Portal_background_image

با حضور استاندار دومين همايش ائمه جمعه استان برگزار شد

با حضور آقازاده استاندار مرکزی دومین همایش ائمه جمعه مشترک با شورای تامین استان و نمایندگان مجلس شورای اسلامی برگزار شد.

آقازاده استاندار مرکزی اظهار کرد: در سالهای اخیر به رغم مشکلات اقتصادی و شرایط بعضاً نامناسبی که در فعالیت های اقتصادی به ویژه در تعاملات با کشورهای منطقه و کشورهای دنیا داشتیم در سالهای اخیر شاخص های اقتصادی کشور دربخش های مختلف روند بهتری را داشته است.

استاندار مرکزی گفت: آمار رسمی در این استان نیز  بیانگر  این است که شاخصه های اقتصادی و صنعتی استان نسبت به اهداف تعیین شده شیب خوبی را طی می کند.

آقازاده با اشاره به پیگیری های انجام شده در جهت بهبود شرایط صنایع و واحدهای تولیدی استان ، گفت:  با تمهیداتی که برای رونق تولید در کارخانه واگن پارس اراک اندیشیده شد این کارخانه پارسال موفق به ساخت 300 واگن باری گردید که  این امر در 11 سال گذشته بی سابقه بوده است.

وی افزود: ساخت و تحویل 29  واگن مسافربری و تعمیر و بازسازی 25 واگن مسافری نیز از دیگر اقدامات کارخانه واگن پارس است و این کارخانه امسال  قرارداد قطعی ساخت 600 دستگاه واگن باری را دارد که تا کنون 121 واگن را ساخته و تحویل داده است.

وی افزود:  این کارخانه بیش از دو برابر واگن مسافربری که در سال گذشته ساخته را امسال سفارش داده است که این سفارش در طول تاریخ بهره برداری این کارخانه بی نظیر است .

آقازاده گفت: مراحل عقد قرارداد 50 دستگاه لوکوموتیو در شرکت واگن پارس بخوبی پیش می رود و می توانند این شرکت را وارد فناوری جدید ساخت لوکوموتیو کند و  3 تا 25 تای دیگر نیز در مرحله عقد قرار داد است  اینها  امیدوار کننده است و امید  می رود این اتفاقات باعث بهبود شرایط برای کارگران و همه کسانیکه به دنبال امنیت شغلی هستند باشد.

استاندار مرکزی درخصوص شرکت کمباین سازی  نیز اظهار کرد: این کارخانه نیز با مشکلاتی مواجه بود که امسال با برنامه ریزی هایی که انجام شده توانستیم بیش از 60 دستگاه کمباین را به فروش برسانیم و 30 تا40 دستگاه کمباین نیز در نوبت فروش است .

آقازاده ادامه داد: شرکت آذرآب نیز امروز شرایط خوبی را طی می کند و بیش از 800 میلیارد تومان قرارداد امضا کرده و سفارش دارد.

استاندار مرکزی گفت: امروز  کارگران شرکت هپکو که بعنوان یک نماد نا موفق در طول 10 سال اخیر مطرح است یک ماه حقوق طلب دارند و  با اقداماتی که در دستور کار و در حال انجام است ان شاء ا... تا پایان امسال بعد از سالها تولید را در هپکو شاهد خواهیم دید.

وی افزود: در ماشین سازی نیز شاهد رخداد اتفاقات خوبی هستیم شرکتی که تا مرز تعطیلی پیش رفت امروز در استان ها و دستگاه های مختلف دولتی و بخش خصوصی سفارش می گیرد.

آقازاده گفت: علاوه بر اقدامات خوبی که در این 4 تا 5 کارخانه بزرگ استان انجام شده است اگر امروز با تحریم ها مواجه نبودیم شاهد آغاز عملیات اجرایی رنو در ساوه بودیم هر چند که این پروژه هنوز هم بلاتکلیف است .

استاندار مرکزی گفت: این موفقیت ها با  تلاش ها و نصایح نماینده ولی فقیه در استان ، تلاش مسئولین، پیگیری های نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی و ائمه جمعه حاصل شده است .

وی افزود: درست است که هنوز هم  با مشکلاتی دست و پنجه نرم می کنیم ولی باید توجه داشت که در سال 97 بسر می بریم،  سالی که شدیدترین و  بقول آمریکایی ها فلج کننده ترین تحریم ها برای ما رقم می خورد.

آقازاده ابراز کرد: امروز آمریکا از برجام بیرون آمده و در سالهای خوب زمان برجام نیستیم هر چند در جامعه ما از برجام تعاریف و تحلیل های گوناگونی شد ولی باید بگوییم کسب این موفقیت ها و نتایج حاصل شده از برکات برجام است و اگر برجام نبود تثبیت اقتصادی، نرخ ارز، خرید هواپیما و فروش نفت و... در هاله ای از ابهام بود.

استاندار مرکزی گفت:  مثبت شدن رشد اقتصادی کشور در سالهای اخیر از منفی شش درصد در سال 91 از برکات برجام است ، برجام با تمام نقاط ضعف و قدرتی که داشت توانست در اقتصاد ما تاثیر گذار باشد.

وی با اشاره به اینکه امروز روند مطلوب آمارهای اقتصادی اکثرا به دلیل فعالیت های بعداز برجام است، گفت: نباید کارهایی که در دولت ها انجام می شود همه را به یک سو ببینیم سفید و سیاه دیدن همیشه خوب نیست ، باید متنوع ،گوناگون و بر مبنای مقتضیات روز  مسائل را ببینیم و تصمیم گیری و اجرا کنیم.

آقازاده گفت:صادرات غیر نفتی استان در  4  ماهه اول امسال بیش از 18 درصد نسبت به 4 ماهه اول سال 96 رشد داشته است که این میزان از میانگین کشوری بالاتر است  که بی شک با تلاش همه مسئولین و  بخش خصوصی  حاصل شده است .

وی افزود: راه آهن سریع السیر قم - اراک  طرحی است که از 10 سال گذشته در این استان مطرح بوده و اعتبار آن در پیوست بودجه ابلاغی سال 97 دیده شده  که قرار بود با همکاری ایتالیا این طرح انجام شود که به دلیل شرایط و تحریم های پیش آمده قرار است که توسط چینی ها این طرح که در رفت و آمد و حمل و نقل و رونق اقتصادی استان تحول ایجاد خواهد کرد ، اجرایی شود.

استاندار مرکزی بیان کرد: در حوزه انرژی خورشیدی نیز برای سرمایه گذاری  یک و نیم میلیارد دلاری مذاکره داشتیم که به نتیجه رسید ولی به دلیل تحریم ها متوقف شد در حالیکه  تمام شرایط انجام این سرمایه گذاری در استا مهیا است  .

آقازاده با اشاره به کاهش آسیب های اجتماعی استان در سالجاری ، گفت: در 4 ماه اول امسال در استان  طلاق نسبت به سال گذشته 9 درصد کمتر شده است و توانستیم در این زمینه عملکرد قابل قبولی را داشته باشیم.

وی ادامه داد: با اقدامات خوبی که در حوزه بهداشت و درمان استان انجام شده است شاخص تعداد تخت های استان که در ابتدای دولت یک و شش دهم بود به 2 و 2 دهم می رسد.

استاندار مرکزی با اشاره به برگزاری جلسات ستاد اقتصاد مقاومتی استان در شهرستانها ، گفت: براساس ارزیابی انجام شده تاکنون بیش از 95 درصد مصوبات این ستاد اجرایی شده است و از این پس جلسات این ستاد را در مراکز بخش ها نیز برگزار خواهیم کرد.

آقازاده درخصوص انتصابات و تعیین مدیران نیز گفت: در این راستا تمام تلاش استانداری و استان بر این بوده است که طیف های متعدل تر و مقبول تر هم به لحاظ تخصصی و اجتماعی و سیاسی منصوب شوند و  سعی بر این بوده انتصابات استان را متعادل تر کنیم.

استاندار مرکزی گفت: با توجه به شرایط حاکم بر کشور همه وظیفه داریم در راستای فرمایشات مقام معظم رهبری حرکت کنیم و  بیش از پیش در جهت اعتماد آفرینی و افزایش روحیه امید در مردم تلاش نماییم.

حضرت آیت الله دری نجف آبادی نیز اظهار کرد: افزایش اعتماد عمومی و سطح رضایتمندی در جامعه در گرو تقویت روزافزون رابطه ملت با نظام حاکمیتی است که در این میان نقش روحانیت بیشتر از دیگر اقشار جامعه برجسته است.

وی ادامه داد: جامعه روحانیت همواره از گروه های مرجع و نخبه فکری و دینی در ایران اسلامی بوده اند و پیوند عمیق این قشر با لایه های مختلف مردم از دیرباز ناگسستنی است و امروز بیش از هر زمان دیگری نیاز است که سطح ارتباط در حلقه ملت و مسئولان از سوی مبلغان دینی تقویت شود.

امام جمعه اراک اظهار داشت: هدف اصلی دشمنان نظام اسلامی از اعمال تحریم و تهدیدهای مختلف، شکاف اندازی بین مسئولان و مردم و در نهایت تخریب یکپارچگی ملی است که می طلبد مبلغان دینی از تریبون های نماز جمعه در راستای آگاه سازی مردم از توطئه ها دشمنان و تقویت وحدت ملی استفاده کنند.

وی اضافه کرد: انقلاب اسلامی ایران بر اساس موازین دینی پایه‌گذاری شده و روحانیان به عنوان سخنگوی دین، نقش محوری در شکل گیری آن بر عهده داشتند، بنابراین امروز نیز این قشر از جامعه باید با تمام وجود از ارزش های والای انقلاب اسلامی صیانت کنند.

نماینده ولی فقیه در استان مرکزی تاکید کرد: ظرفیت های موجود کشور باید در راستای امیدآفرینی و انگیزه مداری در جامعه به کار گرفته شود به طوری که اقشار مختلف مردم به خصوص جوانان و نوجوانان گام های توسعه محور مسئولان را لمس کنند.

وی بیان کرد: بر اساس فرمایش های رهبر معظم انقلاب هیچ نقطه ای از کشور به بن بست ختم نمی شود و برای همه مشکلات راه حل های علمی و منطقی وجود دارد که نیازمند برنامه ریزی و همت مسئولان و مشارکت آحاد جامعه است.

آیت الله دری نجف آبادی، مصرف گرایی را از مشکلات اصلی کشور دانست و گفت: مصرف در هر جامعه ای باید تابع تولید باشد و در صورتی که میزان مصرف جامعه از تولید پیشی بگیرد،آن جامعه درگیر بیماری های اقتصادی می شود که می طلبد با برنامه ریزی های کاربردی و مشارکت رسانه ها نسبت به اصلاح الگوی مصرف گام های موثر برداشته شود.

وی تاکید کرد: رفتار و منش دلیرانه رهبر معظم انقلاب در برابر تهدیدها و تحریم های دشمنان باید الگوی رفتاری مردم و مسئولان باشد و در صورتی که مسئولان روحیه خود را در برابر مشکلات از دست بدهند این مهم به جامعه نفوذ کرده و مشکلات را مضاعف می کند.

گفتنی است در این نشست ائمه جمعه شهرهای 33 گانه استان، تنی چند از مدیران کل و نمایندگان مردم استان مرکزی در مجلس شورای اسلامی نیز حضور داشتند.

 


دسته بندی

معاون اداره کل روابط عمومی


  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

   

   
   

  مطالب ویژه  مطالب اختصاصی
  آخرین اخبار دفاتر استانداری

  آخرین اخبار بخشداری ها