 63 کیلووات برق استان مرکزی نیز در حال اجراست که با استقرار آن مشکل تامین برق صنایع استان برطرف می شود

گفتنی است طرح فاضلاب شهر ساوه با اعتباری بالغ بر 390 میلیارد ریال شامل تصفیه خانه فاضلاب با فرایند لجن فعال با ظرفیت تصفیه 35 هزار متر مکعب در شبانه روز احداث شده است.             

با استقرار طرح تصفیه خانه فاضلاب شهر ساوه، بیش از 220 هزار نفر از خدمات آن بهره مند می شوند.

برای اجرای این طرح، بیش از 56 کیلومتر کلکتور( جمع کننده)،خطوط انتقال و شبکه جمع آوری فاضلاب و نصب دوهزار 600 فقره انشعاب در دستور کار قرار گرفته است.              

این طرح در راستای اهداف زیست محیطی و اقتصادی اجرای طرح های فاضلاب همچون حفظ و بالا بردن سطح سلامت و بهداشت عمومی جامعه ، جلوگیری از آلودگی منابع آب های زیر زمینی و سطحی و امکان استفاده از پساب تصفیه شده در گسترش فضای سبز و صنعت، توسط شرکت آب و فاضلاب استان مرکزی اجرا شده است.

یادآور می گردد در این آئین معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری، فرماندار شهرستان ساوه، نماینده مردم ساوه و زرندیه در مجلس شورای اسلامی نیز حضور داشتند و سخنانی را بیان کردند.معاون اداره کل روابط عمومی


  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

   

   
   

  مطالب ویژه  مطالب اختصاصی
  آخرین اخبار دفاتر استانداری

  آخرین اخبار بخشداری ها