Portal_background_image

با حضور استاندار مركزي دو طرح عمران شهري در اراك به بهره برداري رسيد

با حضور زمانی قمی استاندار مرکزی در آئینی طرح ساماندهی محوطه مقبره های آقاسلطان و آقانورالدین از عالمان برجسته اراکی و گورستان قدیمی و نیز بهسازی پارک شهر اراک در مجموع به وسعت حدود شش هکتار به بهره برداری رسید.

زمانی قمی استاندار مرکزی در این آیین یکی از اقدامات پسندیده شهرداری کلانشهر اراک را بهسازی محوطه مقبره آیت‌الله آقا نورالدین، آقا سلطان و پارک شهر اراک عنوان کرد و گفت: این مکان به عنوان بخشی از شناسنامه تاریخی و فرهنگی شهرستان اراک و بالطبع بخشی از افتخارات این شهرستان عالم‌خیز از اهمیت خاصی برخوردار است.

زمانی‌قمی افزود: حفظ منزلت این مکان و بازگرداندن شناسنامه تاریخی شهر به همشهریان اقدامی ارزشمند است که خوشبختانه با تلاش شهرداری کلانشهر اراک محقق شده است.

استاندار مرکزی ادامه داد: تبدیل این مکان به یک مکان فرهنگی و گردشگری با توجه به سابقه تاریخی آن موجبات رضایت و خرسندی مردم شهر را فراهم کرده است.

وی همچنین از تلاش شهرداری و شورای اسلامی کلانشهر اراک در اجرای پروژه‌های شهری و بهسازی محوطه مقبره آیت‌الله آقا نورالدین، آقا سلطان و پارک شهر اراک تقدیر کرد.

شهردار کلانشهر اراک نیز در این مراسم گفت: پارک شهر اراک با مساحتی حدود دو هکتار به علت مجاورت با گورستان قدیمی این شهر با وجود چندین آرامگاه مخروبه خانوادگی به یک محل نامناسب برای مردم شهر و محلی امن برای افراد ناباب و بزهکار تبدیل شده بود به نحوی که بستگان متوفیان در گورستان جرات رفتن به محل و قرائت فاتحه برای درگذشتگان خود را نداشتند.
وی بیان کرد: در مردادماه سال 1393 به دستور استاندار وقت، جلسه ای به ریاست ایشان تشکیل و مقرر شد شهرداری نسبت به ساماندهی محل مذکور اقدام نماید، از همین رو عملیات اجرایی این طرح از نیمه اول فروردین ماه امسال با صرف 26 میلیارد و 500 میلیون ریال انجام شد.
وی اظهار کرد: تخریب مقبره های قدیمی و سه هزار و 500 مترمرکعب آواربرداری، اجرا و نصب المان برای 17 شهید والامقام ، اجرای یک هزار و 300 مترمکعب شفته آهک جهت کف سازی، دو هزار و 400 مترمکعب خاکریزی و تسطیح ، یک هزارو 800 مترمکعب شن ریزی و تسطیح، تهیه و نصب پنج هزار عدد یادبود، هفت هزار و 428 کیلوگرم آرماتوربندی جهت محوطه سازی ، اجرای چهار هزار و 100 متر جدول بتنی و کف فرش به وسعت 10 هزار و 400 مترمربع از جمله عملیات های انجام شده در اجرای این طرح بوده است.
به گفته شهردار اراک، 347 مترمکعب بتن ریزی جهت محوطه سازی، اجرای 500 متر رمپ و پله و مناسب سازی، نمایشگاه سنگ های قدیمی ، احداث دور درختی بتنی، سامانه روشنایی و برق رسانی، سامانه آبرسانی مکانیزه ، شش هزار و 100 مترمربع فضای سبز (چمن کاری) ، 450 مترمربع گلکاری، کاشت 480 اصله درخت و 220 اصله درختچه ، نصب ست ورزشی در فضایی به مساحت 75 مترمربع ، نصب وسایل بازی کودکان از جنس پلی اتیلن در فضایی به وسعت 95 مترمربع ، ساخت آبنمای موزیکال ، ساخت و نصب 80 نیمکت و 50 عدد سطل زباله از کارهای صورت گرفته برای طرح بهسازی پارک شهر اراک بوده است.
عباسی، ساخت و تجهیز محل استقرار پلیس جهت تامین امنیت پارک، نقاشی نمای ساختمان مقبره های آقانورالدین و آقاسلطان و دیوارهای اطراف به مساحت 600 مترمربع ، مرمت و بازسازی آب انبار در مجاورت مقبره آقانورالدین ، بازگشایی ورودی مخزن و اجرای سر در ورودی مخزن آب انبار، آواربرداری از مخزن و پاشیر، سبک سازی سقف و مرمت و ایزوگام، اجرای آجر فرش ختایی پشت بام، پاک سازی جداره ها، مرمت با استفاده از آجرهای قزاقی و ختایی، دیوارکشی محوطه آب انبار، اجرای طاق ورودی ، بازکردن ورودی مخزن، حفر چاه جهت فاضلاب آب انبار، اجرای سردر ورودی، اجرای بادگیرها، بندکشی جداره ها و طاق ها، ساخت و نصب در ورودی ، مرمت پله های پاشیر، اجرای سنگ فرش گندمک کف آب انبار و اجرای تاسیسات مورد نیاز را از دیگر اقدامات انجام شده برای اجرای طرح بهسازی پارک شهر و ساماندهی گورستان قدیمی اراک ذکر کرد.

گفتنی است چند تن از اعضای شورای اسلامی شهر اراک، مدیران استان مرکزی و مسئولان شهرداری اراک در این آئین حضور داشتند.معاون اداره کل روابط عمومی


  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

   

   
   

  مطالب ویژه  مطالب اختصاصی
  آخرین اخبار دفاتر استانداری

  آخرین اخبار بخشداری ها