Portal_background_image

با حضور استاندار مرکزی مسائل و مشکلات اقتصادی شهرستان کمیجان بررسی شد

با حضور مقیمی صبح امروز مسائل و مشکلات اقتصادی و واحدهای تولیدی شهرستان کمیجان در محل فرمانداری این شهرستان مورد بررسی قرار گرفت.

محمدحسین مقیمی استاندار مرکزی در چهارمین جلسه کارگروه امور اقتصادی استان که در محل فرمانداری شهرستان کمیجان برگزار شد، اظهار کرد: شهرستان کمیجان جزء مناطق کمتر توسعه یافته استان می باشد و این درحالی است که این منطقه قابلیت های بالایی را در جذب سرمایه و رونق اقتصادی و اشتغال زایی دارد و روند توسعه صنعتی در کمیجان بسیار کند بوده است.

وی افزود: برای ایجاد رونق اقتصادی در این شهرستان باید سرمایه گذاری صورت بگیرد و دولت باید با ایجاد زیرساختهای لازم و ارائه تسهیلات به متقاضیان زمینه را برای سرمایه گذاری در بخش صنعت این شهرستان فراهم نماید و شرکت شهرک های صنعتی استان در این راستا ملزم به اعمال تخفیف 50 درصد بها اراضی در مناطق کمتر توسعه است و حتی تخفیف های بیش از 50 درصد نیز باید در دستور کار هیأت مدیره این شرکت قرار گیرد.

مقیمی تصریح کرد: استقرار و توسعه صنایع کوچک زودبازده نیاز زیرساختی در شهرستان کمیجان است.

استاندار مرکزی با اشاره به مشکلات شهرک صنعتی کمیجان، گفت: مشکل تأمین برق و تاسیسات زیربنایی از جمله اصلاح و بهسازی ورودی این شهرک از سوی شرکت شهرک های صنعتی و شرکت توزیع برق مورد بررسی قرار گیرد و یکی از کارکنان اداره صنعت، معدن و تجارت شهرستان به عنوان رابط به منظور هماهنگی و انجام امور شهرک منصوب گردد.

وی درخصوص مشکل فاضلاب شهرک صنعتی کمیجان، بیان کرد: شرکت شهرک های صنعتی استان از سال 1394 نسبت ایجاد تصفیه در این شهرک اقدام کند و در صورتی که کارخانجات مستقر در این شهرک تمایل به همکاری دارند از ظرفیت آنها استفاده کند.

مقیمی ابراز کرد: عریض کردن مسیر محدوده شهر کمیجان تا شهرک صنعتی بررسی شود و در این راستا دفتر برنامه ریزی و بودجه، معاونت هماهنگی امور عمرانی استانداری، فرمانداری شهرستان و اداره کل راه و شهرسازی نسبت به ارائه راهکار اقدام نمایند.

استاندار مرکزی بیان کرد: واحدهای تولیدی در شهرستان های کمتر توسعه یافته در صورتی که دارای پروانه باشند و اظهار نامه ارائه نمایند می توانند از معافیت مالیاتی استفاده کنند و اداره کل امور مالیاتی استان با توجه به اینکه شهرستان کمیجان جزء مناطق کمتر توسعه یافته است مطابق قانون در خصوص معافین مالیاتی اقدام کند و فرماندار نیز باید پیگیری و گزارش آن را ارائه نماید.

وی با بیان اینکه نگرفتن مالیات به اندازه گرفتن آن وظیفه محسوب می شود، عنوان کرد: دولت مکلف است که درآمد و هزینه کردش مطابق قانون باشد و هر درآمدی برای دولت باید به استناد قانون باشد و حق الناس نیز در نظر گرفته شود و ترتیبی اتخاذ گردد تا پرونده های مالیاتی شرکت ها و واحدهای تولیدی برای انجام امور مالیاتی به شهرستان منتقل شوند.

مقیمی با اشاره به اینکه واحدهای تولیدی به سرمایه در گردش نیاز دارند، ادامه داد: با توجه به بند ز ماده 19 قانون بودجه 93، 25 درصد از منابع داخلی بانک ها باید برای سرمایه در گردش هزینه شود که در این راستا 5 میلیارد تومان برای متقاضیان بخش کشاورزی، دام و طیور در نظر گرفته شود و بانک کشاورزی 2 میلیارد تومان، سپه یک میلیارد تومان، ملی یک میلیارد تومان و تجارت 1 میلیون تومان پرداخت نمایند.

وی درباره وضعیت آب شهرستان کمیجان افزود: با توجه به بحران آب در این شهرستان شرکت آب منطقه ای نسبت به اعمال قانون در خصوص اضافه برداشت آب توسط چاه های کشاورزی دارای پروانه و ممانعت از کاشت محصولاتی پر آب بر مانند هندوانه و صیفی جات و انتقال آب از اراضی غیر تحت شرب و استفاده از روش های نوین آبیاری(قطره ای، بارانی و ...) با توجه به اعتباراتی که در اینخصوص پیش بینی شده است، اقدام نماید و در رابطه با نحوه تأمین آب مورد نیاز باغ های انگور میلاجرد نیز بررسی نماید.

مقیمی ادامه داد: در خصوص آبزی پروری نیز به نحوی برنامه ریزی شود که تنها در فصول زراعی سال و با هدف استفاده بهینه از آب کشاورزی، اقدام شود و اداره کل جهاد کشاورزی استان موظف است در این رابطه برنامه ریزی و اقدام لازم را به عمل آورد.

استاندار مرکزی تصریح نمود: در خصوص احداث دهکده سلامت، سرمایه گذار نسبت به تهیه طرح و ارائه درخواست به اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اقدام نماید و اداره کل مذکور هم پیگیری های لازم در این رابطه برای عملیاتی شدن آن به عمل آورد.

وی در خصوص ایجاد منطقه تجاری در ابتدای شهر کمیجان(حد فاصل دانشگاه آزاد تا پارک شهر) ضمن اعلام موافقت با این طرح تأکید نمود: طرح مزبور از سوی شهرداری کمیجان تهیه و به کمیسیون ماده 5 استان برای بررسی و طی مراحل قانونی ارسال گردد و فرمانداری با همکاری دفتر امور و شهری وشوراهای استانداری پیگیری و نظارت لازم را به عمل آورند.

مقیمی ادامه داد: از آنجایی که بانک های ملت، صادرات و پست بانک در این شهرستان شعبه ای ندارند، اقدام لازم را به منظور استقرار شعبه با نظر مثبت استان به عمل آورند و فرمانداری شهرستان نیز پیگیری نماید.

وی گفت: به منظور پشتیبانی از صنعت قالیبافی در این منطقه، اداره کل صنعت، معدن و تجارت و صندوق مهر امام رضا(ع) در خصوص شناسایی متقاضیان و ارائه تسهیلات اقدام نمایند.

استاندار ادامه داد: برای لایروبی قنوات نیز با کمک نمایندگان، اعتبارات مناسبی براساس ماده 22 قانون بودجه سال 93 مبتنی بر ماده 180 برنامه پنجم توسعه اختصاص داده شد و فنی و حرفه ای خواهران نیز تا پایان سال و فنی حرفه ای برادران نیز در صورت تأمین اعتبار به بهره برداری می رسد و 2 میلیارد تومان هم برای توسعه روستای وفس از منابع استانی در نظر گرفته شده است.

مقیمی در رابطه با وضعیت جاده اراک-کمیجان نیز اظهار داشت: این جاده بازسازی خواهد شد و با اعتباراتی که امسال و در سال های آینده به آن اختصاص داده می شود می توانیم وضعیت این جاده را اصلاح و بخش هایی را هم دوبانده کنیم.

وی درخصوص رفع مشکلات و موانع مرتبط با احداث شهرک صنعتی میلاجرد، گفت: مالکیت زمین این شهرک با منابع طبیعی است که باید به شرکت شهرک های صنعتی انتقال داده شود و اگر کسی بحث مالکیت این زمین را داشت آن را ازمراجع قانونی پیگیری نماید.

استاندار مرکزی ابراز کرد: برای ایجاد بازارچه در شهرستان کمیجان 45 میلیون تومان در نظر گرفته شده و زمین آن نیز از سوی فرمانداری شهرستان کمیجان تامین خواهد شد.

گفتنی است در این جلسه مسائل و مشکلات اداره تأمین اجتماعی شهرستان از جمله منابع انسانی و سهمیه کارگران ساختمانی نیز مطرح شد.

یادآور می گردد مشکلات چند واحد تولیدی شهرستان کمیجان از جمله شرکت میلاد پلاستیک آریا، شرکت پیمان پخش غروب، مجموعه خدماتی رفاهی و تالارباغ اسفندان، استخر آلیس، مجتمع خدماتی و جایگاه سوخت گیری رسولی، مرغ تخم گذار اسفندانی، شهر بازی طوفان و... مورد بررسی قرار گرفت.

عمده مشکلات این واحدها استمهال دیون، تسهیلات سرمایه در گردش و توسعه ای و تامین زیرساخت ها عنوان شد.

گالری تصاویر


دسته بندی

معاون اداره کل روابط عمومی


  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

   

   
   

  مطالب ویژه  مطالب اختصاصی
  آخرین اخبار دفاتر استانداری

  آخرین اخبار بخشداری ها