Portal_background_image

با حضور استاندار مرکزی و سفیر فیلیپین راه های توسعه مناسبات دوجانبه بررسی شد

با حضور مقیمی و ادوارد منز صبح امروز در جلسه کارگروه توسعه صادرات استان که در محل استانداری برگزار شد، راه های توسعه مناسبات دوجانبه مورد بررسی قرار گرفت.

مقیمی استاندار مرکزی با اشاره به جمعیت استان مرکزی، اظهار کرد: این استان، استانی صنعتی است که از 12شهرستان آن، 4 شهرستان اراک، ساوه، زرندیه و دلیجان صنعتی هستند.

وی بیان کرد: در استان مرکزی با حدود 3000 واحد صنعتی، چهارمین استان صنعتی کشور است و دارای ظرفیت معادن سرب، روی، مس و سنگ های ساختمانی می باشد.

وی گفت: این استان دارای ظرفیت کارخانجات تولید خودرو، سیمان، ماشین آلات صنعتی، واگن مسافری و باری و همچنین صنایع غذایی می باشد که تولیدات این کارخانجات می تواند در اختیار مردم فیلیپین قرار گیرد.

مقیمی استان  مرکزی را از قطب های مهم کشاورزی در کشور برشمرد و گفت: این استان در زمینه کشاورزی نیز شرایط خوبی دارد و به دلیل نزدیکی به استان تهران امکان انتقال سریع محصولات به پایتخت وجود دارد.

استاندار مرکزی با اشاره به اینکه بیت امام خمینی(ره) و مدرسه ای که ایشان در آن تحصیل می کردند در شهرستان خمین می باشد، ابراز کرد: استان مرکزی دارای اماکن مذهبی و تاریخی بسیاری است که می تواند در زمینه صنعت گردشگری مورد توجه قرار گیرد.

وی با بیان اینکه روابط تجاری و سقف مبادلات تجاری بین دو کشور ایران و فیلیپین خیلی بالا نیست، عنوان کرد: از کشور ما به فیلیپین مواد معدنی، پتروشیمی و نفتی صادر می شود و موز و روغن نیز وارد می گردد.

مقیمی با اشاره به اینکه در مناطق ویژه استان مرکزی از جمله ساوه و زرندیه امکان سرمایه گذاری مشترک وجود دارد، افزود: این آمادگی وجود دارد تا در زمینه توریسم ارتباط بیشتری برقرار نمائیم و محصولات کشاورزی از جمله انار و پسته، محصولات لبنی، روغن پایه و قیر، محصولات شیشه، پلی استر و ماشین آلات کمباین و ساخت تجهیزات صنعتی را به کشور فیلیپین صادر کنیم.

استاندار مرکزی افتتاح نمایشگاه صنعت و معدن با حضور سفیر فیلیپین را فرصت خوبی برای ارائه و معرفی محصولات و تولیدات استان برشمرد و گفت: امیدوارم در مباحث اقتصادی بتوانیم با کشور فیلیپین به نتایج مطلوبی دست یابیم.

سفیر فیلیپین نیز اظهار کرد: کشور فیلیپین 100 میلیون نفر جمعیت دارد که بیشتر آن را نسل جوان تشکیل می دهند و وضعیت اقتصادی این کشور در سال های اخیر بسیار مناسب بوده است.

ادوارد منز افزود: اقتصاد کشور فیلیپین از جهاتی با اقتصاد ایران متفاوت است ولی وجه تشابه آن در زمینه کشاورزی است که در کشور فیلیپین نیز کشاورزی نقش مهمی در اقتصاد این کشور دارد.

وی با اشاره به اینکه فیلیپین کشوری گرمسیر است و محصولات کشاورزی گرمسیری دارد، ادامه داد:  کشور ایران دارای چهار فصل است که باعث می شود محصولات کشاورزی این کشور تنوع داشته باشد و از این جهت فیلیپین می تواند بازار خوبی برای محصولات کشاورزی ایران باشد.

سفیر فیلیپین ابراز کرد: کشور ما همچون ایران کشوری صنعتی نیست و اغلب صنایع ما کوچک و متوسط هستند و در ایران نیز درصد بالایی صنایع کوچک و متوسط وجود دارد که مزیتی برای توسعه همکاری دو کشور محسوب می شود و ایران می تواند در ایجاد صنایع سنگین مانند نیروگاه و ماشین آلات سنگین به ما کمک نماید.

ادوارد منز سفر خود به استان مرکزی را فرصت خوبی برای توسعه اقتصادی دو کشور عنوان کرد و گفت: اگر تجار دو کشور باهم همکاری و ارتباط بیشتری داشته باشند نقاط مشترک بیشتری برای تجارت خواهند یافت.

سفیر فیلیپین بیان کرد: هدف از این سفر آشنایی با قابلیت های استان مرکزی برای ارتقای مناسبات تجاری است و در ماههای آینده هیات عالی رتبه اقتصادی متشکل از بازرگانان فیلیپینی به منظور بررسی راهکارهای سرمایه گذاری در ایران به تهران سفر خواهند کرد و نشستی خواهند داشت که  از مقامات استان مرکزی نیز دعوت می شود در این نشست حضور داشته باشند.

منز تاکید کرد: تشکیل هیات تجاری مشترک ایران و فیلیپین ضمن کمک به توسعه روابط اقتصادی و صنعتی به گسترش صنعت گردشگری در دو کشور کمک شایانی خواهد کرد.

وی با اشاره به اینکه دولت جمهوری اسلامی ایران نیز اعتقاد به رونق صنعت گردشگری دارد و آن را از اولویت های کاری خود قرار داده است، ابراز  کرد: از دیگر اهداف من در این سفر ارتقای سطح همکاری در زمینه گردشگری  می باشد که افزایش شناخت از دو کشور می تواند به تحقق این امر کمک نماید.

گفتنی است شرکت در افتتاحیه نمایشگاه توانمندی های صنعت استان، بازدید از شرکت صنایع آذرآب شهر اراک و نشست با صنعتگران در مرکز خدمات فناوری کسب و کار از مهم ترین برنامه های کاری سفیر فیلیپین در سفر دو روزه خود به استان مرکزی است.

گالری تصاویر


دسته بندی

معاون اداره کل روابط عمومی


  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

   

   
   

  مطالب ویژه  مطالب اختصاصی
  آخرین اخبار دفاتر استانداری

  آخرین اخبار بخشداری ها