Portal_background_image

با حضور استاندار مرکزی مسائل و مشکلات واحدهای تولید گل و گیاه و سنگ های زینتی شهرستان محلات بررسی شد

با حضور محمد حسین مقیمی مسائل و مشکلات واحدهای تولید گل و گیاه و سنگ های زینتی شهرستان محلات بررسی و تصمیمات لازم اتخاذ گردید.

محمد حسین مقیمی اظهار کرد: برای رفع مشکلات پایانه گل و گیاه محلات باید با عزم جدی تلاش شود و برای ایجاد منطقه ویژه نیز مسئولین مربوط در مرحله اول کار را شروع کنند و آن را به جایی برسانند که بتوانند مجوز مرحله بعد را دریافت کنند.

وی بیان کرد: بخشی از مشکلات نرم افزاری، سخت افزاری و مدیریتی است و بخشی دیگر نیاز به منابع دارد که با توجه به محدودیت منابع ما نیز برای رفع این مشکلات کمک خواهیم کرد.

مقیمی با اشاره به سیاست های اقتصاد مقاومتی ابراز کرد:  تولید محصولات داخلی از جمله گل و گیاه هم در بازار داخلی اهمیت دارد  و هم در بازار خارجی موجب ارزآوری و شکوفائی اقتصادی می گردد.

استاندار مرکزی  از واریز عوارض ارزش افزوده برخی از بهره برداران در خارج از استان ابراز تاسف کرد و با تعیین زمان 10 روزه برای واریز عوارض ارزش افزوده تولید کنندگان در استان، گفت: از زمان تعیین شده هر بهره بردار سهم عوارض واریزی خود را خارج از استان واریز کند از فعالیتش بشدت جلوگیری خواهد شد.          
وی عنوان کرد: موضوع زمین واگذار شده به دهکده گل به استانداری منعکس شود تا از طریق اداره کل مسکن و شهرسازی بررسی و پیگیری گردد و هرچه قانونگذار معین کرده باشد همان اجرا می شود.

مقیمی تصریح نمود: اگر حقوق دولت به موقع پرداخت شود، خدمات هم به موقع ارائه می گردد و طبیعی است که اگر حقوق دولت در موعد مقرر پرداخت نگردد، دولت نیز نمی تواند خدمات را به موقع ارائه نماید و باید به دستگاه هایی مانند دیوان محاسبات نیز پاسخگو باشد.

وی با اشاره به اینکه حریم اطراف سنگ بری ها و  باید بر اساس ضوابط واگذار شود، گفت: برای ایجاد شهرک صنعتی سنگ بری به غیر از مسیر جاده نیم ور- دلیجان، هر جای دیگری که بخواهند زمین واگذار می شود به شرط انکه مسائل ریست محیطی نداشته باشد.

استاندار مرکزی در خصوص ایجاد کارخانه بازیافت ضایعات سنگ و واگذاری زمین با هماهنگی اتحادیه سنگ نیز، بیان کرد: ابتدا موضوع را به استانداری منعکس و مشخص کنند دقیقاً برای چه کاری زمین می خواهند و مانند شهرک صنعتی سنگ بری به شرط نداشتن مسائل زیست محیطی و همچنین سودآوری، اقدامات بعدی در این رابطه انجام می شود و در مورد واگذاری زمین با واسطه هم تجربه نشان داده است که  اگر اینگونه عمل کنیم در واقع شرایط ایجاد فساد را مهیا کرده ایم و اقدامی که ما می توانیم درخصوص اشخاصی که از سوی اتحادیه اعلام می شود که آنها صلاحیت گرفتن زمین را ندارند، انجام دهیم این است که در صورت عدم فعالیت، زمین از آنها پس گرفته شود.

مقیمی در مورد سوخت و قاچاق آن نیز، اظهار داشت: اعداد و ارقامی که متولیان در این حوزه ارائه می دهند غیر کارشناسی است و فرماندار باید وقت بگذارد و با یک اقدام کارشناسی دقیقاً مشخص کند که سنگ بری ها به چه مقدار سوخت نیاز دارند تا از طریق وزارتخانه های نفت و صنعت، معدن و تجارت پیگیری و تأمین گردد و یکی از دلایلی که سوخت قاچاق می شود ما به تفاوت آن است و در نتیجه ما مجبوریم برای مقابله با این موضوع سهمیه را کنترل کنیم و به تبع آن برای برخی از مشاغل مانند سنگ بری ها محدودیت ایجاد می شود و این محدویت برای جلوگیری از قاچاق صورت می گیرد و البته اگر مشکل سوخت مورد نیاز این واحدها از طریق گاز برطرف می شود، آمادگی کامل داریم تا اقدام کنیم.

استاندار مرکزی در خصوص خرید و نوسازی دستگاه های سنگ بری نیز، گفت: در این رابطه می توانند از طریق صندوق توسعه ملی اقدام  کنند به نحوی که اگر مجوز بهره برداری داشته باشند با مراجعه به بانک صنعت و معدن و طی فرآیندهای قانونی و در صورت موافقت ظرف مدت 2 ماه وام به آنها تعلق می گیرد.

وی در رابطه با پساب شهر محلات هم، گفت: بر خلاف آنکه با انتقال پساب شهراراک به محیط مخالف بودیم اما در شهرستان محلات با اختصاص ،انتقال و تصفیه پساب های محلات به بخش گلخانه ای و پرورش گل موافقیم.

حجت الاسلام علیرضا سلیمی نیز عدم برپایی نمایشگاه ملی و بین المللی گل و گیاه محلات طی دوسال اخیر را توسعه نیافتن پایانه صادراتی گل و گیاه، کندی درراه اندازی مرکز تولید ژنتیکی گل وگیاه و کمبود آب و انجام نشدن آبیاری نوین (قطره ای ) دانست.

وی ظرفیت تولید گل در محلات را دوبرابر مقدار فعلی اعلام کرد و گفت: در صورت اجرای طرح های آبیاری قطره ای و تبدیل تولید سنتی به صنعتی، تولید و صادرات گل کشوردر این قطب بزرگ تولیدی متحول خواهد شد
نماینده مردم شهرستان های محلات و دلیجان در مجلس شورای اسلامی تولید سالانه 127 میلیون شاخه گل در محلات و صادرات شش میلیون شاخه به ارزش 12 میلیون دلار را یادآور شد و گفت: طبق آمار،این شهرستان در سه ماهه نخست امسال افزون بر دو میلیون و 700 هزار دلار ارزآوری از صادرات گل به کشورهای عراق ترکمنستان، آذربایجان، نخجوان، قرقیزستان ، افغانستان و تاجیکستان داشته است.

در این نشست، تعدادی از بهره برداران معادن سنگ محلات نیز نبود نیروی کارگری ایرانی برای تامین نیرو و جلوگیری از استفاده از کارگران اتباع بیگانه (افغانی) را از عمده مشکلات معدن داران سنگ شهرستان عنوان کردند.
گفتنی است در این نشست برای کمک به برپایی نمایشگاه ملی گل و گیاه در شهریورماه سال جاری ، پیگیری کمبود نیروی کار ، تعامل با بانک های عامل برای پرداخت تسهیلات ارزان قیمت و اختصاص زمین مورد نیاز برای گل کاران و ایجاد گمرگ برای سهولت در صادرات تصمیم گیری شد.             
یادآور می گردد معاون هماهنگی امور عمرانی، معاون برنامه ریزی و اشتغال استانداری، مشاور عالی استاندار، مدیر کل دفتر هماهنگی امور اقتصادی و بین املل، مدیر کل روابط عمومی و امور بین الملل، برخی از مدیران استانی و اعضای اتحادیه های گل و گیاه و معادن و سنگ ساختمانی شهرستان محلات و مسئولان این شهرستان در این نشست حضور داشتند.   

گالری تصاویر


دسته بندی

معاون اداره کل روابط عمومی


  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

   

   
   

  مطالب ویژه  مطالب اختصاصی
  آخرین اخبار دفاتر استانداری

  آخرین اخبار بخشداری ها