Portal_background_image

با حضور استاندار مرکزی و سفیر سوئیس ظرفیت های توسعه همکاری های دو جانبه بررسی شد

با حضور مقیمی  و جولیو هاز سفیر سوئیس صبح امروز در نشست اعضای اتاق بازرگانی، مدیران شرکت ها، فعالان و تشکل های اقتصادی استان که در محل استانداری برگزار شد، ظرفیت های توسعه همکاری های دو جانبه مورد بررسی قرار گرفت.

مقیمی استاندار مرکزی با اشاره به وسعت و جمعیت استان مرکزی، اظهار کرد: استان مرکزی با حدود 2900 واحد صنعتی، چهارمین استان صنعتی کشور است و دارای ظرفیت معادن سرب، روی، مس و سنگ های ساختمانی می باشد.

وی به تولیدات صنعتی این استان اشاره کرد و گفت: صنایع فلزی آلومینیوم، تولید شیشه، سیمان و همچنین عایق های صوتی و حرارتی، الیاف مصنوعی، ماشین های راه سازی، بسته های پالایشگاهی، تولید خودروی سواری و کامیون و تولید واگن از جمله تولیدات صنعتی این استان است.

مقیمی استان  مرکزی را از قطب های مهم کشاورزی در کشور برشمرد و گفت: این استان در تولید گندم، جو، ذرت، دانه های روغنی و محصولات دام، طیور، آبزیان، گوشت قرمز و محصولات باغی نیز شرایط خوبی دارد.

استاندار مرکزی ابراز کرد: استان مرکزی در تولید دو محصول انار و پسته ویژگی بالایی دارد و 90 درصد پسته و 40 درصد انار استان صادر می گردد.

وی ادامه داد: شهرستان محلات ظرفیت خوبی در تولید گل و گیاه دارد که به کشورهای دنیا صادر می گردد.

مقیمی با بیان اینکه در 5 ماهه نخست سال جاری 800 هزار دلار واردات از کشور سوئیس به استان مرکزی صورت گرفته است، عنوان کرد: این استان صادرات نسبی نیز به کشور سوئیس دارد.

استاندار مرکزی بیان کرد: این آمادگی وجود دارد که برخی از تولیدات استان بخصوص در زمینه پلی استر، محصولات پتروشیمی، ماشین آلات صنعتی، گل و سنگ ساختمانی را در معرض صادرات به کشور سوئیس قرار دهیم.

وی ابراز کرد: در این استان ذخائر سنگ تراورتن نیز وجود دارد که می توان به کشور سوئیس صادر کرد.

مقیمی خاطر نشان کرد: استان مرکزی دارای ظرفیت های تاریخی و فرهنگی می باشد که می تواند در صنعت گردشگری نیز ارتباطات بیشتری را با کشور سوئیس برقرار نماید.

وی تأکید کرد: دولت ایران تمام تلاش خود را بکار می گیرد که نشان دهد تمام اقدامات و فعالیت هایش بخصوص در بحث انرژی هسته ای در چارچوب قوانین بین المللی بوده است.

استاندار مرکزی خاطر نشان کرد: اعمال تغییرات لازم  در رفتار کشورهای اروپائی و ایران باعث نزدیک شدن افکار بهم می شود و  در این صورت شرایط  برای انجام مبادلات اقتصادی بوجود خواهد آمد.

مقیمی افزود: امیدواریم که اروپا شناخت بیشتری نسبت به ایران پیدا کند و زمینه برای انجام فعالیت های اقتصادی فراهم شود.

سفیر سوئیس نیز در این دیدار با بیان اینکه کشور سوئیس کشوری با مساحت 40 هزار متر مربع است و یک دهم ایران جمعیت دارد، اظهار کرد: اگر کشوری سخت بکوشد می تواند به آنچه می خواهد برسد که در ایران پتانسیل عظیمی وجود دارد که به موفقیت ایران می انجامد.

وی بیان کرد: امروز شاهد آن هستیم که شرکت های ایرانی در بازار داخلی و خارجی با چالش هایی روبرو هستند که اگر برای کسب و کار متعهد و حرفه ای باشند می توانند بر این مشکلات غلبه نمایند.

جولیو هاز افزود: آینده درخشانی میان روابط تجاری ایران و سوئیس می باشد و امروز باید رو به جلو حرکت کنیم و فرصت ها را به موفقیت تبدیل نمائیم.

سفیر سوئیس گفت: عدم ایجاد ارتباط و نبود شرکتی از ایران در سوئیس بدلیل نبود کیفیت تولیدات نیست بلکه مشکل بودن مبادلات بانکی از جمله عوامل آن می باشد.

وی مشکل دوم برای تجارت کشورها با ایران را مسئله سیاسی بین ایران و 1+5 عنوان کرد و گفت: وجود تحریم ها و ریسک کار کردن با ایران مانعی برای برقراری ارتباط شرکت های سوئیسی برای تجارت با ایران است.

جولیو هاز تصریح کرد: برای برقراری ارتباط تجاری با ایران وضعیت اقتصادی متفاومتی لازم است و باید برای تغییر افکار عمومی اروپا نسبت به ایران تلاش بیشتری صورت بگیرد.

وی با بیان اینکه ایران از جواهرات صنعت توریسم است، گفت: شناخت اروپا از ایران تغییر کرده است چرا که میزان گردشگران سوئیسی از ایران 50 درصد افزایش یافته است.

سفیر سوئیس خاطر نشان کرد: به بهبود روابط تجاری ایران و سوئیس بسیار خوش بین هستیم و امیدواریم در آینده نزدیک با بهبود شرایط این روابط ارتقاء یابد و ما نیز ایران را در این جهت کمک خواهیم کرد.

گفتنی است سفیر سوئیس در ابتدای سفر خود به استان مرکزی مورد استقبال قرار گرفت و در نشست اعضای اتاق بازرگانی، مدیران شرکت ها، فعالان اقتصادی و تشکل های اقتصادی استان شرکت نمود.

وی همچنین از بازار تاریخی اراک و موزه های سنگ و حسن پور اراک نیز بازدید کرد.

گالری تصاویر


دسته بندی

معاون اداره کل روابط عمومی


  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

   

   
   

  مطالب ویژه  مطالب اختصاصی
  آخرین اخبار دفاتر استانداری

  آخرین اخبار بخشداری ها